- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Nádherní poražení - Leonard Cohen

24. července 2013 v 17:03 | Upiirek |  C
Hlavní postavy: vypravěč první části, F., Edith, Catherine Tekakwitha

Děj se odehrává: v Kanadě v 60. letech 20. století

V kostce: postmoderní šílený text míchající sex, drogy, historii a náboženství do jednoho velkého propletence

Tuhle knihu jsem dočetla a nevím, co si mám myslet. Byla prostě podivná - snad bych byla uhodla, že byl autor na amfetaminech když to psal, i kdybych se to nedočetla na internetu. Nicméně je to relativně známá kniha (hlavně v Kanadě). Ale kdo jí rozumí? Já ne, a nechce se mi ji číst hned tak znovu, abych jí zkusila porozumnět lépe. Zkuste to sami, jestli chcete...


V knize je všechno smotané dohromady. Jsou tu tři hlavní postavy, vypravěč první části, jeho přítel a mentor F., a jeho žena Edith. Ti tvoří trojúhelnk ve kterém všichni provozují šílený a nebezpečný (v autě když plnou rychlostí vjedou do billboardu jen pro jemnější příklad) sex se všemi, ale vždy jen ve dvou. Edith ale spáchá sebevraždu a F. je politický agitátor bojující za svobodnou Kanadu, a je uzavřený v sanatoriu pro narušené kriminálníky - ze kterého napíše prvnímu vypravěči dlouhý dopis, který je druhou částí knihy. Vypravěč tedy zůstane sám a rychle blázní.

Tihle tři jsou spojeni ještě skrze jinou osobu: Catherine Tekakwithu, původní Kanaďanku (Indiánku), která v žila v 17. století, přestoupila na křesťanskou víru a byla prohlášena za svatou. Vypravěč je historik, který je Catherine posedlý a snaží se odhalit její skutečný osud. Kvůli Catherine se taky původně oženil s Edith, protože Edith pochází ze stejného kmene jako kdysi Katherine. Ale je to F., kdo nakonec odhalí vypravěči osud posledních let Catherinina života ve svém dlouhém dopise (který mimo jiné píše s pěstí ve zdravotní sestře, co na něj má dohlížet).

Konec knihy je, alespoň pro mě, zmatečný - zdá se, že F. se dostal (díky Kanaďanům toužícím po samostatnosti) ze sanatoria a pokračuje ve svém hledání pravdy v sexu (s malými chlapci a kýmkoliv kdo se nabídne) a náboženství, zatímco vypravěč někam zmizel. Nebo se tedy vypravěč sám stal novým F.? To mi v tuhle chvíli skoro dává smysl, ale kdo ví... Já jistě ne.

K zamyšlení: Spojujete si náboženství a sex?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama