- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

The Autobiography of an Ex-Colored Man - James Weldon Johnson

1. listopadu 2012 v 12:13 | Upiirek |  CH-J
Hlavní postava: vypravěč

Děj se odehrává: na přelomu 19. a 20. století

V kostce: fiktivní životopis bývalého černocha

Tahle slavná knížka byla poprevé vydána před sto lety, pak znovu o patnáct let později. Bohužel nebyla přeložena do češtiny, tak jako ostatní texty afroamerických autorů této doby. Jde o fiktivní životopis, který by ale mohlo napsat mnoho lidí podobného postavení -lidí s černou matkou a bílým otcem, kteří barvou kůže vypadají jako běloši. Kniha se totiž zabývá právě tímhle problémem - jak v životě jedincce figuruje jeho rasa, a jak když má rasy dvě.


Autor začíná svým dětství, které trávil s matkou. Matka mu neřekla, že to není běloch, a on to tak zjistil až když ho pozdně poslala do školy, v jedenácti letech. Tam ho na konci školního roku poslali sedět s ostatními, co nebyli bílí - a tak se poprvé dozvěděl, že je černoch, a co to znamená být černý ve světě, který preferuje jen bílé lidi a proti ostatním má předsudky.

Po smtri své matky se náš vypravěč vydá studovat, ale protože je nezkušený, tak si nechá ukrást všechny peníze, a tak si školu nemůže dovolit. Místo toho si nakonec najde práci v továrně na výrobu doutníků. Ta ale po čase zkrachuje, a on se pustí do vydělávání si muzikou, konkrétně hraním ragtime v New Yorském klubu. Tam si ho vyhlédne celkem extravagantní milionář a milovním hudby. Ten ho nejprve zve, aby hrál na jeho večírcích, a apk aby hrál jen pro něj samotného. Když se pak rozhold vyrazit na cesty do Evropy, vzal našeho vypravěče s sebou.

V Evropě se vypravěči líbí, obzvlášť v Paříži, a spolu s milionářem tam ztráví několik let. Pak se ale rozhodne, že nechce žít životem sluhy a osobního muzikanta; místo toho ho napadne, že by se mohl vtátit do států, na jihu nasbírat klasické otročí písně, a přepsat je pro piáno, a tím pomoci svojí rase a získat i slávu sám pro sebe. Milionář s tím nesouhlasí, ale i přesto mu dá dost peněz, aby na to měl, a pošle ho kam chce.

Tak se náš vypravěč dostane na jih Států, kde jsou v téhle době předsudky proti africkým američanům nejhorší. Nejdřív je celkem spokojený se sbíráním písní, ale pak se stane svědkem lynčování - brutální vraždy černého muže bílým davem. Po téhle zkušenosti se rozhodne, že se svojí kůží bude radši předstírat, že je bílý, protože nechce aby ho někdo mohl takhle brutálkně týrat a zabít jen kvůli jeho rase.

A tak se z vypravěče stane "běloch". Pořád se živí svojí muzikou, a nikdo ne ho na jeho rasu neptá. Ale samozřejmě to není tak jednoduché. On se totiž zamiluje do bílé ženy, taky muzikantky a zpěvačky. Dlouho se sám se sebou pere, až jí nakonec prozradí, že není 100% bílý. Ona ot těžce nese a na několik měsíců mu úplně zmizí ze života, ale nikomu to neprozradí. Nakonec se ale vrátí a stejně si ho vezme. Na konci knihy se dozvídáme, že měli dvě děti, ale že ona celkem brzy zemřela a ot zůstal vdovcem. Na úplném konci nám pak vypravěč sdělí, že lituje toho, že se nepřihlásil ke svým kořenům a spolu s jinými významnými bojovníky za rovnoprávnost se nesnažil veřejně prokázat, že jsou si rasy rovné; myslí si že cesta kteou si zvolil je ta horší.

K zamyšlení: co je komu do toho jaké je kdo rasy, neměli bysme spíš řešit co je to za člověka?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama