- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Kruhy magie: Čarodějnická škola - Debra Doyleová a James D. Macdonald

9. května 2012 v 20:21 | Upiirek |  Debra Doyleová a James D. Macdonald a jejich knihy
Hlavní postavy: Randal, mistr Madoc, mistr Laerg, Lys, Nicolas, Walter, Pieter, Boarin, Gaimar

Dějse odehrává: ve fantastické zemi v době jakéhosi středověku

V kostce: panoš se rozhodne místo rytíře stát se čarodějem, a není to pro něj snadné


Knížka je doporučená pro děti, maximálně teenagery, a už se k ní asi jen tak nedostanete, ale kdyby ano, tak doporučuji přečíst. Je první ze série Kruhy magie, která má originálně šest dílů, s dalšími díly od jiných autorů. A je, jak poznáte z názvu, více méně o čarodějnické škole.

Hlavní postavou je dvanáctiletý Randal, kterého na začátku potkáme na hradě Doun, kde jako panoš trénuje šerm se svým šestnáctiletým bratrancem Walterem pod vedením sira Palamona. V této neklidné době, kdy Velkokrál zemřel, jeho dcera je už léta ztracená, a zemská šlechta se neustále pře o vládu, navštíví hrad Doun čaroděj Madoc, který Randala hned zaujme. Randal pocítí magii a rozhodne se, že se místo rytíře chce stát čarodějem, a tak s Madocem opustí Doun a vydá se do Tarnsbergu, města ve kterém je čarodějnická škola. Madoc ho po cestě učí číst a psát, což se Randal na hradě nenaučil.

Škola Randala nakonec přijme, a on se pustí do studií. Přitom se seznámí s mnoha jinými obyvateli a studenty školy: čerstvými mistry Pieterem a Boarinem, nepříjemným spolubydlícím Gaimarem, osmiletým učněm Nicolasem, a pak se spřátelí i s Lys, dívkou zhruba svého věku, kterou zachrání ped rozběsněným davem poté, co Lys ukradne chléb, a s pomocí Nicolase jí zařídí obživu: stane se z ní hráčka na loutnu a zpěvačka v městské hospodě.

Škola pro Randala není zrovna lehká. Na teorii pracuje stejně jako ostatní, ale v praxi mu kouzla moc najdou, ani tak jednoduchá jako zapálení svíčky. Po dvou letech čeká Randala zkouška před mistry školy, u které jen tak tak projde s tím, že po pár měsících bude pezkoušen znovu a pokud neukáže dostatečný pokrok tak bude vyhozen. Randal není zrovna nadšený, ale lepší projít nějak než neprojít vůbec. Po dvou letech si musí učni najít mistra, který je bude dál učit individulně, mimo třídu. Randal neví, koho požádat, ale mistr Laerg, který se z nějakého důvodu nemá rád s Madocem, mu sím nabídne, že ho bude učit, a tak se Randal snate jeho učněm.

S Laergem dělá Randal sice velké pokroky, ale ne vždy se mu magie, kterou provozují, líbí. Asi po roce ho Laerg naučí, jak přivolat elementála. Randal tedy jednoho přivolá, ale stvoření je v jeho kruhu jasně v pasti a chce pryč, ale nemůže, dokud mu Randal něco nepřikáže. Randal mu tedy řekne, aby se znovu objevil až ho zavolá, a že jinak může jít. Laerg je spokojen, ale Randalovi tato magie přijde krutá, a rozhodne se, že se Laergovi omluví a změní mistra. Jde proto ráno k němu do komnaty, kde ho mistr uvězní v magickém kruhu, a objasní mu, proč ho vlastně tak rychle a dobře vyučil. Laerg plánuje s pomocí princů démonů ovládnout království, a démoni vyžadují daň čarodějnické krve jako platbu - Randalovi krve.

Naštěstí pro Randala, Laerg ke kouzlu používá meč. Meč sice leží vně kruhu, takže na něj Randal nedosáhne, ale Randal si vzpomene na elementála, přivolá ho a požádá ho, aby mu meč podal. Tak Randal získá zbraň, kterou může Laerga i skrz kruh probodnout. Mezi různými úrovněmi světa se ale už udělala malá trhlina a démoni se začali prodírat dovnitř. Naštěstí pro Randala přispěchá mistr Madoc s dalšími mistry školy a démony zaženou zpět do jejich světa.

To pro Randala znamená několik věcí. Zaprvé se mu podařilo zachránit království a tak je mu škola vděčná (zpráva se po královstní zrovna neroznese). Zadruhé ale porušil jedno z několika důležitých pravidel a použil meč jako zbraň - čarodějové mají zakázáno používat zbraně k útoku i k obraně (dalším pravidlem je vždy mluvit pravdu). A tak škola učiní rozhodnutí. Randal postoupí do další fáze učení - toulání se, ale na svých cestách nesmí používat ani magii ani zbraně, což je v těchto dobách v království dost nebezpečné. Ale aspoň dají Randalovi cíl - musí se dostat do města Tattinhamu a kus za něj, do hor do věže, kde sídlí čarodějnický mistr Balpesh - to Balpesh jediný může Randalovi znovu povolit čarovat. A tenhle příběh čeká v další knize :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama