- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Kluci, čáry a vracející se čas: Harry Potter a Kruhy Magie

17. června 2012 v 18:40 | Upiirek |  Střet!
Tak tyhle dvě série, totiž Kruhy magie od Debry Doyleové a Jamese D. Macdonalda, a Harry Potter od J. K. Rowlingové, jsou si skutečně v mnohém podobné. Obě série jsou o chlapcích, kteří se vydají do magické školy studovat kouzla, a obě trvají pěkných pár dílů (máme 7 Harry Potterů a 6 Kruhů magie). V obou má hlavní hrdina podstatnou úlohu v záchraně země a dva hlavní pomocníky. Hlavní odlišností mezi sériemi je nejspíš prostředí, kde se vše odehrává: zatímco Harry Potter se převážně odehrává v magické škole Bradavicích v Anglii a až v posledním díle začne trochu víc cestovat, Randal z Kruhů magie žije ve vymyšlené zemi Brecelande, v době která vypadá jako středověk. Ale pojďme se podívat na pár detailnějších srovnání.


Hlavní hrdina a jizva
Hlavní hrdinové, Randal a Harry, jsou si v lecčems podobní. Tak například si oba upravují pravidla podle svého, pokud věří, že je to pro dobrou věc: to můžete například vidět v Kameni mudrců, kde se Harry rozhodne obejít Chloupka, nebo v Čarodějnické škole, kde Randal použije meč na mistra Laerga. Ale je tu i mnoho jiných, zjevnějších podobností: tak například původně ani jeden z chlapců nežil s rodiči, ale se strýcem a tetou. Harryho rodiče zabil Voldemort a kde jsou Randalovi to se nikdy nedozvíme, víme jen, že žije v hradu Doun kde vládne jeho strýc. Oba chlapci jsou určeni pro čarodějnickou dráhu, i když Randal to o sobě neví. Oba nastoupí na čarodějnickou školu, Harry v jedenácti a Randal ve dvanácti. No a nakonec, oba chlapci mají jizvu. Harryho jizva je na čele, známka po kouzle co na něj zkusil Voldemort, a ta s ním zůstane navždy. Randalova jizva je na ruce, způsobí si ji v prvním díle, a nechá si ji, aby mu připomínala že každá akce mí i důsledek; v posledním díle mu ji ale Diamanta odstraní.

Druhy magie: jak funguje
Tak tenhle rozdíl mezi knihami se mi moc líbí: je totiž vážně zajímavé, jak různě pojmuli autoři čáry a kouzla. A že to fakt vzali každý jinak! Rowlingová bere magii jednoduše - nauč se správná slova a pohyby hůlkou, byť sebesložitější, a můžeš prakticky cokoliv, od změny krysy v čajový šálek až po ovládání lidské mysli kletbou Imperius. Kouzla jí fungují hned a, pokud znáte slova a pohyby, pak bez problémů. To Doyleová a Macdonald berou kouzla mnohem vážněji. Jejich kouzla čaroděje vysilují a nedokážou moc, co by se nedalo udělat bez kouzel; člověk navíc musí vědět co dělá, nedá se jen mávnout hůlkou nebo vypít lektvar, aby dorostly všechny kosti v ruce jako v Tajemné komnatě; čaroděj musí vědět, jak to s čím pracuje funguje, jak se Randal dozví v Tajemné věži od mistra Balpeshe. V Kruzích magie tak spousta věcí funguje jen s pomocí magických kruhů, a některá kouzla potřebují potvrdit krví, nebo upevnit kovem - Harrymu zato vždy stačí jeho hůlka.

Bildungsroman a (ne)dokončené vzdělání
Bildungsroman je kniha o rozvoji hlavního hrdiny z chlapce v muže; to je podle mě případ u obou sérií. Kluci rostou a z jeden/dvanáctiletých chlapců kteří nemají prakticky žádnou důležitost se oba stanou hlavními hráči v bezpečnosti světa a sami se přitom naučí mnohému, co by jinak nikdy nevěděli. Stojí taky za povšimnutí, že vlastně ani jeden z hrdinů nedokončí vzdělání, jaké mají ostatní čarodějové: Harry nenastoupí na poslední rok do školy, a pokud si ho někdy dodělá, čtenáři to nezjistí; Randal místo skládání zkoušek získá titul mistra pro své zásluhy. Snaží se nám tedy někdo naznačit že nejlepší škola je škola života? :)

Hlavní učitel
V obou sériích je jakási hlavní otcovská postava, mistr čarodějného umění, který si vezme hlavního hrdinu pod křídla. Pro Harryho je to Brumbál, ředitel Bradavic, a pro Randala je to mistr Madoc, který ho vezme z hradu Doun a naučí ho číst a psát, aby vůbec mohl nastoupit do školy. Ale jak všichni víme, hrdina nemůže vyrůst, pokud ho pořád někdo vodí za ručičku; a tak Madoc většinou cestuje kolem, a s Randalem se po první knize setká až na konci páté, aby mu zadal úkol pro poslední díl - Randal tak musí růst sám, za pomoci přátel ale bez záchranné sítě. Brumbál nemá takové štěstí jako Madoc; místo cest ho Rowlingová v Princi dvojí krve rovnou zabije, aby mohl Harry v posledním díle prokázat, že už to zvládne sám - pro oba hrdiny je tak poslední kniha jakási zkouška dospělosti, když už nemají tu školní :)

Nejvlivnější postava
Kdo ovlivňuje osud celé země? V Kruzích magie je to nakonec Diamanta, pravá dědička trůnu; žádná ze záporných postav, a ani Madoc, se neobjevuje tak často, aby byla důležitější pro příběh i pro zem než Diamanta. V Harry Potterovi je to ale záporák, Voldemort, kdo ovládá příběh i zemi; jediná další postava co by si mohla tohle právo nárokovat je Brumbál, ale ten sám se snaží nezasahovat a kdyby nebylo Voldemortvi hrozby, tak bychom o něm nejspíš ani moc nevěděli. A proto mi přijde zajímavé, že Kruhy Magie mají hlavní mocnou postavu pozitivní ženu a Harry Potter má negativního muže. Je to, jako by Harry bojoval za dobro všech lidí, zatímco Randal bojuje za DIamantu, a skrze ní doufá v dobro lidu. V zemi Harryho Pottera je totiž jedno hlavní zlo a mnoho dobra, zatímco v Brecelandu je jedno hlavní dobro a mnoho zla...

Pomocníci
Oba hrdinové, Harry i Randal, mají své dva hlavní přátele a pomocníky: Ron a Hermiona jsou tu pro Harryho, a Walter s Lys pro Randala. Takže oba hrdinové mají kluka a holku na pomoc. Celkové vyvážení trojice je tedy v obou případech 2:1 kluci proti holkám, a hlavní hrdina je vždycky kluk - no je to fér? Jen málokdy je to obráceně (fanoušci Buffy s jejími Xandrem a Willow můžou být rádi že tam to tak je), takže pozor na to, sexismus stále ještě existuje :( I když Lys i Hermiona rozhodně mají důležité role, pořád se mi zdá, že to není dost. Alespoň v Harry Potterovi je víc učitelek magie a celkový poměr žáků se zdá zhruba půl na půl, ale v Kruzách magie se setkáme pouze s jednou mistryní magie a kromě Lys a Diamanty, a možná Danny z Čarodějova hradu, tu není žádná žena zmíněna víc než v odstavci, zato chlapů je tu jako smetí - možná se to dá vysvětlit tím, že Kruhy magie byly napsány o něco dřív než Harry Potter.

Vracející se čas
Na závěr ještě jedno srovnání. V třetím díle Harryho Pottera se přátelé vrátí v čase, aby zachránili Siriuse, a Harrymu se podaří zachránit sama sebe před smrtí. Totéž se povede i Randalovi, který se v páté knize taky vrátí v čase, hned několikrát, a podaří se mu zachránit sama sebe; zato se ale nadobro ztratí Zvonový hrad, ve kterém Randal v tu dobu je. To jsem chtěla jen tak přidat, abyste viděli další podobnost mezi sériemi; jistě je jich ještě mnohem víc, ale já si vzpomněla na tyhle tak pokud víte o víc, napište mi o nich nebo je dejte do komentářů, jsem na ně zvědavá :)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama