- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Srdce temnoty - Joseph Conrad

13. dubna 2012 v 12:37 | Upiirek |  C
Hlavní postavy: vypravěč, Charles Marlow, Kurtz

Děj se odehrává: těžko říct přesně, ale pro zjednodušení řeknu v druhé půlce 19. století v Africe

V kostce: slavná novela přelomu 19. a 20. století zabývající se vypravěčstvím a temnou stránkou kolonizace


Tahle knížka je celkem zvláštní, a přestože chápu, proč je oslavovaná, nemyslím, že se k ní ještě někdy vrátím. Sama preferuji knihy spíš z první poloviny 19. století než z té druhé, kdy se texty pomalinku začaly přiklánět k modernismu. Tahle kniha sama se zabývá víc svým vypravěčstvím než příběhem. Příběh nám předává nejmenovaný vypravěč, který říká, že jeho společník námořník Marlow ho jednou vykládal jemu a ostatním - většinia knihy je tedy v úvozovkách jako Marlowova přímá řeč. Marlow zase tvrdí, že jeho příběh je o Kurtzovi, ale o Kurtzovi se v jeho vyprávění sice hodně mluví, ale samotný Kurtz se objeví jen na krátko.

A teď k tomu co Marlow vypráví. Linie příběhu se odvíjí od toho, jak se Marlow nechal zaměstnat jako kapitán lodi, která se vydá proti proudu řeky Konga, kolem kterého v této době Evropa začala budovat stanice a vysílat lidi, aby oblast civilizovali. Marlow se má dostat k nejvzdálenější stanici na řece, v centru Afriky, a dostat odtud vedoucího stanice Kurtze. Marlowova stanice se ale na cestě brzy zasekne a Marlor musí měsíce čekat na dodávku materiálu na její opravu. Ve stanici kde se nachází začíná slýchat příběhy o Kurtzovi, jak je určen pro velké věci, skvělý řečník, a prostě úžasný muž - a tak si vybuduje očekávání, že skutečný Kurtz opravdu takový bude.

Když se loď konečně pohne dál, před dosažením Kurtzovi stanice ji napadnou místní obyvatelé s šípy a kopími, a jeden námořník zemře. Nakonec se ale výprava ke Kurtzovi dostane, a pokud se mě týče, Kurtz je ohromným zklamáním. Je možné že byl ovlivněn místem v centru Afriky, na kterém byl skoro sám léta, ale současný Kurtz každopádně nesplňuje očekávání úžasného muže a řečníka - je to spíš už jen stín a místo rozšiřování a mapování území impéria, kvůli kterému tam byl poslán, je hlavně stará o to, aby si nahrabal co nejvíc slonoviny a tak si vydělal.

Kurtze se Marlowovi vyvézt nepovede, protože zemře na cestě, ale aspoň předtím svěří Marlowovi nějaké dokumenty na střežení. Jsou mezi nimi i dopisy od jisté dámy, kterou se Marlow nakonec rozhodne navštívit a dopisy jí osobně předat zpět. I tato žena si pamatuje Kurtze jako úžasného muže (kterého jí rodina neschválila kvůli chudobě - důvod pro jeho posedlost slonovinou?), a Marlow jí její iluzi nebere; dokonce jí řekne že její jméno byla Kurtzova poslední slova, na místo pravdivých slov "Ta hrůza! Ta hrůza!" S ní Marlowovo vyprávění skončí.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama