- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Pán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všem

12. ledna 2013 v 16:19 | Upiirek |  Ostatní - víceautorské, sborníky atd.
Jedno z děl řady populární filozofie (spolu s knihami Harry Potter & filozofie, Simpsonovi & filozofie a mnoha dalšími) pojendává o Pánu prstenů, o kterém se tu v prosinci objevil test. Knížka je vtipná i poučn, s více či méně povedenými eseji o filozofii v knižní trilogii i ve filmech o hobitech ve Středozemi.


První část knihy pojednává o Prstenu, o jeho spojení s mocí a morálkou, s technologií, a s fetišismem. Jasně se tu objevuje otázka o zneužívání moci, a zda je možné mít moc a nezneužít jí (kdybyste měli moc nechat lidem co si vyberete vyrůst chlupy v nose o dva centimetry, neříkejte, že byste časem tu moc nezneužili!).

Druhá část je o štěstí, o jeho hledání i limitech. Esej od Gregoryho Basshama, "který měl také pro Teen Chastity League (Ligu pro boj za cudnost mládeže) přednášku nazvanou '2778 let čekání na toho pravého: Příběh Arwen Undómiel' ", nám třeba rovnou dává šest bodů, které postavy Pána prstenů používají k získání štěstí: radost z obyčejných věcí, proměna problémů v sílu, vztahy s jinými lidmi, upevňování dobrých vlastností, tvorba a péče o krásu, a znovuobjevování zázraků. Nemusíte s ním souhlasit, ani já s ním nesouhlasím na 100%, ale je to zajímavé čtení.

Třetí část je o dobru a zlu, a objevuje se tu Nietzsche a jeho citát "Bůh je mrtev", který se pak opakuje i díle v knize. Čtvrtá část je o morálce a o tradici a její důležitosti, kterou podle Joea Krause Tolkien propagoval. No a poslední část je příhodně o koncích a zakonečeních, a dozvídáme se tu o tom, jak Tolien definoval pohádky a proč je Pán prstenů epická pohádka (v eseji od Johna J. Davenporta).

Následuje pár citátů a nakonec zmínky o všech autorech, kteří do knihy přispěli: z jednoho jsem nahoře citovala o Basshamovi. Teď vám ještě přídám pár těch citátů, ale v knize je jich daleko víc!

Konfucius (asi 551-479 př.n.l.)
"Síla národa spočívá v harmonii jeho domovů." Nenapadne vás okamžitě Hobitín?

Francis Bacon (1561-1626)
"Trocha filozofie vede mysl člověka k ateismu, ale hlubiny folozofie přivádějí lidskou mysl k náboženství."

Ralph Waldo Emerson (1803-1882)
"Nic není prostšího než vznešenost; opravdu, být prostý je tak vznešené."
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama