- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Rozinka na slunci (A Raisin in the Sun) - Lorraine Hansberry

2. března 2012 v 16:23 | Upiirek |  G-H
Hlavní postavy: Mama, Walter Lee, Beneatha, Ruth, Travis, Asagai, George, Bobo, Lindner

Děj se odehrává: na začátku padesátých let dvacátého století v na jižní straně Chicaga

V kostce: strasti takové normální rodiny...


Tohle je jedna z brzkých her zabývajících se rasismem, feminismen a vůbec rovnosprávností. Byla dost úspěšná a poprvé zfilmovaná jen pár let po vydání. Kromě rasismu a feminismu se v ní taky řeší dynamika v rodině, protože všechno se odehrává v bytě jedně rodiny a jediné co my vidímě je, jak na sebe navzájem reagují jednotliví členové, a jak reagují na návštěvníky. Rodina ve hře je černošská, ale bez většího namáhání fantazie by to klidně mohla být obyčejná bílá rodina, protože stejné problémy se objevují v rodinách všeho druhu.

A co tedy vidíme? Pět členů rodiny Youngerových, kteí spolu žijí ve dvoupokojovém bytě, se spolu ne vždy dobře shodne. Stařešinou a vůdkyní je Mama (Lena), které je kolem šedesáti a která má dostat deset tisíc dolarů životní pojistky svého zesnulého manžela. mama má dvě děti, Waltera Leeho a Beneathu. Beneatha je dvacetiletá studentka a hodlá se stát doktorkou a zároveň se vrátit ke svým africkým kořenům. Walter dělá šoféra bohatému bělochovi ale má větší sny: chce zaloit obchod s alkoholem a sám zbohatnout. Je ženatý a jeho žena Ruth a desetiletý syn Walter bydlí s ostatními, Walter spí v obýváku protože jinde není místo. Ruth Waltera miluje ale není spokojená, kvůli hádkám a kvůli Walterovým nesplnitelným snům; ve hře přijde na to, že je těhotná a chce se dítěte zbavit, a projeví skutečnou radost jen když se rozhodnou odstěhovat.

A co se ve hře děje? Mama dostane peníze po smrti manžela a rodina doufá, že se jim teď povede líp. Mama so rozhodne za třetinu koupit dům, ale jediný slušný co najde je v bělošské čtvrti; stejně se rozhodne ho koupit. Další svě třetiny dá Walterovi s tím, aby z roho půlku uložil do banky na studijní fond pro Beneathu a druhou půlku použil pro svůj byznys. Na scéně se objeví bílý muž Lindner, který Youngerouvým nabídne odkup jejich domu za lepší částku než co zaplatili, protože v zásadě sousedi nechtějí ve čtvrti černou rodinu a tak se na to složili. Youngerovi ale odmíntnou. Pak se ukáže, že Walter dal všechny peníze (i Beneathiny) do rukou člověka, kterému věřil, a který s nimi místo rozjetí podniku utekl pryč - rodina tedy nemá nic na zbyt. Walter zavolá Lindnerovi, protože chce vzít jeho nabídku, ale nakonec se před svým synem nehodlá tolik ponížit a řekne Lindnerovi, že se hodlají nastěhovat, a že se pokusí být dobrými sousedy - nevyslovené "pokud jimi budete i vy" je i tak dost silné. Takže rodinu Youngerových opouštíme ne v nejlepší situaci, ale nezlomenou a s hrdostí.

I když je děj zajímavý, řekla bych že v téhle hře je daleko zajímavější a důležitější sledovat jednotlivé charaktery a jejich vývoj během hry. Centrální je samozřejmě Walter se svými sny, který se zdá neuvěřitelně sobecký ale nakonec to všechno dělá pro rodinu. Pro mě je taky zajímavá Beneatha, která na jednu stranu chce znát svoje africké kořeny, ale na druhou stranu o Africe neví zdaleka dost, která chce být doktorkou (v té době nebyly ženy-doktorky zrovna běžné) za každou cenu a která se nechce vdát za někoho, kdo jí nebude poslouchat a ctít. Ale i ostatní charakktery stojí za prozkoumání... kru doporučuji přečíst.

K zamyšlení: Setkáváme se v životě stále s druhem rasismu, jakého se dočkávají Youngerovi od Lindnera?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama