- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Jiná země - James Baldwin

15. dubna 2013 v 16:11 | Upiirek |  B
Hlavní postavy: Rufus, Vivaldo, Ida, Cass, Richard, Eric, Yves, Ellis, Leona, Jane

Děj se odehrává: koncem padesátých let 20. století v New Yorku a ve Francii

V kostce: život, láska, sex a násilí mezi lidmy obou pohlaví a barev

Neváhám označit tuhle knihu za jednu z nejlepších, co jsem kdy četla, i když má taky svoje hranice. Je v ní spoustu lidskosti, většinou ale ne vždyspojené s lásko a/nebo sexem. Chytnete se a nebudete ji chtít dočíst, i když konec nabízí vlastně happy-end. Z literárního hlediska kniha taky boří některá klasická tabu: například to, že hlavní postava (nebo to co za ni považujeme) by neměla zemřít už po prvních sto stránkách, když nás ještě čeká 400 dalších. Navíc kniha dovoluje smíšenému páru, Afroameričance a bílému američanovi, najít cestu ke šťastnému vztahu, což, obzvlášť v 50. a 60. letech bylo prakticky nemyslitelné. Ale tůdle, jde to!


Příběh začíná soustřděním se na Rufuse, černocha s mnoha bílými přáteli žiícího v New Yorku. Spousta lidí má Rufuse rádo, ale jeho situace, a jeho barva pleti, v něm vytvářejí komplexy a hluboko uloženou hrůzu, které se nemůže zbavit. Ta se běžne neprojevuje, ale když si Rufus najde bílou přítelkyni Leonu, tak to vypluje na povrch, a on nemůže než ji tvrdě bít, až se z toho Leona zblázní, a Rufus se nakonec kvůli pocitu viny a bezmoci zabije skokem z mostu.

Zanechá za sebou sestru Idu a nejlepšího kamaráda, bělocha Vivalda. Ti dva se dají dohromady, než dočtete do konce tak strávíte čas přemýšlením, jestli jsou stejně jako Rufus a Leona odsouzeni k neúspěchu a k sebezničujícímu vztahu - mnohokrát to tak vypadá. Jiní Rufusovi přátelé, manželé Ida a Richard, mají zase svoje problémy. Richardovi se konečně podařilo dokončit a vydat první knihu, ale on i Cass vědí, že se vlastně zaprodal pro peníze a to mezi nimi vytváří stále větší a větší propast.

Ještě se seznámíme s posledním Rufusovým přítelem a bývalým milencem, homosexuálním hercem Erikem. Eric se přestěhoval z Ameriky do Francie a nebyl přítomen, když Rufus zemřel. Ve Francii se seznámil s mladíkem jménem Yves, zamilovali se a nastěhovali se k sobě. Teď po pár letech ale Eric dostal nabídku vrátit se do New Yorku a hráv v divadelní hře, a tak se muži rozdělí s tím, že Eric odledí do Ameriky napřed a vše přichystá, a Yves za tím po několika týdnech dorazí a budou spolu v Americe.

Ericův přílet do Ameriky ale rozpoutá mnoho změn. Zaprvé, Cass se do něj zamiluje a mají spolu aféru, ve které on se snaží zjistit, jestli by přece jen nemohl žít "normální" život se ženou, a ona hledá blízkost, kterou už jí Richard nedává. Vše skončí, když se Cass Richardovi přizná a on řeší, jestli spolu zůstanou a jestli jí nechá děti. Cass věří, že to nějak půjde, ale na konci knihy odjíždí za svými rodiči i s dětmi, protože Richard odešel asi léčit svůj žal a ještě se nevrátil. Eric ale změní věci i pro Vivalda s Idou. Vivaldo hledá blízkost a přátelství muže, a nakonec se s Ericem taky vyspí. Oba zjistí, že se milují, ale Vivalda pořád přitahují ženy a miluje Idu, a Eric pořd miluje Yvese - a tak zůstanou přáteli, přáteli bez tajmeství. Vivaldovi tahle zkušenost zřejmě pomůže překousnout, co mu následně řekne Ida - ta se mu přizná že spala často i s jiným mužem, který doufala jí pomůže ke kariéře, a že ze začátku Vivalda jen využívala, ale že se nakonec do něj vážně zamilovala a že už s tou druhou aférou nemůže pokračovat. Je to snad první chvíle v celé knize, kdy Vivaldo a Ida spolu skutečně mluví otevřeně a jen si něnco nenamlouvají. Příběh jim rozhodně dává naději, protože i přesto že se navzájem občas děsivě zraňují, oba dva se milují a bojují za to, aby spolu mohli být.

Celý příběh končí vystrašeným Yvesem, plným očekávání, jak so poprvé dostává do Ameriky, kde na něj čeká usmívající se Eric, díky kterému se Yves cítí, že je doma, a my můžeme věřit, že Eric to cítí stejně.

K zamyšlení: Kolik forem lásky existuje?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama