- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Dallas 63 - Stephen King

18. října 2013 v 14:40 | Upiirek |  K-L
Hlavní postavy: Jake Epping/George Amberson, Sadie Dunhillová, Al Templeton, Harry Dunning, J. F. Kennedy

Děj se odehrává: v Americe mezi lety 1958 a 1963 a v letech 2011-12

V kostce: Muž se vrací do minulosti zabránit smrti JFK


Nebyla jsem si jistá, jestli si tuhle knihu užiju, protože poslední, co jsem četla od Kinga - Carrie - na mě bylo už přece jen moc psycho. Ale tuhle knihu jsem si opravdu celou užila, dost možná proto, že kromě vrahů, psycha, masových nehod a nehmotných monster jde prostě taky o love story. A to na mě prostě funguje.


Hlavním hrdinou románuje Jake Epping, který pomocí Ala Templetona zjistí, že existuje bublina, kterou se dá proniknout do minulost, a to konkrétně do roku 1958. Jake, kterého k řítomnosti nic neváže, se rozhodne se do minulosti vrátit a zachránit JFK, protože věří, že to jen zlepší budoucnost. Cestování do minulosti ale funguje tak, že při každé cestě se zruší účinky té předchozí - pokud by se tedy Jake vrátil do minulosti, vyhodil New York do vzduchu, a pak se vrátil do budoucnosti a zpět do minulosti, výbuch by se tou poslední cestou zrušil, protože se Jake varcí do stále stejného momentu.

Jenže minulost je zatvrzelá, a Jake navíc kvůli konspiračním teoriím neví jistě, jestli JFK zabil Lee Harvey Oswald nebo ne, a tak se chce přesvědčit, než ho zabije. Takže je všechno proti Jakeovi, od minulosti, která mu v nevhodnou dobu rozhasí elektroniku nebo auto, přes čas, který se stále blíží listopadu 1963, až po fakt, že si o Leem nemůže být jistý skoro až do posledního momentu. Navíc se Jake zamiluje.

Jake, který se vydává za George, si najde kvůlu penězům místo suplenta na střední škole v malém městečku Jodie. Když se tam objeví nová knihovnice, mladá Sadie Dunhillová, nejdřív mu doslova spadne do náručí, protože je vysoká a često zakopává, a od toho okamžiku je mezi nimi pouto. Sadie se do Jakea zamiluje a on jí nakonec i svěří, že je z budoucnosti. Nemají to ale jednoduché - Sadiin bývalý manžel je psychicky labilní a Sadie napadne a pořeže jí tvář nožem, a poté se sám zabije, a Jake se musí o Sadie postarat. Později Jakea napadnou bookmakeři, u kterých vyhrál velké peníze, a zmlátí ho do bezvědomí a do nepohyblivosti - jejich zásah společně se zatvrzelou minulostí způsobí, že Jake na dlouho ztratí paměť, a málem si nevybaví, koho to má vlastě zabít a proč. Nakonec si ale vzpomene a vyrazí do skladu, odkud bude Lee střílet. Pokusí se Sadie utéct, ale ta trvá na svém a doprovází ho celou dobu, aby měli větší šanci na úspěch. Nakonec se jim podaří do skladu dostat, Oswald ale při obraně Sadie zastřelí.

Jake, který se nakonec dostane pryč, se rozhodne, že musí Sadie oživit, i kdyby měl celé to pětileté peklo projít znovu. Vrátí se tedy do budoucnosti, kde ale zjistí, že vlastně světu vůbec nepomohl, ba naopak - svět je jedno velké tmavé peklo po hromadě atomových výbuchů a zemětřesení, které po jeho zásahu přišly. Takže nejen že Jake přišel o Sadie, zjistil také, že minulost vlastně měnit nemůže, protože by to úplně zničilo realitu. A tak se naposled vrátí do minulosti, aby odčinil vše, co předtím udělal, i když si uvědomuje, že nemůže v minulosti a se Sadie zůstat. Ale samozřejmě existuje jakýsi happy-end. Jake zjistí, že v roce 2012 je osmdesátiletá Sadie stále naživu a vyhledá ji, aby si s ní mohl ještě alespoň zatančit. A tím kniha končí.

Celé jsem to opravdu hodně zkrátila, protože by se mi sem všechno nevešlo - Harry Dunhill, Al Templeton, Derry a vůbec by se sem prostě nevešli. Ale úpkud vás zajímají detaily - a v nich je kouzlo knihy, ne v hrubém příběhu, který není až zas tak jedinečný - tak si knihu přečtěte, doporučuji vám ji.

K zamyšlení: Kdybyste mohli, pokoušeli byste se změnit něco z minulosti? Co by to bylo?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama