- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Cane - Jean Toomer

22. září 2012 v 12:36 | Upiirek |  S-V
Děj se odehrává: v Americe, v Georgii, Washingtonu, a zpátky v Georgii kolem roku 1920

V kostce: jak se žilo Afroameričanům po zrušení otroctví

Tak k téhle knize, kterou bych v češtině pojmenovala Třtina, se jen tak nedostante, pokud se náhodou nezajímáte o Harlemskou renesanci - ale pokud náhodou ano, tak hodně štěstí! Tohle dílo pochopit by podle mě zabralo měsíce. Je to totiž impresoinistický kousek - mix prózy a poezie, občas nevíte co zrovna převládá, a hlavně nevíte o čem to autor vlastně mluví.


Je ale pár věcí, o kterých vám říct můžu. Například to, že kniha je rozdělena do tří částí. První je odehrává na jihu Států v Georgii, druhá na severu ve Washingtonu DC, a třetí opět na jihu; a k tomu abyste věděli proč potřebuju přidat trochu historie. Jde o migraci - nějakou dobu po zrušení otroctví se část afroameričanů, kteří předtím žili převážně na jihu Států, přesunula na sever; šlo o takzvanou talentovanou desetinu, chytré lidi toužící po vzdělání, a ti co zbyli na jihu se živili hlavně prací rukama.

Takže, kniha se zabývá hlavně interakcí mezi Afroameričany a mezi nimi a bílými američany. První část je o tom, co se děje na jihu - a hodně o ženách a jejich situaci. Taky se dočtete o lynčování a celkově o nepohodě mezi bělochy a afroameričany, a o pohledu na vztahy mezi bílými ženamy a černými muži a naopak. Celkově je poznat, že život na jihu rozhodně není perfektní, přestože i tady už neexistuje otroctví.

Druhá část je pro změnu o tom, jak je všechno špatně i na severu ve městě. Vztahy mezi rasami nejsou v pořádku ani tady (pamatujte, 90 let zpátky), lidé nejsou v harmonii ani se sebou samými, a jejich duše trpí. Divadlo a vůbec všechno sice vypadá, že to lidi vzdělá a povznese, ale ve skutečnosti je to všechno jenom fraška. Takže ani lidi na severu nejsou šťastní.

Poslední část se, narozdíl od těch prvních, skládá jen z jednoho dlouhého příběhu/představení, které se soustřeďuje na muže ze severu, který se vydá zpátky na jih čelit své minulosti - dědictví otroctví. Tady se střetávají všechny možné tlaky - jeho pocit nadřazenosti protože je učený, jeho pocit nemohoucnosti kvůli minulosti a kvůli chování lidí na jihu, pocity jižanů co se týče jeho, pana učeného, a taky funkce náboženství v celém tomhle kole, a jak bylo náboženství využito any drželo afroameričany na uzdě.

Celkově je kniha opravdu zajímavá, ne že ne, ale vyznat se v ní je vážně výzva - to co tu máte jsou jen ty nejpovrchnější informace, věřte tomu. Ale pokud vás tohle zajímá tak je určitě skvělý probrat se zrovna touhle knihou - ale radši si najděte edici u které už jssou vysvětlivky a vůbec komentář :)

K zamyšlení: vyznáte se v impresionismu? :D
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama