- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Bod Omega - Don DeLillo

25. dubna 2012 v 22:01 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Jim Finley, Elster, Jessie, nejmenovaný muž (Dennis?), Jessiina matka

Děj se odehrává: v současnosti, v galerii umění a v domku na poušti

V kostce:když se čas zastaví a prostor je nekonečný...


Tahle kniha je jistě zajímavá, ale já nejse fanda postmodernistických textů jako je tenhle... Pozitivní ale je, že je ta kniha krátká :) Ba ne, je v ní i docela dost filozofie a tak, ale je to celé zdlouhavé a ne můj styl, mám radši příběhy s jasným koncem.

Na začátku je jedna anonymní část. V ní se setkáváme s mužem, který v galerii umění sleduje 24hodinové Psycho - film Psycho spomalený na 24 hodin, takže jde opravdu hoodně pomalu, jako by někdo zmrazil čas. Muž film sleduje a denně se vrací pro pokračování, zatímco jiní lidé se jen objeví a za pár minut zase zmizí, znudění. Muž si říká, že by jen chtěl potkat ženu, která by přišla a dívala se aspoň půl hodiny.

Následují kapitoly 1, 2 a 3. V nich se mladý filmař Jim pokouší přemluvit Elstera, starého veterána z války v Iráku, aby s ním udělal film: jen Elster přes zdí, jeden snímek, ždný scénář, jen Elster by mluvi o čemkoliv co by chtěl. Elster nejdřív tvrdě odmítá, ale pak se potkají právě v galerii nad filmem Psycho a nakonec se domluví, že Jim může přijet za Elsterem do jeho odlehlého pouštního domu a pokusit se ho přemluvit tam.

Přemlouvání Elstera je ze začátku Jimovou hlavní prioritou, ale Elsterův odlehlý život ho pomalu přitáhne k sobě, a nakonec Jim přestane i počítat dny, které s Elsterem tráví - někdy kolem dvaadvacátého dne - a prostě tam je... Přidá se k nim i Jessie, Elsterova dcera po dvacítce, kterou poslala její matka, protože jí doma neustále volal nějak muž a hned zavěšoval - možná Jessiin přítel a možná taky ne. Jessie je taková celkem duchem nepřítomná osoba, ale prý je vždy upovídaná s cizinci. Taky byla v galerii na 24hodinovém Psychu, prý to vydržela asi půl hodiny. Jimovi se líbí její tělo a začne po ní toužit, i když neplánuje s tím nic udělat. Akorát jednou v noci pozoruje Jessie, jak spí ve svém pokoji, a uvědomí si, že Jessie ho sleduje zpátky, a tak odejde.

Druhý den, když se Jim a Elster vrátí z nákupu v nejbližším městě, je Jessie pryč. Jim zase začne počítat dny od jejího zmizení. Nidko neví, co se stalo, jestli Jessie sama odešla do pouště nebo jestli jí někdo unesl. Místní šerif má pátrače na zemi i ve vrtulnících nad zemí, ale Jessie se nenajde. Jim a Elster čekají den za dnem, ale nakonec se musejí s Jessie rozloučit a odjed zpět do města. Jsou nastínené možnosti že Jessie spáchala v poušti sebevraždu, nebo že byla unesena, možná tím mužem, co jí neustále volal - její matka o něm neví nic víc než to, že se jmenuje Dennis a že přestal volat když Jessie odjela.

Poslední část knihy je zase anonymní. Vracíme se do galerie za mužem, který sleduje zpomalený film. Tenhle den je ale jiný než ostatní. Dovnitř totiř vejde mladá dívka a začne s ním o filmu mluvit. Vydrží tam jenom asi půl hodiny, ale to je pro něj dost - po jejím odchodu se vypraví za ní a dostane z ní telefonní číslo - i když se zapomene zeptat na jméno. A tím příběh víceméně skončí.

Už chápete, proč mám radši příběhy s jasným koncem?? Tady se nikdy nedozvíme, co se vlastně s Jessie stalo - je tu možnost, že muž z galerie Dennis se ukázal být maniakem co ji nakonec unesl, ale není pro to jediný důkaz - žena se kterou se setkal vůbec nemusela být ona, a muž co jí volal vůbec nemusel být on, nehledě na to že ji možná nikdo neunesl. Tenhle nevyešený konec je řekla bych jednou z hlavních znaků knihy.

K zamyšlení: naschvál jak vám tahle novela bude sedět k tomu, co o původním bodu omega říka Wiki - tady.
 


Komentáře

1 ela avry | E-mail | 8. října 2012 v 19:01 | Reagovat

Tuhle wikipedii jsem hledala celí den pod názvem Wikipedie Jacqueline Wilsonová a ono je to pod názvem čtenářský deník.Příště budu chytřejší.

2 Upiirek | Web | 9. října 2012 v 1:05 | Reagovat

[1]: to je fajn že to tu bereš takhle, doufám žes našla cos hledala

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama