- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

There Is Confusion - Jessie Redmon Fauset

2. prosince 2012 v 9:44 | Upiirek |  E-F
Hlavní postavy: Joanna Marshallová, Peter Bye, Maggie Ellersley, Henderson Neal, Joel Marshall, Meriwether Bye

Děj se odehrává: v první čtvrtině 20. století v New Yorku, Philadelphii, a Evropě

V kostce: román o Afrických Američanech a jejich porovníná se se životem a s rasismem a předsudky bílých Američanů

Tak tahle kniha je vážně dobrá a nechápu, proč ještě nebyla přeložená do češtiny. Je čtivá, je zajímavá, dá se těžko odložit, a autorka prostě uměla psát. Pravda, je taky propagandistická, ale to co propaguje je rovnoprávnost mezi lidmi - to by dneska už přece nemělo být tabu ale naopak norma, tak proč je tahle kniha nepřeložená a ani v Americe, odkud pochází, není přílieš čtená? Prostě tomu nerozumím. Ale věřím, že se k ní někdy vrátím,což je víc než můžu říct o mnoha jiných knihách.


V knize se motají příběhy mnoha postav, ale zkusím se soustředit jen na ty hlavní, jinak bych tohla psala do zítra. Takže vezmu jen tři - Joannu Marshallovou, Maggie Ellersleyovou, a Petera Bye. Všechny je potkáváme ještě jako školáky, a všichni jsou Afroameričani. Joanna je pilná, pracovitá, pochází z celkem významné vzdělané rodiny, jednou chce být vznamná a věří, že prací překoná všechno, předsudky i rasismus. Maggie patří do pracující třídy, ona a její matka získávají peníze na život tím že si drží podnájemníky, a Maggie sama chce být jednou dobrou kadeřnicí. Peter má po svém nyní mrtvém otci nejvíce pedsudků vůči bělochům a má pocit, že mu svět dluží živobytí, on že by pro to neměl muset nic dělat. Joanna a Peter se do sebe zamilují, ale jí na něm vadí že ho musí do všeho nutit - bez ní by nikdy nešel z New Yorku do Philadelphie na Harvard aby vystuoval na doktora - a jemu zas že Joanna se soustředí víc na svou kariéru zpěvačky a tanečnice než na jejich lásku.

Samozřejmě se všechno zamotá. Maggie se zamiluje do Joannina bratra Philipa, ale Joanna vnímá Maggie jako nejenom dívku z nižší společenské třídy, ale hlavně jako člověka bez ambicí, který by ničil Philipovy ambice a jeho úspěch - a tak napíše Maggie dopis, ve kterém říká že jí Philip nemiluje a že to spojení by silně nevyhovovalo celé rodině. Maggie to raní a v tu chvíli všemu věří - a takhle ji najde Henderson Neal, starší muž a jeden z podníjemníků u její matky, o které neví nic než to že má dost peněz, a ten jí nabídne aby si vzala jeho. Maggie to v tu chvíli připadá jako nejlepší řešení, a tak nabídku přijme. Spolu pak okamžitě odjedou z New Yorku.

Jenomže Maggie pak zjistí, že její manžel je gambler, a nakonec z něj dostane rozvod. Sama se ale nechce vrátit do New Yorku k matce, a tak zůstane ve Philadelphii, kde začne svůj malý řetězec kadeřnictví. Tady se po pár letech setká s Peterem, který tu studuje, zatímco Joanna se doma učí tanci a občas jezdí na vystoupení. Peter je rád, že je tu někdo z domova, a tak začne s Maggie trávit hodně času - Maggie je na něj milá, vaří mu a stará se o něj, a taky ho seznámí se svým sousedem Tomem, který nabídne Peterovi přivýdělek - chodí spolu hrát pro potěšení bílé smetánky. Když se pak Peter rozhodne, že kvůli rasismu na škole se mu už nechce studovat a že si vydělá na živobytí hudbou, tak se pohádá s Joannou, která prohlásí že ho nemiluje, i když to tak nemyslí, a on se v zoufalství zasnoubí s Maggie, která se zdá že ho má ráda takového jaký je, i když mezi nimi není nic jako láska.

Joanna je nešťastná, protože to tak nemyslela, ale není co by s tím mohla udělat. Peter se ale do manželství nežene a pořád ho odkládá. Navíc si uvědomí, že nemůe trávit život hraním pro bílé američany - až příliš se to podobá službě jako otrok. A tak se rozhodne vrátit na školu, a nakonec i zrušit zásnuby s Maggie; sice nevěří, že by mohl získat Joannu zpět, ale Maggie, která ho nemiluje, si vzít nechce. Maggie si ale přeje vdát se za něj, protože by tak vstoupila do vyšší společenské vrstvy. Ale Amerika se přidá do války a Peter narukuje jako voják, a věci mezi nimi zůstanou nedořešené.

Pomalu se blížíme do finále. Henderson Neal si najde Maggie, protože žárlí na jejího snoubence, a probodne ji nožem. Maggie to přežije, ale Neal po svém činu skočí před vlak a zemře. Maggie tahle zkušenost přiměje se změnit a vyrazí taky do Evropy jako pomocnice, sestra a pracantka pro afroamerické oddíly. Tady se potká s Peterem, který díky předešlé zkušenosti z války a setkání s Meriwetherem Bye, potomkem lidí kteří vlastnily Peterovi předky, přestal být tak zatvrzelý a zahořklý vůči bělochům. Maggie Petra osvobodí od zasnoubení, protože si to sama přeje. Což je dobře, protože poté potká válkou zmrzačeného Philipa, kterého stále miluje a který miloval jí, a vezme si ho; a i když Philip nakonec na následky boje zemře, Maggie je šťastná, že s ním mohla být aspoň chvíli. Když se Peter vrátí do Ameriky, najde Joannu, a tihle dva se konečně vezmou; Joanna se vzdá své kariéry, která se ukáže být prázdná, a pustí se do výchovy jejich syna a do podpory Peterovi doktorské kariéry.

Takhle knížka je výžně skvělá, i když se dá najít dost věcí pro kritiku - například tradiční ženské a mužské role a celkově rozdělení podle pohlaví, a taky konec, ve kterém se alespoň mně zdá že Peter, po akceptování že běloši jsou vlastně taky lidi, zjistí, že má v sobě trochu bílé krve a na tu viní všechno špatné v sobě - není tohle místo pokroku vpřed krok zpátky? No, abyste si sami mohli udělat představu, přečtěte si tuhle knihu; slibuju že nebudete litovat.

K zamyšlení: Proč tahle kniha není přeložená do češtiny??
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama