- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Profesor - Charlotte Brontëová

3. ledna 2014 v 16:55 | Upiirek |  B
Hlavní postavy: William Crimsworth, pan Hundsen, slečna Henri, slečna Reuterová, pan Pelet

Děj se odehrává: na začátku 19. století v Anglii a v Belgii

V kostce: Muž hledající své místo na světě

Tohle je jeden z románu Charlotte Brontëové, kterému se nedostává takové pozornosti jaou by zasloužil, protože se částečně překrývá se slavnější Villette, což je škoda. Mně tenhle román přišel zajímavý z toho důvodu, že na rozdíl od ostatních románů této autorky, a autorek té doby, jako třeba Jane Austenové, je tenhle psaný z pohledu muže a ne ženy. Jistě, ten hlas co my čtenáři slyšíme pořád pochází od ženy-spisovatelky, ale stejně, je to zajímavé slyšet stejný hlas od muže. Pokud jste knihu četli, dejte vědět, jestli se vám zdál věrohodný nebo ne.


Příběh se točí kolem vypravěče, WIlliama Crimswortha, celkem chytrého, nepříliš czhledného a vůbec ne bohatého muže, kterého zastihujeme v domě, kdy se zbavuje svých opatrovníků, kteří po něm chtějá aby dělal práci, ve které by se cítil jako šarlatán. Tím se ale odřezává od všech příjmů a musí si najít práci, aby přežil. Pro pomoc najde svého bratra, kterého léta neviděl, a nechá se jím zaměstnat. Bratr je ale despota, který se k Williamovi chová strašně, a když se jeho vlastní pověst zhorší protože se zvěsti o tomhle jeho chování dostanou na veřejnost, chová se ještě hůře a chce WIlliama fyzicky napadnout, tak ho William opustí. Na radu známého Hundsena se vydá z Anglie do Belgie.

V Belgii si Crimsworth díky Hundsenově pomoci najde místo učitele angličtiny. Zapracuje se ve škole pro chlapce pana Peleta, a získá i další místo na volné hodiny v sousední škole pro dívky, kterou vede slečna Reuterová. Slečna Reuterová není krásná, ale je inteligentní a navádí Crimswortha, kterému se zalíbí. Naštěstí pro něj ale jeden večer zaslechne slečnu Reuterovou, jak se prochází po zahradě s panem Peletem a jak mluví o svém zasnoubení, takže si uvědomí, že si s ním ředitelka jen hrála a jeho city ho rychle přejdou.

Ale samozřejmě se ukáže někdo jiný, kdo profesora zaujme. Je to jedna jeho žačka, sama učitelka vyšívání, mladá slečně Frances Evans Henri. Slečně Henri je plachá ale tvrdě pracující, navíc inteligentní a na rozdíl od slečny Reuterové není samý klam a trik. Přestože slečna Reuterová začne žárlit a Frances ze šokly vyštve, Crimswort ji najde a nakonec ji přesvědčí, aby si ho vzala. Oba jsou chudí ale oba tvrdě pracují a vydělají si na život, postupně se jim podaří založit i vlastní školu, a nakonec vydělají tolik, aby se mohli vrátit do Anglie, což byl Francesin velký sen. Také spolu mají syna, a žijí ve šťastném manželství. Happy-end, narozdíl od Villette :)

K zamyšlení: Stačí i v dnešní době jen tvrdá práce ke spokojenému životu?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama