- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Passing - Nella Larsen

20. října 2012 v 15:59 | Upiirek |  K-L
Hlavní postavy: Clare, Irene, John Bellew, Brian

Děj se odehrává: ve dvacátých letech 20. století ve státech a hlavně v Chicagu

V kostce: promíchání životů dvou mulatek a následky

Tak tahle kniha mě rozhodně chytla. Ze začátku jsem si nebyla jistá, a říkala jsem si že Sypký písek od stejné autorky se mi líbil víc, ale na konce jsem změnila názor - tahle kniha má totiž vážně skvělý závěr. Takže doporučuji přečíst, už jen proto abyste mi mohli říct co si myslíte že se na konci stalo - měli jsme pěkně nažhavenou debatu s celou třídou a nemohli jsme se shodnout, v tom je jedno z mnoha kouzel toho konce.


Ale abych se vrátila zase na začátek, vy pořád nevíte o čem mluvím :) V knize se soustřeďujeme hlavně na dvě postavy, ženy které jsou částečně černošky a částečně bělošky. Irene, jejíž názory a úhel pohledu většinou dostáváme, přijala své kořeny jako ne bílá žena, vzala si muže tmavé barvy a žila život černošky, přestože se svojí světlou pletí mohla předstírat že je bílá, což by jí přineslo mnoho výhod jako třeba přístup do nóbl restaurací a tak dále (pamatujte, děje se to sto let zpátky). Clařina pleť je taky světlá a ona toho využívá - vzala is bělocha, který o jejích předcích vůbec nic neví, a všude se vydává za bílou ženu.

Tyhle ženy se znají ze školy, ve které ještě Clare nezapírala svoji barvu. Pak se ale léta neviděly, protože Clare musela zpřetrhat všechna pouta s barevným světem, aby její bílý manžel nepojal podezření, že sama není bílá. Náhodně se ale potkají v Chicagské kavárně, a přestoře Irene nechce s Clare mít moc společného, nechá se přemluvit, aby ji navštívila doma. V Clařině domě se ale věci zvrtnou - Clare totiž předtaví Irene svého manžela, který je obě bere za bělošky, a který nenávidí černochy. Nejenom, že Irene musí kvůli Clare vytrpět společnost Johna Bellewa (manžel), ale musí i přečkat jeho přezdívku pro Clare - říká jí Neg (zkratka od slova které tu snad nemusím psát), protože podle něj postupně tmavne. John to ale bere jako vtip, protoe by ho v životě nenapadlo, že by jeho žena skutečně mohla být barevná a ne bílá. Když se odtamtud irene dostane, přísahá si, že už se s Clare nesetká, protože nemá zapotřebí nechat takhle urížet sebe a svou rasu, obzvlášť když je nemůže bránit, protože by tím odhalila Clare.

No jo, ale samozřejmě že to není tak jednoduché. O dva roky později se totiž Clare zase ozve, a nedá se jen tak odbýt. Clare totiž chybí život mezi lidmi, kteřá znají její skutečnou barvu - manželovi musí denodenně předstírat že je něco co není; naopak Irene je fascinovaná Clařiným životem, a nedokáže jí prostě zavřít dveře. A tak se Clare, kdykoliv je její manžel z města, přifaří k Irene a jejímu manželovi Brianovi a jejich dětem, a chodí s nimi na nejrůznější akce, a když Irene nemůže tak jde jen s jejím manželem. Proto jsem si já jako čtenářka myslela, že Irene a Brian spolu utečou pryč, ale...

A to je všechno co vám řeknu! Ten konec je až příliš dobrý na to abych Vám ho zkazila. Vážně. Je toho tolik co se může stát, tolik je v sázce, a to co se stane se sice dá čekat ale je to jen jedna malá možnost, které jsem nevěřila dokud se nestala - a to jak se stala je prostě skvěle napsané. Takže si to koukejte přečíst! Ta knížka má sotva přes 100 stran, takže to určitě zvládnete pokud budete jen trochu chtít!

K zamyšlení: Bylo mezi Irene a Clare něco víc než jen přátelství?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama