- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Black No More - George S. Schuyler

7. prosince 2012 v 15:40 | Upiirek |  S-V
Hlavní postavy: Max Disher, Helen Givens, Doktor Crookman, Bunny, Givens

Děj se odehrává: ve třicátých letech 20. století v Americe

V kostce: satiristický román o rasových předsudcích

Tak tahle knížka mě vážně pobavila, ale pokud nevíte o tom co se dělo v Americe v době kdy se odehrává, tak vám příběh asi nic moc neřekne. Celkově je to super satira, která se vysmívá prakticky všemu co se týče vztahů mezi bílými a barevnými američany. Bohužel nejde zrovna o vtipné téma, ale s humorem jde přece jen všechno o trošičku líp.


Hlavní postavou je Max Disher, černoch z New Yorku, který se zakouká do krásné bílé dívky Heleny, která je ale pěkná rasistka a nikdy by s ním ani netančila, natož aby se s ním dala dohromady. Naštěstí pro Maxe se z Německa zrovna vrátil doktor Crookman, který tvrdí celé Americe, že našel způsob jak všechny černochy změnit na bělochy s kůží, vlasy i tvarem obličeje nerozlišitelnými od těch skutečných. Max se okamžitě přihlásí jako první pacient, a za pár dní je z něj nový muž - nebo spíš starý muž v nově vypadajícím těle.

Max se vydá na jih do Atlanty, kde hledá svojí Helenu. Najde ji, a přidá se k jejímu otci, který je hlavou společnosti skandinávských rytířů, bojujících za práva bělochů a proti "odbarvování" černochů; mixování ras se nelíbí nikomu, ani černým aktivistům, protože všichni afroameričani se soustředí na to, aby se nechali odbarvit, místo aby bojovali za svá práva. Max se stane jedním z hlavních vedoucích spolku, a aktivně bojuje jako běloch za bělochy. Nakonec se mu podaří získat i Helenu za ženu.

Na konci se to všechno pěkně zamotá. Dvě politické strany bojující proti sobě se pustí do výzkumu kořenů všech lidí a ukáže se, že většina Američanů, i těch co se považují za kompletně bílé jako třeba Helenin otec, mají někde v minulosti černého předka - takže nikdo není 100% bílý! Tyhle zprávy se dostanou na veřejnost a lidi se zblázní - najednou se může lynčovat každý. Maxovi a Heleně se taky narodí dítě, a to je napůl černé a napůl bílé, jako je najednou spousta dětí od doby co doktor Crookman začal odbarvovat všechny na bílo. Naštěstí Helena přijme Maxe jako bývalého černocha snadno, protože právě zjistila, že i ona má černé předky, a tak se jí s tím smiřuje snadněji. Rodina nakonec zůstane spolu a šťastná, i když pryč ze Států.

Úplný konec je docela sranda. Doktor Crookman odhalí světu, že čenoši, které odbarvil, jsou vlastně o pár odstínů světlejší než původní běloši, a tak se bílá barva stane symbolem podřadnosti a najednou nikdo nechce být bílý. Módou se stane barvit se na hnědo, na stejnou hnědou jako je dítě Heleny a Maxe, hnědou co není ani černá ani bílá. Dá se tomu říkat happy-end?

K zamyšlení: Myslíte si, že kdyby se našel levný způsob jak všechny lidi přebarvit na stejnou barvu (třeba na modro), že by se do toho lidi pustili?
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama