- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Hvězdný prach - Neil Gaiman

15. července 2013 v 9:21 | Upiirek |  G-H
Hlavní postavy: Tristran Thorn, Yvaine, Una, Dunstan Thorn, Victoria Forester

Děj se odehrává: v Anglické vsi Zeď a hlavně v kouzelném království Stromhold ve viktoriánské éře

V kostce: úžasná pohádka ne úplně pro děti

Poté, co jsem viděla film Hvězdný prach, jsem si říkala, že bych ten příběh strašně ráda četla. Pak jsem zjistila, že je to skutečně knížka, a to přímo od Gaimana (jeho wiki stránky), tak jsem neváhala a už jí mám přečtenou - a stálo to za to :) Kniha mě překvapila, čekala jsem trochu více pohádky, ale je tam i pár věcí, co byste asi nečetli malým dětem - například krátká scéna se sexem, troška nadávek, a pár grafických smrtí. Ale pro mě to bylo skvělé čtení, s dospělými vtipy (třeba narážka na tchýně) ale s dětským pocitem radosti z magického světa. Takže můžu jen doporučit ;)


Hlavní postavou knihy je Tristran Thorn, který se ve vsi Zeď zamiluje do krásné, i když ne zrovna milé, dívky Viktorie. Ta ho ale nenechá, aby ji políbil, i když jí slibuje všechno možné. Když spolu vidí padat hvězdu, Viktorie Tristranovi řekne, že mu splní jakékoli přání, pokud jí padlou hvězdu přinese. Tristran si to vyloží jako opravdovou výzvu, a pro hvězdu se vydá, i když je na drihé straně zdi, za kterou leží magické království Stormhold, říše víl a kdo ví čeho všeho.

Budu hodně přeskakovat: Tristran hvězdu najde, ale není to kámen, jak očekával: je to krásná žena, kterou srazil z oblohy náhrdelník, odhozený umírajícím pánem Stromholdu, a který patří pravému následníku trůnu. Hvězda-žena se narozdíl od kamene dokáže Tristranovi vzpírat, a on ji musí připoutat řetězem, aby s ním šla. Což samozřejmě není příjemné ani jednomu z nich. Nevyhnutelně přijde moment, kdy Tristran hvězdu odváže a nechá ji samotnou jen se slibem, že mu neuteče, a sám se vydá hledat jídlo. Když se vrátí, je hvězda samozřejmě fuč.

Tristran se jí vydá po stopě, už jen proto, že ho měsíc požádal, aby hvězdu opatroval. Vsuvka toho, co jsem vynechala: po hvězdě pase jedna čarodějnice, protože srdce hvězdy by ji mohlo omladit, a po náhrdelníku který má u sebe zase pase jeden princ, který by se s ním stal králem říše. A ti hvězdu nakonec najdou, a tak dojde ke zajímavému střetu, ve kterém se objeví pár mrtvých - jako třeba princ, jednorožec, jeden kozel a jeden člověk - a ve kterém hvězdu nakonec zachrání před čarodějnicí Tristran, který si přitom ale ošklivě popálí ruku. Tím, že jí zachrání život, ale mezi nimi vznikne magické pouto, kvůli kterému musí jeden druhého stále doprovázet - hvězda tak nemá šanci a stejně musí jít s Tristranem zpátky do Zdi. Najednou už jí to ale tolik nevadí.

Není to hladká cesta, ale nakonec se Tristran s Yvaine dostanou až ke zdi, dělící magickou a nemagickou zemi. Tu Tristran přejde aby našel Viktorii, která se mu dozná, že se před ním zasnoubila s jiným, kterého miluje, a že slib Tristranovi nemyslela vážně, ale hodlá ho dodržet když musí. Tristran jí tedy řekne, že si přeje, aby si Viktoria vzala svého druhého snoubence, a on je tak volný a vrátí se přes zeď zpět k Yvaine, se kterou se políbí a uznají si, že je jim vlastně stejně neslíp spolu, no ne? Taky se ukáže (ne že by to příběh předtím nenaznačoval, jen jsem to tu zatím vynechala), že Tristran je vlastně pravým nástupcem na trůn ve Stormholdu, a tak, po osmi letech cestování s Yvaine, se spolu ti dva pustí do kralování, dokud je nerozdělí smrt, která si vězme nejdřív Tristrana, protože je částečně smrtelný, zatímco Yvaine je hvězda. A tím to vlastně všechno končí :) vynechala jsem spoustu skvělých postav a situací, ale půjčte si knihu a najdete je sami ;)

K zamyšlení: Myslíte, že pohádky jsou vždycky myšlené jen pro děti? A musí to tak být?
 


Komentáře

1 Rikki* | Web | 15. července 2013 v 10:24 | Reagovat

Taky jsem prvně viděla film a hned jsem chtěla přečíst i knížku. Překvapilo mě, že se kvalita obojího dala srovnat. Ne jako u jiných filmů natočeným podle knížky.

Knížku jsem měla půjčenou, takže jsem ji přečetla jen jednou, ale nebránila bych se tomu začíst se do ní znova. :)

2 Upiirek | Web | 15. července 2013 v 10:57 | Reagovat

[1]: Ani se nedivím, já jí mám koupenou a plánuju si jí přečíst zase až bude čas a až dočtu ty čtyři co mám rozečtené :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama