- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Journey Without Maps - Graham Greene

15. září 2012 v 12:25 | Upiirek |  G-H
Hlavní postava: Graham Greene

Děj se odehrává: v roce 1935 v Africe, hlavně v Libérii, Sierra Leone a Francouzská Guinea

V kostce: výprava Grahama Greena do nitra Libérie

Tak tahle kniha, Cesta bez map, je vážně zmatená. Popisuje cestu Grahama Greena Libérií, ale máte z ní pocit, že tam šel hlavně zkoumat sám sebe a ne to místo; dost možná proto že se pořád zasekává na věcech, které byste v takovém textu nečekali - na svých vzpomínkách z jiných míst, na svých snech, klidně i z dětství, nebo na nejrůznějších postřežích o životě a o civilizaci, místo aby se soustředil na místa kterými prochází a to co se děje kolem něj. Když už začne mluvit o tom co se děje, jde převážně o postřehy o množství alkoholu a odhalených prsou rodilých afričanek. Sem tam je něco o politice a o nosičích. Celkově je ale všechno dost nesourodé a zmatené.


Pravda, to se dá ospravedlnit. A to hned několika způsoby. Zaprvé, Greene nemohl knihu vydat tak jak ji poprvé napsal, protože byl souzený za některé nepěkné vyjadřování, takže některé části chybí. Zadruhé, vypadá to že Greene knihu napsal v rychlosti, protože dlužil peníze svému vydavateli - to by taky hodně vysvětlovalo. A zatřetí, moje oblíbená teorie podle Tima Butchera. Butcher tvrdí, že Greene byl v Libérii jako špión, zkoumající nelidské chování vůči místním obyvatelům. Jestli že tak skutenčně byl jako špión, tak nám logicky nemohl dát všechna fakt a informace, proč dělal to co dělal nebo co všechno viděl :)

Nevím jak dalece je tohle praštěná teorie, ale můžete si udělat vlastní názor, pokud si přečtete knihu. Pokud vás nezajímá z nějakého dobrého důvodu, pak bych vám ji ale nedoporučovala - sama jsem z jejího čtení měla pramálo radosti.

K zamyšlení: Takovéhle cestopisy moohu odhalit hodně o navštívené zemi, mohou ale odhalit ještě víc o autorovi textu?
 


Komentáře

1 Bety | 15. září 2012 v 17:07 | Reagovat

to musela byt zajimava kniha:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama