- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

The Poisonwood Bible - Barbara Kingsolver

2. února 2013 v 17:26 | Upiirek |  K-L
Hlavní postavy: Nathan Price, Orleanna, Adah, Leah, Rachel, Ruth May

Děj se odehrává: v druhé polovině dvacátého století, převážně v Kongu ale taky v America

V kostce: rodina misionáře přežívající v Kongu v době Kongské krize

The Poisonwood Bible je nejslavnější kniha autorky Kingsolversové. Je skvělá, doporučovala bych ji. Také druhá kniha, kterou jsem od ní četla, Animal Dreams, stála za to - že by to byla autorka která by se měla začít překládat do češtiny? Jenom nápad :)


Kniha je o šestičlenné rodině Priceových, s matkou Orleannou, otcem Nathanem, šestnctiletou Rachel, patnáctiletými dvojčaty Leah a Adah, a s nejmladší šestiletou Ruth May. Ve vyprávění se střídá všech pět žen z rodiny, otcův pohled nikdy nedostaneme. Rodina se pesune do Konga v rocce 1959, protože otec se cítí povolán být misionářem, přestoře ho církev nechce poslat protože se na to nehodí, ale nikdo jiný do Konga nechce, neboť se tato, zatím belgická kolonie, připravuje na neávislost a mohou nastat nebezpečné problémy.

A to se taky stane. Rodina sotva přežívá v malé vesnici, loví vlastní potravu a snaží se vyhýbat dravcům a malárii, armádě mravenců, nepřejícím lidem vzpouzejícím se křesťanství a vůbec osudu, společně s fanatickým otcem. S politickými problémy a nezávislostí která je vlastně jen fraškou je to ještě horší, ve větších městech jsou běloši vyvražďováni a je tu taky problém se zloději diamantů. Nejmladší, Ruth May, je uštknutá zelenou mambou a nakonec zemře. To je okamžik, ve kterém se Orleanna konečně zlomí a rozhodne se dostat své děti domů do Ameriky, pokud to jen půjde.

Teď vám zkusím trochu popsat rodiče a zbývající tři sestry a jejich osudy, které se rozcházejí. Nejstraší Rachel byla vždycky povrchní a závislá na své kráse, a proto se rozhodla nevracet do Ameriky, kde by byla jen jedna z mnoha, a zůstává v Africe, kde se snaží vzít si vždy nejbohatšího muže, a nakonec zůstane sama jako majitelka hotelu pro bohaté bílé návštěsvníky. Leah, jedna z dvojčas, zůstane tak= v Africe, protože se zamilovala do místního učitele Anatola, a přestože spolu stráví nějaký čas v Americe a studují, vrátí se nakonec do Afriky a mají kupu synů, a přestože Anatole stráví spoustu času ve vězení protože je nepohodlný pro režim, tak jsou spolu šťastni. Adah, která strávila život jako téměř nemluvící mrzáček, se s matkou vrátí do Ameriky a stane se doktorkou, ale nakonec se rozhodne svého povolání vzdát, protože pochopí že pomáhat lidem ke zdraví nepomáhá světu. Matka Orleanna tráví čas v Americe přemýšlením o své vině na smri Ruth May a nad tím, jestli se neměla Nathanovi postavit dříve. Nathan sám zůstal v Africe a když po smri jeho nejmaldší dcery zbytek jeho rodiny odcházel, on zůstal kvůli své fanatické víře, že musí všechny v Africe pokřtít, a nakonec tam i zemřel smrtí jako vystříhnutou z Bible. Pokud si knihu nepřečtete tak toho mnoho nepochopíte, je to skvělý příběh, i když smutný.

K zamyšlení: Je někdo, kdo má vinu, nebo je to všechno shoda okolností a osudu?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama