- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Belinda - Maria Edgeworthová

25. května 2014 v 10:18 | Upiirek |  E-F
Hlavní postavy: Belinda, lady Delacourová, Clarence Hervey, pan Vincent, Rachel/Virginia, Percivalovi, Helena Delacourová

Děj se odehrává: na přelomu 18. a 19. století v Anglii

V kostce: román jako od Austenové, jen místo naznačování všechno říká rovnou

Belinda je skvělý román, a velmi mě překvapuje, že není přeložený do češtiny, protože čeští fanoušci a fanynky Jane Austenové by si ho ještě užili, a těch není málo. Ale zatím máte smůlu, musíte si Belindu přečíst v angličtině nabo se spokojit s tímhle kratinkým článkem :)


Belinda je mladá žena, kterou se její teta, známá pletichářka, snaží "udat" - snaží se, aby se vdala za bohatého muže, jako její sestry a sestřenice. Za tímhle účelem Belindu pošle do Londýna žít s jistou lady Delacourovou, která je známá tím, že se drží ve společnosti a umí se chovat jako správná dáma. Belinda a Lady Delacourová se od sbe velmi liší. Belinda je upřímná neafektovaná dívka se silnými morálními principy (sama Edgeworthová ji měla za nudnou), zatímco Lady Delacourová je přetvářka sama; věří, že musí neustále bavit společnost nehledě na to, jak se sama cítí, a místo aby přiznala že má svého manžela ráda, hraje čistou nenávist. Také věří, že má rakovinu prsu, a odmítá to komukoliv sdělit, tedy kromě své služky která ji převléká, a po čase Belindy. Její manžel má vlastní pokoj a nic o tom neví.

U Lady Delacourové se Belinda seznámí s "hrdinou," Clarencem Herveym, mladým, inteligentním a příjemným mužem s dobrým příjmem, zkrátka ideálním potenciáním manželem. Je tu jen jeden problém, Clarence nepřizná, že se mu Belinda líbí, a ona sama nic nepodnikne. Časem taky zjistí, že Clarence je pravděpodobně přislíbený jiné, a rozhodne se potlačit všechny sé city. Kvůli hádce s Lady Delacourovou se Belinda přestěhuje k Percivalovým, přátelským lidem kteří ji seznámi pro změnu s panem Vincentem. Pan Vincent v Belindě neprobouzí stejné city jako Clarence, zato ale není zasnoubený a Belinda věří, že z něj bude dobrý manžel, a proto sice nějakou dobu vzdoruje jeho vyznáním lásky, nakonec se s ním ale zasnoubí.

To se ale dozví Clarence, a nejen že vysvětlí jak je možné, že je zadaný, ale taky se z toho naštěstí dostane. Clarence so rozhodl, že si "vychová" perfektní manželku (bohužel pro tu dobu ne tak neobvyklý nápad), a tak se ujal osiřelé Rachel, kterou přejmenoval na Virginii a sehnal jí opatrovnici, aby ji dovychovala. Sám si ale pak uvědomil, že tak jak Virginii vychoval, tak ho nepřitahuje a nepřipadá mu dost inteligentní (oproti Belindě), je ale ochoten si ji vzít protože jí to slíbil. Ona zase miluje muže, kterého v životě viděla jen jednou na obraze, ale je ochotná vzít si Clarence protože mu chce ve všem vyhovět. Nakonec si ale oba uvědomí, že se nechtějí, a Clarence je svobodný.

Tou dobou zase Belinda zjistí, že pan Vincent má příliš velkou zálibu v hazardním hraní kulečníku, a z toho důvodu odvolá zasnoubení, takže je příhodně svobodná a Clarence ji požádá o ruku. Kniha nechává otevřený konec, jestli si ho Belinda vezme a jak rychle, ale čtenáři nejspíš předpokládají že ano. A aby byl happy-end úplný, Virginia najde svého vysněného muže, Lady Delacourová se usmíří s manželem a znovu se ujme své dcery Heleny se kterou se dříve nestýkala, protože si myslela že má tu rakovinu, kterou nakonec nemá. Takže všechno dobré!

K zamyšlení: Musí ženy předstírat a hrát roli, aby byly ve společnosti přijaty?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama