- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Kratší než vzdech - Anne Philipová

23. října 2013 v 13:46 | Upiirek |  P-R
V kostce: autorky vyrovnávání se se smrtí milovaného manžela a slavného herce Gérarda Philipe

Tahle ani ne stostránková knížečka je slavná, protože autorka píše o svém životě s, a o smrti, Gérarda Philipe, velmi slavného francoizského herce poloviny 20. století. Text mi přijde spíš že se autorka vypisuje ze zármutku, než že by se snažila vyplodit literární dílo. Striktně jako kniha (fiktivní text) mi to celé přijde zdlouhavé, ale samozřejmě chápu, že skutečné prožívání umírání manžela, aniž by mu mohla říct, že umírá, a poté smiřování se s jeho smrtí, muselo být pro autorky nekonečně zdlouhavější a že co z toho se dostalo do knížky je je zlomeček. Každopádně přiznávám, že nemám moc co dalšího k textu říci, takže tady máte místo mých plků ukázku:


Když jsem v den tvého pohřbu vycházela ze hřbitova, věděla jsem, že se tam budu vracet často. Mohla bych být táž, milovat tě steně, a nikdy víc na ta místa nevkročit. Zavírala jsem ten první večer okenice a zahlédla jsem bezměsíčné nebe, bylo nesmírné a drtilo mě. Byla jsem sama na světě. Letěly mraky a já jsem si přála, aby mě odnesly s sebou. Rychle jsem zatáhla záclony, jako se zvíře kryje pod zemí. Už mi nebylo dovoleno dívat se na oblohu, a vůbec nic z toho, co jsem mívala ráda. Jakpak mi asi bude, až uvidím děti? Celé tři dny jsem na ně nevzpomněla.

Hned nazítří jsem šla za tebou znova. Bezúčelná schůzka, jen jedna další samomluva. Žila jsem mimo skutečnost a vrátit jsem se do ní neuměla. Opakovat si známé věci nepomáhalo. Tady byl tvůj hrob, upírala jsem na něj oči, a dotýkala se hlíny, a přitom ve mně - jaksi nezávisle na mé vůli - něco věřilo, že každou chvíli přijdeš, s malým zpožděním jako obvykle, že tě ucítím vedle sebe a že si ten čerstvý hrob prohlédneme společně.

K zamyšlení: Jak se liší kritický přístup a hodnocení děl která jsou faktická a fikční literatury?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama