- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Pán prstenů: Dvě věže - J. R. R. Tolkien

6. července 2012 v 9:52 | Upiirek |  J. R. R. Tolkien a jeho knihy
Hlavní postavy: Frodo, Sam, Smíšek, Pipin, Aragorn, Gandalf, Legolas, Gimli, Saruman, Stromovous (Fangorn), Glum, Faramir, Odula

Děj se odehrává: ve Středozemi na přelomu věků

V kostce: Frodo a Sam se snaží dostat do Mordoru, zatímco ostatní se spojují proti Sarumanovi


Tato kniha je, narozdíl od filmu, rozdělena na dvě části, z nichž první sleduje osud zbytku společenstva a až druhá se zaobírá Frodem a Samem. Takže se hned vrhnu do té první. Aragorn a ostatní jsou napadeni skřety, a Boromir je zabit. Hobiti Smíšek a Pipin jsou uneseni, a i oni mají svůj vlastní příběh. Skřeti je sice unesou, ale jim se ve rvačce podaří uniknout do lesa - do lesa Fangornu. Tady se setkají se Stromovousem, entem po kterém je tento les pojmenovaný, a řeknou mu o všem co vědí. Stromovous svolá entí sněm, na kterém se enti dohodnou, že vyrazí na Sarumana (trvá jim to dlouho, ale vůbec se nezdráhají jako ve filmu, skoro naopak!) A tak na něj vyrazí, a porazí ho - enti jsou početní a s tvrdou kůží, a Saruman nejen že na ně není připraven, ale nemá prostě dostatečnou moc na to je odehnat, dokáže se akorát zamknout u sebe ve věži tak aby tam enti nemohli. A než od téhle části příběhu odejdu, zmíním se ještě o entích ženách, které ve filmu nejsou. Stromovous řekne hobitům, že entí ženy je dávno opustili a vydali se směrem, kde leží Kraj, tak aby drželi hobiti oči otevřené až se vrátí domů a pokud je uvidí aby dali Stromovousovi vědět.

Mezitím co Smíšem a Pipin zažívají tahle dobrodružství, Aragorn, Legolas a Gimli se snaží skřety dostihnout a hobity osvobodit. To sice nedokážou, protože to hobity už zvládli sami, ale zato narazí na Gandalfa, který přežil Morii a vrátil se, i když jiný než dřív. Všichni pak spolu narazí na jezdce z Rohanu, země koní, a spolu se vydají do hlavního města Edorasu. Tady zjistí, že pán Rohanu Theoden už sám vůbec nepřemýšlí a jen si nechává našeptávat rady a lži od Červivce, který tajně slouží Sarumanovi. Gandalf ho z tohoto stavu dostane a otevře mu oči, a král Červivce vyhodí ze své země.

Protože v Rohanu vědí, že Saruman si to s nimi přichází vyřídit, tedy že posílá svoji armádu skřetů, rozhodnou se všichni uklidit do pevnosti Helmův Žleb v horách, kde se pak odehraje bitva, která ve filmu trvá takovou dobu a ve které Legolas s Gimlim souteží v počtu zabitých nepřátel. Po vyhrané bitvě se Gandalf se zbytkem společenstva a s Theodenem a dalšími z jeho lidí vydá do Železného pasu, do Sarumanova sídla, kde po příjezdu najdou spokojené hobity Smíška a Pipina hlídající cestu, a tak se tu dá zase celý zbytek společenstva dohromady. Ale nezůstane to tak dlouho. Gandalf donutí Sarumana, aby se oběvil na balkoně a promluvil s přítomnými; po zjiště že Saruman ničeho nelituje a pořád chce pouze moc ho Gandalf zbaví jeho hole a odhalí mu, že to on má teď větší moc, že už není šedý ale bílý, zatímco Saruman o tuto barvu přišel. Saruman ale ve veži není sám, je tam s ním i Červivec, který tam utekl od Theodena, a ten po lidech pod věží vrhne kulatý kámen - takový, kterého by se Saruman byl zřejmě dobrovolně nevzdal. Je to totiž Palantir, kámen který umožňuje komunikaci a rozhled pomocí myšlenek s lidmi co mají taky takové kameny. Pipin se k němu hned vrhne a kámen podá Gandalfovi, ale už je pozdě - Pipin o kameni nic neví ale rozhodně ho fascinuje. V noci se přikrade ke spícímu Gandalfovi a kámen mu sebere a rozbalí z látky, do které ho Gandalf zabavil. Z kamene ho ovládne Sauron, a začne se ho vyptávat na věci o prstenu. Pipin ale nic nevyzradí, naštěstí, protože má Sauron jen krátkou chvíli než Gandalf zjistí co se děje a Pipinovi Palantir zase sebere. Gandalf si je ale vědom nebezpečí, co teď Pipinovi hrozí - zaprvé o něm teď Sauron ví, a zadruhé hrozí že se Pipin opěn nedokáže ovládnout, sebere Palantir, a tentokrát z něj Sauron dostane daleko víc informací, a tak Gandalf odevzdá opatrně zabalený kámen Aragornovi, pravému majiteli jakožto dědici Gondorského trůnu, sám popadne Pipina, a vyrazí s ním sa svém koni r\chlým sprintem směrem k Osgiliathu, hlavnímu městu Gondoru.

A co mezitím dělají Frodo a Sam? Po oddělení se od zbytku Společenstva se dva hobiti snaží sami dostat do Mordoru a k Hoře osudu, aby zničili Prsten, ale sami neví jak. Naštěstí, nebo naneštěstí, si ale uvědomí, že je pořád sleduje Glum, protože chce Prsten pro sebe. Hobitům se podaří Gluma chytit a Frodo ho přiměje, aby na Prsten přísahal, že mu bude spoužit a dovede ho do Mordoru. Glum se poddá, ale Sam ho i tak nesnáší a nevěří mu, zato Frodo ho ochraňuje. Glum tedy hobity převede přes Mrtvé močály a k Černé bráně, ale na je velmi silně střežená, a hobiti nemají šanci se skrze ní dostat. Tak jim Glum prozradí, že ví ještě o jiné cestě, cestě do Mordoru ne ze severu ale ze západu, o které málokdo ví.

Tak se skupinka tedy vydá tímhle směrem, ale ani tady není cesta tak jednoduchá. Hladoví hobiti se rozhodnou si na ní uvařit králíka, kterého chytil Glum, ale kouř z ohně přiláká pozornost lidí v okolí. Naštěstí to nejsou Sauronovi skřeti, ale muži z Gondoru, vedeni Faramirem, kteří si jen hlídají svoje hranice před Mordorem. Faramir ale neví, jestli Frodo a Sam nejsou zvědi, a tak je pro tu chvíli vezme k sobě, kde jsou hlídáni ale ne vězni; Glum před Faramirem uprchl. Faramir od Froda zjistí, že Frodo byl členem společenstva, a dojde mu, že má Frodo u sebe Prsten; rozhodne se ale mu ho nevzít. Na oplátku mu Faramir sdělí, že Boromir je mrtev, a že je jeho bratr. Faramir by taky správně měl zabít Gluma, který se vydá chytat ryby do Zapovězeného jezírka, ale Frodo ho uprosí, aby ho nechal být, protože Glum je jeho průvodcem. Faramir ho tedy nechá žít a celou společnot nechá jít.

Tak Glum vede hobity dál a přes hraniční hory, po schodech nahoru a pak skrze tunel. V tunelu je ale opustí, protože pořád touží po prstenu, a protože slíbil že Frodovi neublíží, doufá, že to za něj udělá Odula, obrovská pavoučice co v tunelech žije. Odula hobity napadne a přestože jí dlouho odolávají, nakonec se jí podaří Froda bodnout žihadlem do krku. Sam ji pak zažene pryč, ale Frodo už nevykazuje známky života, a tak Sam věří že je mrtvý. Přestože mu to rve srdce, rozhodne se pokračovat s Prstenem dál sám, aby dokončil úkol, a pak až se vrátí k Frodovu tělu. Nedojde ale daleko a už slyší skřety, tak si nasadí Prsten, aby byl neviditelný a oni ho neobjevili. Skřeti ale objeví Frodovo tělo, a tak se Sam rozhodne ho ochránit a pokusit se skřety pobít, ale zastaví se, protože slyší, jak skřeti mluví o tom, že je Frodo naživu, jen Oduly jed zařídil, aby to vypadalo jako že není. Skřeti Froda tedy berou na vrchol věže v Cirith Ungol, a kniha tedy končí s Frodem v zajetí skřetů.
 


Komentáře

1 Bety | 30. července 2012 v 10:50 | Reagovat

ahoj Upiirku Jsem rada,ze jsem objevila neco,kam muzu psat komentare o bezva knihach,hlavne od Jacqueline Wilsonove(taky je pisu na Jacqueline Wilson co.uk,jukni se tam)

2 Bety | 30. července 2012 v 10:55 | Reagovat

je jenom hrozna skoda,ze sem posledni dobou tak malo pises a je tu tak malo lidi:( Ale samozrejme si nemysli,ze se mi tento blok nelibi,je super!!!!.

3 Bety | 30. července 2012 v 11:00 | Reagovat

Ty asi hodne studujes a taky hodne ctes,jak vidim:) to ja taky hrozne moc ctu,skoro nic jineho nedelam(samozrejme,ze se taky ucim,pisu ukoly,krouzky atd.atd..)

4 Bety | 30. července 2012 v 11:05 | Reagovat

Nevim,jak to mas ty,ale ja nectu proto,ze by to po me nekdo chtel,ja ctu proto,ze me to bavi(nekteri me dokonce nuti,abych tolik necetla)

5 Bety | 30. července 2012 v 11:10 | Reagovat

Jo,a taky bych ti chtela pochvalit pozadi,me se hrozne libi,ze je takove tajemne..Jeste bych te chtela poprosit,kdyz budes mit cas,reaguj vic na komentare u Wilsonove:)

6 Upiirek | Web | 30. července 2012 v 12:43 | Reagovat

[5]: odpověď na všechny komentáře... :) psát ani číst už prostě nestíhám, dělám co můžu, ale život mi nedává čas :D mě taky baví čtení, ale občas co musím číst do školy mě tolik nebere, ale tak přece jen to co studuju já vyžaduje spoustu nejrůznějších věcí k přečtení... dík za chválu pozadí, a pokud bude čas tak snad budu ale absolutně nic neslibuju, protože čas vážně nemám dokonce snad ještě míň v létě než jinak!

7 Bety | 30. července 2012 v 15:02 | Reagovat

to je skoda:( ale jsem rada,ze se aspon snazis:) ja mam zas vic casu o prazdninach(a ted zrovna vyuzivam toho,ze mam po ruce pocitac)ale prez rok na pocitaci vubec nejsem..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama