- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Život bez zásad - Henry David Thoreau

16. listopadu 2012 v 11:28 | Upiirek |  Henry David Thoreau a jeho knihy
V kostce: esej o tom jak žít a jak nežít

Tohle dílko z roku 1863 má v sobě spousto rad o tom, jak ctít vlastní zádady a žít tak aby to stálo za to. Je v něm spoustu citátů a mouder, které se dají používat skoro denně, stejně jako v jeho mnoha jiných dílech; a stejně jako proti jiným jeho literárním a filozofickým výtvorům i proti tomuhle se dá říct, že je napsáno z eltitistického pohledu a že zní krásně ale v praxi by se nedali použít, a že jsou jen pro boháče. No, zrátka a dobře se lidi v názoru ne Thoreaua liší, a vy si vyberte sami kam patříte.


Ale teď k samotné eseji. Thoreau prohlašuje, že nám řekne jen to co si sám myslí a ne to co chceme slyšet, a že stejně tak bysme měli mluvit my s kýmkoliv jiným. Jeho hlavní kritika se ale týče, kupodivu, peněz. A taky práce, haha! Thoreau nm pěkně spočte, že se všichni staráme jen o peníze a o nic jiného, a že žijeme jen pro ně. Říká, že nám jde jen o profit a kvůli němo si hledáme práci a budujeme život, ne proto že by nás to bavilo.

Abych to rozepsala, Thoreau chce, abysme byli věrní sami sobě a ne mamonu. Abysme používali rozum a znalosti co máme a nenechali je hnít zatímco děláme práci co nás nebaví. A abysme si brali dost volna, ve kterém můžeme rozjímat - ale to je zrovna něco co může udělat jen člověk co už si na to volno našetřil! Ale to Thoreau nijak moc neřeší.

A teď to jen uzavřít. Esej se jmenuje Život bez zásad, protože Thorou věří, že pokud žijete pro peníze, pro živobytí, podle předsudků, podle nemorálních zvyků, a prostě slěpě, tak žijete bez zásad. Měli byste se držet svých vlastních morálních zásad a ničích jiných, to je jediný správný způsob života.

K zamyšlení: tak co si myslíte vy?
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama