- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Memoáry Emmy Courtneyové - Mary Haysová

9. února 2014 v 11:06 | Upiirek |  G-H
Hlavní postavy: Emma Courtneyová, Augustus Harley, pan Montague, pan Francis, Mortonovi

Děj se odehrává: na konci 18. století v Anglii

V kostce: žena vzpomíná na svůj život ovlivněný četbou

Emma Courtneyová píše svému synovi, jak ho nazývá, Augustovi Harleymu, aby mu vysvětlila, jaký byl její život, a jakých chyb se dopustila ona i jiní, aby se jim on mohl vyhnout. Začíná vyprávěním o tom, jak o ni její otec nestál a matka zemřela, a tak ji vychovávali strýc s tetou, kteří ji nechali číst romány, které jí popletly hlavu a ona si myslela, že láska a vášeň a silné emoce jsou to, pro co se má žít. Postupně ale zemřeli strýc, teta, i otec, který Emmě nechal jen málo peněz, které jí nemohly stačit na obživu, ale naštěstí byla dostatečně sečtělá na to, aby dělala guvernantku - ne, že by se takové místo shánělo snadno.Emma má ze začátku zastání - přátelé jejího otce, Mortonovi, ji nechají bydlet chvíli u sebe, přestože paní Mortonová netají svou zášť. Tady se seznámí s panem Montaguem, který jí vazná lásku a chce si ji vzít a tím jí pomoci v tísnivé finanční situaci, ale Emmu nezajímá a tak ho několikrát odmítne. Taky se tu obnoví přátelství s mužem, kterého dříve potkala u svého otce, panem Francisem, se kterým poté dlouho udržuje kontakt prostřednictvím dopisů. Mortonovým se to zdá nevhodné, ale Emma se svého jediného přítele nechce vzdát a sama ví, že o něj jako o muže nemá zájem, jen jako o inteligentního společníka pro konverzaci a myšlenky.

Časem se Emma spřátelí se starou paní Harleyovou, a poté i s jejím synem Augustem, kterého si naprosto zamiluje. Tráví spolu mnoho času, studují spolu, a mají podobné myšlenkové pochody. Emma se rozhodne, že ho vášnivě miluje, a začne na něj tlačit tak, jako předtím tlačil na ní Montague, ale Augustus ji stále odmítá s tím, že nemůže vysvětlit proč, ale nemůže si ji vzít. Po dlouhých měsících se pak stane několik hrůz relativně blízko u sebe: Emma zjistí, že Augustus je už ženatý, ale že to tají kvůli dědictví; jeho matka a její jediná přítelkyně zemře; a Emma banké, kterému svěřila všechny své peníze, zbankrotuje. Tyhle okolnosti ji vedou k tomu, že nakonec přijme ruku neodbytného Montagua, který ji může aspoň zabezpečit.

Ale samozřejmě že manželství není tak snadné. Manželé spolu mají dceru, ale Montague ví, že ho jeho žena nikdy nemůže milovat tak, jako miluje jiného, a postupně ho to dování k zuřivosti až k šílenství. Začne spát se služkou, kterou pak pro její vlastní ochranu Emma pošle pryč, ale to nepomůže - Montague se s ní dál stýká a ona otěhotní, a protože is on uvědomí, co to dítě udělá s jeho i její budoucností, snaží se, aby potratila. Služka Rachel ale nereaguje na drogy na potrat, které jé dává, a nakonec porodí. Dítě je ale slaboučké a Montague, který je jediný přítomný, ho ihned zabije, pak jde do svého domu, a nakonec zabije i sebe. Emma tak zůstane bez manžela a lituje Rachel, ale to ještě není všechno. Augustova manželka zemřela, a on sám na smrtelné posteli odkázal svého jediného syna, Augusta mladšího, k výchově Emmě, kterou jedinou prý vždy miloval. Emma tak vychovává Augusta jako vlastního vedle své dcery Emmy mladší, která ovšem pár let po svém otci zemře. A tohle všechno teď Emma píše Augustovi, svému synovi, aby věděl, jak to všechno bylo.

K zamyšlení: Jak moc nás můžou ovlivnit romány?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama