- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Širé Sargasové moře - Jean Rhysová

1. září 2012 v 12:15 | Upiirek |  P-R
Hlavní postavy: Antoinette Coswayová, Edward Rochester, Christophine

Děj se odehrává: ve stejné době jako Jana Eyrová, ve Viktoriánské době, převážně na Jamaice, trochu v Anglii

V kostce: příběh první paní Rochesterové z Jany Eyrové

Tuhle knihu jsem si přečetla, protože se mi zdálo že doplní moje mezery ve vzdělání a ovlivní mé vnímání příběhu Jany Eyrové. Přestože byla zajímavá, pochybuji, že si ji přečtu znovu. Téma sice určitě stojí za prozkoumání, ale pro mě není dostatečně velkým lákadlem, protože styl mi prostě nesedl- na měmoc zmatený, ale to nevypovídá o kvalitě :)


A co tedy v knize najdete? Zkusím ten příběh nějak dát dohromady, i když jak říkám, torchu mě mátl. Antoinette vypráví většinu knihy, a začíná svým dětstvím, které nebylo nic moc - bez otce a jen s matkou, a s mnoha sluhy/otroky, kteří byli ale oficiálně zbaveni otroctví a Antoinettinu rodinu teď prakticky nenávidí a jsou proti ní. Jednou dokonce zapálí dům její matky, ve kterém bydlela s matkou, malinkým bratříčkem co kvůli požáru zemře, matčiným novým manželem jménem Mason, a několika sloužícími (kteří jsou pravděpodobně do požáru zapleteni). Její matka z toho všeho zešílí, a Antoinette ji po této události vidí jen jednou.

Antoinette dospívá a na scénu přichází pan Rochester, Masonův známý u Anglie, kterého jeho otec a bratr pedhodili Antoinettě jako ženicha, protože Mason Antoinettu dobře finančně zaopatří. Rochester, mladý a snadno manipulovatelný, si Antoinettu vezme, ale jak víme, nic dobrého z toho nevzejde. Manželství se brzy změní ve frašku. Rochester se nechá ovlivnit pomluvami (nebo fakty?) Antoinettina polovičního bratra, uvědomí si, že ji vůbec nemiluje a není schopen to pedstírat, a odmítá jí říkat Antoinette, protože to je jméno její matky - místo toho jí říká Berta. Antoinetta zase nemůže žít s mužem, co jí vůbec nemiluje a ani s ní nespí v jednom pokoji, kdo jí bere její jméno a kdo věří že je šílená.

A jak se to Antoinette rozhodne řešit? Pomocí trošky magie od její věrné chůvy Christophine, která je sice proti ale stejně se pokusí jí pomoci. Namíchá Rochesterovi silný nápoj, který ho má zdrogovat, aby Antoinettě ukázal (alespoň fyzicky) nějaký cit; to ale nevyjde, protože Rochester se místo Antoinetty pod vlivem drog vyspí se služkou, což Antoinettu úplně dorazí a začne bláznit, stejně jako předtím její matka. A nakonec ji Rochester vezme do Anglie, kde je zavřená na půdě, kde se o ni stará Manka Poolová. Antoinette si začne zahrávat s ohněm a nakonec se rozhodne sama sebe zabít, protože je to její úděl - a a tím se dostáváme k velkému požáru v Janě Eyrové. Jsem zvědavá jestli příště, až budu Janu Eyrovou číst, poznám nějaký rozdíl ve vnímání Rochestrovy první ženy.

K zamyšlení: Byla Antoinette skutečně šílená, nebo ji k šílenství dohnala její situace?
 


Komentáře

1 Bety | 10. září 2012 v 15:28 | Reagovat

:):)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama