- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Jak drahé je zdarma? - Dan Ariely

3. července 2013 v 13:38 | Upiirek |  A
V kostce: vtipná hromada pokusů dokazujících to, jak iracionálně se lidi chovají

Tenhle text bych doporučila každému, protože je aplikovatelný a může se hodit v prakticky každé životní situaci. Ale pokud jste paranoidní a máte pocit, že už takhle nemáte absolutně žádnou kontrolu nad svým životem, tak to nečtěte - mohli byste zjistit, že máte pravdu! (No dobře, ne tak úplně, ale víc než si myslíte).


Ta knížka je fakt bezvadná a spoustu věcí v ní vás pobaví a překvapí. Například to, že když si lidé vybírají ze tří možností z nichž dvě jsou si podobné, tak si prakticky vždycky vyberou tu lepší z těch podobných, i kdyby ta třetí byla lepší než obě dvě dohromady, prostě proto, že ji nemají s čím srovnat. Ale jsou tam i podivnější věci - například to, že lidé si někdy spojují věci, mezi kterými naprosto žádné spojení není - jako náhodná čísla a hodnotu vína. Taky je tam kapitola odhalující to, jak snadno lidé, kteří by neukradli padesátikorunu někomu z peněženky klidně ukradnou nejen propisku z práce ale třeba i miliony někomu z účtu, protože to přece není skutečná hotovost. Fascinující ale taky dost děsivá kapitola!

Ale všechny kapitoly v knize jsou takové, fascinující a vtipné, ale často děsivé - lidé si namlouvají, jak mají skvělý mozek a jak ho využívají a všechno řeší rozumem, ale nevypadá to tak. Já nejsem žádný ekonom, ale po téhle knize mě obor behaviorální ekonomie vážně zajímá - je to jako prychologie, proč děláme to co děláme? A kde je smysl? :)

K zamyšlení: Myslíte, že máme racionální kontrolu vůbec nad něčím?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama