- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

The Yokota Officers Club - Sarah Bird

27. října 2012 v 8:10 | Upiirek |  B
Hlavní postavy: Bernie, Moe, Fumiko, Kit, Bosco, Bob, Buzz, Abner, Mace, major Wingo, LaRue Wingo, Bobby

Děj se odehrává: v 50. a 60. letech dvacátého století v Japonsku

V kostce: armádní rodina, děti a život

Co bych vám tak řekla - asi že tohle není nijak extra zvláštní knížka. Jistěže je zajímavá v mnoha bodech, ale pokdu hledáte jen nějakou četbu na odlehčení a pro potěchu a ne studium, tak to spíš nebude kniha pro vás. Já sama jsem si užila některé opravdu vtipné momenty, ale pochybuju že si ji ještě někdy přečtu. Tolik na úvod, doufám že jem vás neodradila :D


Vypravěčkou je osmnáctiletá Bernie, nejstarší ze šesti dětí rodiny Rootovi, která se po roce na Americké univerzitě vrací do Japonska, kde je zrovna její rodina usazená - její otec, armádní letec, musí jít tam kam ho armáda pošle, a tak se rodina kadý rok stěhuje. Nejdéle zůstali Rootovi v Yokotě, kde byli čtyři roky v kuse. To je taky místo kde se stala hlavní část tohohle příběhu, ani ne deset let před tímhle momentem.

Ale to se předbíhám. Berniin příběh se týká hlavně její přítomnosti a její rodiny. Bernie se po návratu diví, co se to s její rodinou stalo - místo milujících se rodičů a pěti celkem poslušných dětí jsou v její rodině jen spory - některé si pamatuje z roku předtím, ale některé jsou úplně nové. Například matka - Moe - se zdá být na tom psychicky daleko hůř než předtím. Kit, Berniina sestra, druhá nejstarší hned po ní, zase pěkně zdivočela, a v sedmnácti se obléká do kráťoučkých sukní, odchází z domu a zahrává si s trávou a s opiem, což je chování které může dostat celou její rodinu do problémů, protože v armádě chyba jednoho člena rodiny zasahuje celou rodinu - kvůli Kit by mohl být otec vyhozen z armády. A hlavně, Kit se zdá nenávidět všechny a všechno - hlavně Bernie, kterou Kit viní z toho, že když byli Rootovi původně v Japonsku, tak se Bernie s matkou spikly s tehdejší služkou Fumiko proti ní a proti otci, a od tí doby šlo všechno v rodině do háje - všechny vztahy, otcova povýšení, a vůbec. Kit si myslí že je to proto, že Fumiko spala s jejich otcem, i když si to nepamatuje protože jí bylo jen osm. Bernie taky neví co se stalo, jediné co je jisté je že rodina o Fumiko nidky nemluví a všdchny její fotky jsou pryč.

Pak se ale Bernie, normálně uzavřená, přihlási do taneční soutěže a vyhraje. Hlavní cena je, že může doprovázet komika Bobbyho na jeho turnusu po Japonských vojenských základnách. Poslední základna na kterou se dostanou je Yokota, kde se Bernie znovu setká s Fumiko a dostane z ní její příběh. Fumiko byla jako dítě milenkou majora Winga, který byl pedofil, a který potřeboval někoho, komu by mohl svěřovat svá tajemství - jeho žena byla moc tvrdá. Když Fumiko vyrostla, tak jí Wingo zařídil místo jako služce v rodině jiného letce - Roota. Jeho žena ale zjistila, co mezi nimi je, a chtěla se Fumiko zbavit. Moe ale odmítla Fumiko vyhodit, protože právě Fumiko jí pomohla přežít, když byl její manžel pryč na různých misích, a když sama procházela porodem. Žena majora Winga je ale mocná, a když pomocí nevědomé Bernie získá důkaz o vztahu mezi Wingem a Fumiko a Moe ji stejně nechce propustit, tak se potará o to aby nebyl Root nikdy povýšen a aby jeho rodina nikdy nezůstala na jednom místě déle než rok - a s prvním přesunem samozřejmě přišla i ztráta Fumiko.

Po zjištětí toho co se skutečně stalo a své vlastní viny se zdá, že se Bernie konečně smířila se svým životem, a rozhodla se ho skutečně žít, místo aby ho nej prožívala jako doposud. A tak knížka končí...

K zamyšlení: Kdo může za problémy v téhle rodině? Je to chyba systému?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama