- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Prázdné místo - J. K. Rowlingová

19. ledna 2013 v 19:00 | Upiirek |  Joanne Rowlingová a její knihy
Hlavní postavy: Barry Fairbrother, Mollisonovi, Wallovi, Priceovi, Weedonovi, Jawandovi

Děj se odehrává: v sočasnoti v Británii v městečku Pagford

V kostce: člen obecní rady zemře a jeho nahrazování je jako píchnutí do vosího hnízda lidí a vztahů v městečku Pagford

Dospělácký román od ženy co napsala Harryho Pottera! Jasně, nebudu předstírat že to není důvod proč ho mám. Ale kniha stojí dobře sama za sebe, a řekla bych že extrémě proslavenou autorky by ani nepotřebovala. Kniha je drsná, taková tragikomedie s pár momenty kdy vyprsknete smíchy ale s daleko více kdy vraštíte čelo a bojíte se, co se s postavami stane. Jde o obyvatele Pagfordu a okolí, kteří jsou spolu všelijak propletení (jako lidi na jakémkoli malém městě) a všechny vztahy se vyhrocují kvůli smrti Barryho Fairbrothera.


Kniha splétá dohromady mnoho postav a rodin, bez toho aby se soustředila na jednu nebo dvě hlavní postavy. Nabízí velké množství dobře navržených charakterů všechn věků a zartávajících všemožné názory - od labouristů po torye abych tak řekla, jsme přece v Anglii :) Máme tu hromadu teenagerů, jejich sourozenců, rodičů a prarodičů, a dokonce i menšinu v podání rodiny Jawandových. Pustila bych se do vysvětlování zápletky, ale tolik času nemám...

Takže si to zkrátím. Myslím, že kniha funguje podobně jako v 19. století Middlemarch, a to tak, že nám představuje široké množství rozličných charakterů a vybízí nás k tomu, abysme téměř se všemi soucítili. Každý si v životě prožil něco, od sklamaných lásek přes nenaplněné naděje, úzkosti, násilí a smrt blízkých, a každý má důvody ke svému chování, byť je sebehorší. Jedinou postavou se kterou nejsem schopná cítit je muž, který znásilnil šestnáctiletou dívku (pravidelně spával s její matkou), možná i jejího tříletého bratra, a jejich matce dodává heroin a přechováví u ní nelegální zboží. Ale jinak najdeme soucit v srdci jak s heroinem zruinovanou matkou, tak s její dcerou co šikanuje ostatní a krade, tak s klukem který připraví otce o práci, i se ženou která přemýšlí o vraždě svého muže, nebo manželkou která na oslavě tchánových narozenin zlíbá šestnáctiletého spolužáka svojí dcery.

K zamyšlení: Jaké jsou spojitosti s touto knihou a s Middlemarchem?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama