- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Red Clay - Linda Hogan

1. června 2013 v 10:10 | Upiirek |  G-H
V kostce: sbírka básní a povídek autorky o návratu k jejím indiánským kořenům a k místům s nimi spojeným

Tahle sbírka nemá ani sto stránek a pročtete se jí v klidu během dvou hodin, pokud trochu chvátnete. První dvě části, "U vyschlého jezera" a "Dědictví" obsahují básně, zatímco třetí, "Ten kůň", obsahuje tři autorčiny povídky, spolu s její předmluvou ke každé z nich a s původním příběhem jejího otce, který ji inspiroval k napsání první povídky.


Protože nejsem tolik na poezii, tak mě víc chytily ty povídky. První z nich, Ten kůň, je o tom jak autorčin dědeček získal koně, který byl k němu skvělý ale nenechal na sobě svézt nikoho jiného. Do původního příběhu svého otce přidala autorka další věci co se v té době běly, hlavně nemorální a často nelegální získávání země od indiánů kvůli tomu, že byla bohatá na ropu, což dodává příběhu další rozměr a hodnotu.

Třetí příběh byl taky skvělý. Byl o ženě, která byla babičkou sta vnoučat, ale nikdo už jí nejezdil navštěvovat, přestože měla vždycky v kapsách mentolky o které by se ochotně podělila s vnoučaty. Vypravěčka je jedním z těchhle vnoučat a spolu se svým bratrem Busterem se vydají za babičkou na samotu na návštěvu. Babička si jim ale stěžuje, jak jdou všichni za penězi a jak už jí nikdo nenavštěvuje a ona si nemá s kým povídat. Buster to nevydrží a odejde. Venku pak najde vránu a zlomí jí křídlo, a pak jí přinese dovnitř, aby dělala staré ženě společnost. Babička i vnučka jsou zděšení jeho krutostí, ale ukáže se, že vrána je opravdu dobrou společnicí, se kterou si babička může povídat a která i vypadá, že jí rozumí.

K zamyšlení: Jak moc se cítíte spojeni se svými předky, se svými kořeny, s místy kde jste vyrůstali, a tak dále?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama