- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Nadějné vyhlídky - Charles Dickens

27. března 2012 v 12:19 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Pip, Magwitch, slečna Havishamová, Estella, Joe, Biddy, Herbert, Jaggers, Wemmick, Orlick, Pumblechook, Compeyson

Děj se odehrává: v první polovině 19. století v Anglii, převážně v Londýně

V kostce: příběh Pipa a jeho "nadějných vyhlídek"


Další z knih, co prý by měl každý za život přečíst. Tak já to mám za sebou. Nejspíš už je to deformace ze studií, ale musím začít kritikou. Kniha byla původně vydávána na části v časopise, a pokud to čtete s tímhle vědomím, tak je to na ní opravdu vidět - je to jako kdyby tam pořád muselo být něco senzačního, a celé to muselo být přehnané, jako telenovela, aby lidi zajímalo pokračování. Kromě toho mě taky chytlo, jak jsou všechny postavy propletené a pomíchané - bude tu o tom zvláštní článek, s obrázkovým schéma, aby to bylo pochopitelné. Ale ještě musím dodat, že v poslední třetině už jsem si té "senzačnosti" přestala všímat (možná právě proto že se tu odhalilo tolik spojitostí mezi charaktery) a docela jsem si jí užila - a konec mě napadl ale vážně jsem ho nečekala, takže pokud se do knihy pustíte, doporučuji ji dočíst do toho konce.

Jsem si jistá, že zrovna u téhle knihy si dokážete najít výpis obsahu sami někde na netu, tak se s tím nebudu vypisovat. Místo toho vám tu nabídnu pár jiných věcí o knize. Vypravěčem je Pip, ale není to tak jednoduché, že bychom s ním sledovali celý děj když se to děje; místo toho nám to Pip celé vypráví retrospektivně, tj. vzpomíná na to co se dělo dřív. Tenhle druh vyprávění přináší několik zajímavžch otázek: jak moc si Pip skutečně pamatuje, jak moc schválně vynechává (je k nám upřímný?) a čeho chce vaprávěním dosáhnout. Na žádnou z těchto otázek neexistuje přesná odpověď, ale dalo by se o nich donekonečna debatovat.

Čím dalším se kniha zabývá? Tak například společenskou třídou - Pip je zjevně z pracující třídy a myslí si, že ho jeho nadějné vyhlídky posunou výš, do kruhů slečny Havishamové. Vyšší třída ale nezbytně neznamená štěstí - viz slečna Havishamová a Estella. Dále jde o osobní rozvoj - tehle kniha je mimo jiné i bildungsroman, tj kniha pojednávající o rozvoji hlavního hrdiny. Vidíme Pipa růst, a nakonec se i polepšit, i když mu to trvá. A nazávěr, v knize je taky otázka zákona a pořádku - Magwitch je pravděpodobě největší zločinec z hlavních postav, ale nakonec s ním čtenář nemůže než soucítit, a dost možná ho mát radši než Pipa - takže kde je spravedlnost?

K zamyšlení: Vy co jste ji četli, myslíte si, že by si měl Najdějné vyhlídky přečíst každý? A proč/proč ne?
 


Anketa

Myslíte si, že některá náboženství úmylsně zamlčují některá fakta aby se více zalíbila?

Určitě, a nelíbí se mi to
Myslím že spíš ano
Nevím (a je mi to jedno)
Nemyslím, a určitě to nedělají schválně
Určitě ne!

Komentáře

1 ferry | 6. ledna 2014 v 22:06 | Reagovat

Hezky napsáno. Já si myslím, že rozhodně ano. Jednou se k tomu taky uchýlím, uchvátil mě již film a čekám, že kniha by měla být ještě zajímavější.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama