- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Kruhy magie: Čarodějův hrad - Debra Doyleová a James D. Macdonald

6. června 2012 v 13:10 | Upiirek |  Debra Doyleová a James D. Macdonald a jejich knihy
Hlavní postavy: Randal, Lys, Walter, Gaimar, Danna, lady Blanche, sir Reginald, hrabě Thibault, sir Guillaume, baron Ector

Děj se odehrává: ve fantastické zemi v době jakéhosi středověku

V kostce: hrad chráněný magií nakonec magií sejde


Pátý díl této série se opět vrací do Brecelande. Randal, Lys a Walter se skupinou dalších ochránců bezpečně dopravili zlato tam, kam ho princ Vespian poslal - k lidem barona Ectora a k jemu samému, právě obléhajícím Zvonový hrad. Zvonový hrad patří Lordu Fessovi, kterého si Randal dokázal znepřátelit v třetí knize série. Fess se snaží provdat svojí chráněnku lady Blanche, sestřenici původního Velkokrále Brecelandu, za hraběte Thibaulta, co by Fessovi umožnilo vládnout celé zemi právě skrze hraběte. Ale Blanche byla původně zaslíbena Ectorovi, a proto se Ector snaří dobýt Zvonový hrad a Blanche získat - což by mu mimo jiné také přineslo titul velkokrále.

Ale věci jsou daleko komplikovanější než se zdá - a tahle kniha je porot nejzmatenější z celé série. Ale nechte mě to vzít aspoň trochu postupně. Randal zjistí, že někde blízko hradu i když ne v něm je někdo kdo ovládá mocnou magii, jakou on sám v životě necítil, a rozhodne se tu osobu najít. A tak najde Dannu, která žije sama v chatrči v lese, a která se snaží hrad zničit, protože Fess ničí místní lidi, ale Dannina magie se do hradu nedostane, protože hradní zvon zabraňuje každému jinému než hradnímu čaroději v jeho kouzlech - dokud zvon bije, jediná magie použitá v hradu může být ta místní.

Po setkání s Dannou se Randal vrátí do Ectorova ležení, odkud mezitím zmizelo zlato, které Randal a ostatní přivezli z Pedy - a protože při jeho zmizění byla použita magie, Randal se pokusí opět s pomocí kouzel zjistit, co se stalo. Padne ale do magické pasti a on i s Lys a Walterem se ocitnou ve vězení Zvonového hradu, kde Randal nemůžu kvůli zvonu kouzlit. Nejsou tu sami - je tu i sir Reginald, se kterým se skupinka setkala už v druhém díle, kde Reginald zkopal Randala a pak si všichni mysleli, že to on roztříštil zezadu Walterovo rameno. V téhle knize se ale Reginald očistí - prozradí, že to ne on, ale sir Guillaume, kterého měli všichni za přítele, málem zabil Waltera, a to na rozkaz hraběte Thibaulta. A proč je Reginald ve vězení? To proto, že se tajně oženil s lady Blanche, takže ho čeká ranní poprava, aby si mohla Blanche vzít, koho jí určí její poručík, a ne koho ona miluje.

Blanche naštěstí ve vězení není, a je ochotna udělat vše proto aby její milovaný Reginald přežil, a tak se pokusí umlčet hradní zvon. To se jí povede, byť jen jednou, a tak může Randal pouít svoje kouzla na to, aby se dostala celá skupina z vězení. Samozřejmě že nemůžou jen tak vylézt z hradu - je tu totiž hradní čaroděj, který se je snaží zastavit. Ukáže se, že to není nikdo jiný než Gaimar, Randalův starý spolubydlící z Čarodějnické školy a synovec lorda Fesse. No a tady se to právě všechno zamotá. Randalovi se totiž pomocí blesků podaří zničit věž se zvonem, a tím vpustit Danninu magii do hradu, ale Gaimar taky používá kouzla, hlavně jedno: kouzlo k navrácení času, aby bylo vše tak jako předtím, kterým se snaží obnovit věž a s ní i magický zvon. Ale kouzlo ho neposlechne tak, jak by mělo - spolu s věží vrátí i čas, který se tak v hradě začne opakovat; Randal se tak vrátí v čase (podobně jako Harry ve Vězni z Azkabanu), a je tedy v hradě hned dvakrát - nebo víckrát? Každopádně, myslím že má snaha to vše vysvětlit by každého ještě víc zmátla, tak to shrnu: Randal zachrání sám sobě i ostatním život ze své budoucnosti, a nekonec se naštěstí on, Lys, Walter, Reginald i Blanche dostanou z hradu včas; poté hrad zmizí a jsou po něm jen ruiny - kombinace Gaimarova kouzla o návratu času a Danniny magie uzamkne hrad mimo čas a prostor, a všichni v něm jsou odsouzeni zůstat navěky a neustále prožívat ten samý časový úsek, mezi nimi Gaimar, Thibault i Guillome.

No a jako na konci zatím každého dílu, Randal skončí s úkolem pro ten další. Země potřebuje Velkokrále, ne Fesse nebo Thibaulta, ale pravého nástupce, který se o zemi poctivě postará. Teoreticky nejbliší příbuznou zbylou po Velkokráli je Blanche, ale není tou nejlepší kandidátkou, jak zjeví všem Madoc, když se po bitvě objeví u Danny v chatrči. Když byl původní velkokrál v ohrožení a věděl že nepřežije, pověřil Madoca ochranou své jediné dcery. Madoc ji tedy vzal do Elflandu, země elfů, ve které by měla být v bezepčí, ale jeho plán měl jeden háček - kdo jednou vkročí do Elflandu a pak ze svobodné vůle odejde jako on, se tam už nesmí vrátit, a tak je na Randalovi nyní jít tam a přivézt pravou dědičku trůnu zpět. A protože jsou vždycky po jeho boku, Lys a Walter se rozhodnou jít s ním, a tak je čeká opravdové dobrodružství, na kterém záleží osud celé země.
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama