- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Frankenstein neboli moderní Prométheus - Mary Shelleyová

20. března 2014 v 15:42 | Upiirek |  S-V
Hlavní postavy: Victor Frankenstein, monstrum, Robert Walton, Henry Clerval

Děj se odehrává: v 18. století na různých místech Evropy a na cestě k Severnímu pólu

V kostce: původní příběh o Frankensteinově monstru

Tak jsem si konečně přečetla knihu, o které dnes ví obrovská část popoulace, i když málokdo ji četl. Ale kdo by neznal Frankensteinovo monstum? Minimálně z takových filmů jako je třeba Van Helsing - odtud jsem třeba já měla mylnou představu, že monstrum bylo zahnáno a nakonec upáleno vesničany s vidlemi. Ale o tom v knize nic není. Zato je tam honička mezi ledovci blízko severního pólu, což jsem nečekala. Ale vezmu to postupně.


Kniha začíná několika dopisy, které posílá Robert Walton, muž rozhodnutý dobýt Severní pól, své sestře z cest. Monotónnost jeho výpravy je narušena, když námořníci v dálce spatří osobu na psi tažených saních, a později se u lodi objeví další člověk ve stejné situaci, prakticky polomrtvý, kterého Walton vezme na palubu. Ten člověk je Viktor Frankenstein, který nejprve nikomu nevěří, ale nakonec svěří Waltonovi svůj příběh, zabírající většinu knihy.

Frankenstein vysvětlí, že byl vždy fascinován přírodními vědami, a že se mu studiem i pomocí náhody podařilo zjistit, co je třeba ke stvoření života. Neřekne detaily, ale svěří se Waltonovi, že se mu podařilo stvořit živoucí bytost podobnou člověku (neříká ale nic o částech mrtvol nebo o blescích, to jsou taky nápady odjinud), ale obrovskou a odpornou. Monstrum se mu samotnému tak hnusilo, že od něj hned utekl. Naštěstí ale nebyl sám, do města se zrovna dostal jeho přítel Clerval, se kterým Frankenstein strávil nějakou dobu. Po asi dvou letech mu ale přišel dopis od rodiny ze Ženevy, že jeho nejmladší bratr byl zavražděn, a tak se oba mladící vrací domů. Frankenstein je přesvědčený, že jeho bratr byl zabit monstrem, které stvořil, a ne nevinnou služebnou, nikomu to ale neřekne, protože se bojí, že ho budou mít všichni akorát za šílence. Nevinná služebná je kvůli němu popravena.

Později Frankenstein na své monstrum narazí venku, a chce ho zničit, ale monstrum je zjevně větší a silnější než on. Monstrum je ale inteliegentní, a donutí Frankensteina vyslechnout si svůj příběh. Od stvoření nemělo monstrum žádného přítele. Stvořitel, Frankenstein, od něj ihned utekl, a z dalších setkání s lidmi si monstrum uvědomilo, že ho kvůli jeho zjevu budou lidi vždycky nenávidět, ať už bude dělat nebo říkat cokoliv. Monstrum také vysvětlí, jak se naučilo mluvit, číst, psát a rozumět lidem a životu obecně. Vysvětlí taky vraždu Frankensteinova bratra: mělo v plánu odchytit člověka tak mladého, že by ještě nebyl skažený a neměl předsudky vůči ošklivosti, ale Frankensteinův bratr se bránil a monstrum se mu zjevně hnusilo, a to ho z hořkosti zabilo. Proto teď začalo nabádat na Frankensteina, aby mu stejným postupem stvořil družku, která by sama byla odpudivá a proto by byla s monstrem a spolu by se stranili lidí a drželi si společníky. Frankenstein nakonec souhlasí pod podmínkou, že poté obě monstra opustí Evropu a vůbec jakákoliv místa obývaná lidmi, s čímž monstrum souhlasí.

Frankenstein se spolu s nevědoucím Clervalem vydá na cestu do Anglie, kde doufá že získá informace potřebné ke stvoření další živé bytosti, a kde se taky pustí do práce. Nicméně si po čase uvědomí, že i kdyby druhé monstrum stvořil, tahle bytost mu nic neslíbila, a mohla by si usmyslet že s prvním být nechce, a sama by mohla být stejně násilná jako ta první, a kdyby spolu naopak vycházeli, tak co by bylo s jejich dětmi? Frankenstein proto svou práci zničí, a monstru řekne, že tím to končí. Monstrum mu slíbí trvalé pronásledování a upomínku o Frankensteinově svatební noci. Druhého dne Frankenstein zjistí, že Clerval byl zavražděn. Po čase, který mu trvá se vzpamatovat, se vrací domů, kde na něj čeká snoubenka Elisabeth. Frankenstein plánuje si ji vzít a o svatební noci se s monstrem utkat a konečně ho zničit. Svatba proběhne, ale když Frankenstein čeká na příchod monstra, neuvědomí si, že monstrum má jiné plány, a místo jeho vraždy plánuje vzařdu Elisabeth, která se mu podařila. Od té doby Franeknstain své monetrum pronásledoval až mezi ledi u severního pólu, kde se setkal s Waltonem.

Poslední zápisky jsou zase Waltonovi dopisy sestře. Píše o tom, že Frankenstein, ač slabý a nemocný, se pokusil vstát a monstrum nadále stíhat, a při pokusu zemřel. V noci pak slyšel Walton z jeoh kabiny zvuky, a našel tam nad tělem Monstrum, zničené tím, že jeho jediný objekt odplaty a jeho jediný důvod k životu je pryč. Monstrum během svého monologu k tělu svého stvořitele řekne, že tím končí veškerá jeho setkání s lidmi i jeho život, který si chce vzít upálením se, poté vyskočí z okna kabiny a zmizí ve tmě na kře. Autorka tím brilantně končí příběh možností, že monstrum stále ještě někde žije.

K zamyšlení: Nakolik se dokážete vžít do hrozné situace Frankensteinova monstra?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama