- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

The City and the Pillar - Gore Vidal

4. listopadu 2012 v 12:02 | Upiirek |  S-V
Hlavní postavy: Jim Willard, Bob Ford, Collins, Ronald Shaw, Paul Sullivan, Maria Verlaine

Děj se odehrává: koncem 30. a začátkem 40. let 20. století ve Spojených státech

V kostce: příběh muže, jenž se srovnává se svou homosexualitou

Kniha Město a sloup mě překvapivě velmi chytla. K jejímu názvu se vrátím později, začnu tím, o čem kniha vlastně je. Příběh začíná v baru, kde se Jim Willard opíjí tak, aby zapomněl na celý svůj předchozí život. Místo toho si ho ale právě celý vybavuje, a zbytek knihy se tedy dozvídáme, jak se dostal tam kde teď je.


Vše začalo na střední škole, kde Jim trávil spoustu času se svým kamarádem, o rok starším Bobem Fordem. Když Bob školu dokončil, rozhodl se odejít na moře, ale Jim musel ještě zůstat dokončit poslední rok. Před Bobovým odjezdem vyrazili kluci na noc do chatrče u vody, aby měli ještě poslední přátelský zážitek, ale zvrtne se to a nakonec se spolu kluci pomilují. Pro Jima je tohle zásadní okamžik, nikdy se totiž necítil k nikomu tak blízko a věří tomu, že Boba miluje. I pro Boba to bylo poprvé, ale nepřikládá tomu takový význam a stejně odjíždí na moře.

Po roce, když Jim vyde ze školy, rovněž uteče žít na loď, kde si najde práci a i nějaké přátele. Po čase ale vyrazí s dalším námořníkem, Collinsem, na souš do města kde Collins vyhlédne dvě holky oba s nimi jdou domů, ale Jim je tak odpuzován ženským tělem že se nedokáže ani překonat a uteče. Nechce už se s Collinsem ani nikým jiným z lodi vidět, aby se o něm nerozkřiklo, že je gay, protože i sám doufá že se mu podaří být "normální" a ještě se s touto svojí stránkou osobnosti nesmířil. Vyrazí proto do LA, kde se začne živit jako instruktor tenisu (v tenisu je dobrý, hrával ho s Bobem).

V Los Angeles ale nezůstane dlouho sám. Vyhlédne si ho slavný herec Ronald Shaw, gay který stále hledá někoho, kdo mu dá stejně lásky jako jeho matka, a ten si ho začne vydržovat. Jim bydlí s Ronaldem a učí jeho i další celebrity hrát tenis, aby se neřeklo že se živí jen sexem s Shawem. Po čase ale Jimovi dojde, že Shaw mluví o lásce, ale necítí ji, a že on sám k Shawovi taky nic necítí, i když ho má docela rád, a tak se nakonec rozejdou. Místo něj se dá Jim dohromady s Paulem Sullivanem, mladým spisovatelem který miluje své utrpení, a tak začne vztah sám sabotovat, protože prostě nemůže být šťastný. Seznámí Jima s Marií Verlaineovou, neuvěřitelnou ženou se kterou už i mnoho gayů mělo poměr, protože Maria prostě přitahuje všechny. Jim se do Marie opravdu i zamiluje a jejich přátelství je silné, ale ani s ní se nedokáže přemoci, a Marii k vztahhu nestačí jen platonická láska. Nakonec se každý z těchto tří vydá jiným směrem.

Jim se přidá k armádě (druhá světová válka už probíhá, ale Amerika se ještě nezapojila). Je tam celkem spokojený, i když po něm vyjíždí jeho nadřízený ke kterému on nic necítí, ale nakonec se z armády dostane kvůli revmatické artritýdě, aza kterou má navíc doživotní penzi - takže teoreticky nemusí ani pracovat a bude se mít dobře. No a v této době se právě Jim rozhodne místo putování vpřed znovu navštívit svoji minulost, napsat domů, Paulovi, Robńaldovi, Marii, i Bobovi, a pokusit se se všemi setkat. Nejvíc mu ale záleží na Bobovi. S nikým nikdy necítil to co s ním a věří, že Bob si uvědomí to samé a že nakonec budou spolu, teď když on je smířený s tím, že je gay, a Boba k tomu určitě taky přivede.

Jimovi se podaří tak nějak všechny vidět, dokonce náhodou narazí i na Collinse, který si o něm snad ani nemyslel, že by byl gay. Vidí se i s Marií, která si konečně našla partnera, co ji činí šťastnou, s Paulem, se kterým letmo obnoví známost ale oba ví že to není vážné, a s Ronaldem, který zestárl a aspoň malinko zmoudřel, i když ne moc. Nakonec ale Jim objeví i Boba, který se mezitím oženil, a i když má radši moře než svoji manželku, nejeví známky homosexuality. Jim a Bob na sebe narazí v New Yorku, kde se opijí a nakonec oba skončí na přespání v jednom hotelovém pokoji, kde Jim doufá, že s Bobem obnoví předchozí intimitu, ale Bob ho od sebe odhání s tím že Jim je jen blbej buzerant a ať vypadne; Jimův sen se v tu chvíli rozpadne a Jim Boba v návalu vzteku uškrtí. Když autor později knihu přepisoval, tak přepsal konec na to, že Jim Boba znásilní, a pak uteče. Každopádně se tím dostáváme zase na začátek, kde se Jim upíjí, aby zapomněl, a když ho vyženou z baru protože zavírají, Jim ví, že se tam po otevření zase vrátí.

Co se týče názvu, tak autora k němu inspirovala Bible, přesněji řečeno Genesis. První část knihy s názvem "Město" je městem podle Sodomy a Gomory; toto přirovnání je celkem důvtipné vzhledem k tomu, že je kniha o Jimově homosexualitě, tedy o jedné z věcí, pro které Bůh tato města asi zničil. Druhá část se jmenuje "Solný sloup", protože Lotova žena, když spolu utíkali, to nevydržela a za městy se ohlédla, a tak ji Bůh proměnil v solný sloup. V této části Jim taky nepostupuje kupředu, nýbrž se ohlíží na svůj minulý život a znovu navštěvuje staré známé; rovněž jen sní o Bobovi, a tak se nikam dopředu psychicky ani pohnout nemůže. A v závěru knihy vidíme, jakou životnost má Jimův sen a život, asi takovou, jako sloup ze soli - přijde déšť a bouře a sloup se rozpustí, jako by nikdy ani nebyl, a Jimův život je v troskách.

K zamyšlení: proč je v mnoha případech tak těžké smířit se sám/sama se sebou?
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama