- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

O čem se v knihách moc nepíše

7. března 2014 v 11:14 | Upiirek |  O literatuře a knihách obecně
Přemýšleli jste někdy o tom, co v kníhách málokdy najdete? Já ano, ale nikdy jsem ne nedostala k napsání článku, ale teď mi to připomnělo téma týdne, tak jsem si řekla, proč ne. Takže tady máte článek o věcech, o kterých se v knihách (myslím tím převážně fikci) nemluví, což je samo o sobě téma, o kterém nikdo nemluví.


To hlavní, o čem v knihách moc nečtete, jsou samozřejmně tělesné funkce. Zkuste si schválně vzpomenout, kdy jste četli o někom sedět na záchodě. Není to moc snadné. Samozřejmě jsou knihy, co o takových věcech mluví, ale je jich málo, a i to málo většinou zmíní moč jen tehdy, když má co dělat s příbehem - třeba když postava kvůli močení neslyšela cvaknout dveře, nebo když dojde na otravu jídlem. Ale jinak? Je zajímavé, že co mi lidé děláme každý den se nedostane na stránky knih o lidech, a to ani dnes, když naše společnost překonala jemnocit a je daleko otevřenější než dřív.

Ne, ještě jsem s tělesnými funkcemi neskončila. Pokud si uvědomíte, že použití záchodu se v knihách vyskytuje jen málokdy, tak si zkuste vzpomenout, kdy jste naposled četli o ženě co zrovna měla menstruaci! No jasně, ani takový Deník Bridge Jonesové, jasná kniha o ženách pro ženy, o ní moc nemluví. A, jako v předchozí situaci, když už na zmínění měsíčků dojde, je to většinou jen kvůli tomu, že jadna z postav je možná těhotná a prototo netrpělivě čeká, až to dostane. Není to zvláštní, když většina populace prožívá menstruaci každý měsíc?

Možná si říkáte, že to zvláštní není. Knihy by přece měly být o zajímavých věcech, a ne o tělesných funkcích. To by dávalo smysl, ale proč je v mnoha knihách popsáno třeba to, že někdo sedí u snídaně a přemýšlí? Je jedení cereálií o toĺik zajímavější než sezení na záchodě, kde lidé taky jistě přemýšlí (pokud tedy namáte to štěstí a nejste schopní na povel naprosto vypnout svůj mozek)?

Nemyslím si, že nepsaní o vyměšování se a o menstruaci má co do činění s nezajímavostí těchto témat (a přiznejme si, existuje spousta nezajímavých knih o jiných věcech). Jde spíše o to, že i když si my, lidé dnešní doby, rádi říkáme, jak jsme otevření a ochotní mluvit o čemkoliv, ve skutečnosti je to daleko od pravdy. Stejně jako se spousta lidí prostě stydí nebo cítí nepříjemně při mluvení o různých sexuálních praktikách (jde i o čtenáře Padesáti odstínů šedi), tak je spoustě lidí nepříjemné pluvit o tom, že někdy vůbec používají záchod. Není to ale hloupost, když jde o něco, co prožíváme všichni, a proto na tom není nic trapného? Používání záchoda není tabu, a mluvení o tom by taky nemělo být.

Jen poznámka na závěr: spoustu lidí čte na záchodě (a nic jim to nedělá, dočtete se tady), ale kdo čte o záchodě? :o)
 


Komentáře

1 Soreia ~ ARABESQUE | Web | 7. března 2014 v 12:18 | Reagovat

Presne nad tým sa zamýšľam už dlho! Nikto tam tieto veci nepopisuje, až si myslím, že tie postavy na toaletu ani nechodia.
Mňa by napríklad zaujímalo, kde chodili v Aréne (Hry o život). A čo  tam spravili s menštruáciou? To by ma tiež zaujímalo. Navyše v niektorých knihách je toľko akcie, že na to WC ani ísť nestihnú.

2 @Mia | Web | 9. března 2014 v 15:41 | Reagovat

Ahoj! :) Zařazuju do výběru článku TT.

3 Ann Taylor | Web | 11. března 2014 v 12:57 | Reagovat

No upřímně...u Kinga už jsem se mnohokrát setkala s tím, že se mu chtělo hrozně na záchod, že pociťoval různé tělesné pochody a i že se hlavní hrdina po děsivém zážitku pomočil, že ten starý zlý dědek si schválně pokálel kalhoty, nebo že mu při zběsilém vyděšeném utíkání od nebezpečí vlál u nosu sopel, ale marná snaha, udělalo se mi leda tak blbě a jsem ráda, že tyhle věci v knížkách nejsou, protože jednak pro děj nebývají důležité (ta postava to prostě musí udělat a vliv to nemá) a jednak to prostě není nic, o čem bych chtěla číst. Není to příjemný proces samo o sobě, tak proč to ještě rozebírat v knížkách. Jasně, že mě třeba v hodinách dějepisu mockrát napadalo, proč se neučíme o tom, jak ve středověku chodili na záchod a jak to dělaly ženy, ale v uměleckých počinech jako je kniha s nějakým nesouvisejícím dějem to číst nechci.

4 boliestka | E-mail | Web | 10. prosince 2015 v 18:06 | Reagovat

"Knihy by přece měly být o zajímavých věcech, a ne o tělesných funkcích." A predstav si, že tvorba dvoch slovenských autorov (najmä Pišťanek a potom Taragel v určitých momentoch) je z časti postavená práve na tom, že píšu o základných ľudských potrebách a nejdú na "vyššiu" úroveň, pretože ich postavy nie sú na to rozumovo uspôsobené. A tiež sa nachádza podrobné zobrazenie telesných funkcií v množstve naturalisticky ladených dielach.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama