- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Sula - Toni Morrisonová

3. května 2013 v 12:01 | Upiirek |  M
Hlavní postavy: Sula, Nel, Shadrack, Hannah, Eve, Helene, Jude, Chiecken Little, Deweyové, Tar Baby, Ajax, Ralph...

Děj se odehrává: v Ohiu mezi lety 1919 a 1965

V kostce: afroamerické sousedství a jeho reakce na lidi nežijící podle konvencí

Tahle knížka je krátká a rychle a snadno jí přečtete, ale pokud se nad ní potom zamyslíte, tak zjistíte, že je toho v ní tolik, že není šance to pochopit, i kdybyste nad tím vším hloubali rok. Akademici nad ní už hloubají skoro 40 let a na spoustě věcí se pořád neshodnou. Dobrá zpráva je, že vás do takové analýzy nikdo nutit nebude, a můžete si v knize jednoduše najít jednu věc, která s vámi rezonuje, a je to - myslím, že něco si v Sule najde každý.


Příběh se víceméně točí kolem dvou postav, ale získáme hodně informací i o mnoha dalších obyvatelích Medallionu. Ty dvě hlavní jsou Sula a Nel, kamarádky od dětství, které si jsou jedna druhé velmi podobné, dokud se Nel nevdá a Sula se nevydá cestovat po Státech a studovat, což v té době není pro afroameričanku běžné. Po jejím návratu ji ale ve městě nemají rádi - Sula spí s ženatými muži, i s Neliným manželem, a sama vypadá jako by neměla žádnou potřebu se usadit jako "normální" ženy, a jako by němela žádné výčitky svědomí kvůli ničemu, co dělá.

Vyprávěla bych vám dál, co se všechno děje, ale abych postihla to hlavní, musela bych sem přepsat celou knihu - je toho v ní vážně tolik a všechno má váhu. Takže pokud máte zájem, tak si to prostě přečtěte, není to dlouhé čtení :)

K zamyšlení: Když zkoumáte lidi kolem sebe, dívate se spíš na to v čem se od vás liší nebo na to v čem jsou vám podobní?
 


Anketa

Knižní či filmové parodie?

mám rád/a
nemám rád/a

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama