- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Zlodějka knih - Markus Zusak

2. července 2014 v 10:48 | Upiirek |  W-Z
Hlavní postavy: Smrt, Liesel Memingerová, Hans Hubermann, Rosa Hubernammová, Rudy Steinter, Max Vandenburg, Ilsa Hermannová

Děj se odehrává: těsně před a během 2. světové války v nacistickém Německu, v Molchingu na okraci Mnichova

V kostce: příběh jedné dívky během druhé světové války, vyprávěný Smrtí

Tahle kniha mě po dlouhé době dohnala k slzám. Film, který vyšel nedávno, jsem něviděla, a tak nemůžu posoudit, jak moc je předloze věrný, ale nedivila bych se, kdyby u něj taky spoustu lidí brečelo. Asi by se to dalo čekat, když se příběh odehrává v Německu mezi lety 1939 a 1943.


Vypravěčkou je Smrt, která je překvapivě lidská, miluje barvy, a lidé ji děsí. Vypráví příběh Liesel, Zlodějky knih. Příběh začíná ve vlaku, kde asi desetiletá Liesel cestuje se svou matkou a mladším bratrem do Molchingu. Její bratr ale cestu nepřežije, s kašláním zemře, a tím začíná Lieselin příběh; na jeho pohřbu ukradne svou první knihu, i když neumí číst. Matka veze Liesel k Hubermannovým, německým manželům, kde ji nechá a už nikdy se pro ni nevrátí; je-li to proto, že je to stíhaná komunistka, nebo dokonce ne čistá Němka (Lieseliny oči koneckonců nejsou modré, ale hnědé), nevíme.

Liesel se musí zabydlet u Hubermannových. Silně se sblíží se svým novým otcem, neuvěřitelně laskavým harmonikářem a malířem Hansem, který jí postupně učí číst. I svou novou matku, Rosu, Liesel miluje, přestože Rosa stále nadává a ječí a vaří příšernou hrachovku - když jde skutečně do tuhého, dokáže Rosa výdrž i lásku ke své rodině, a lidskost kterou nemá jen tak někdo.

Liesel si najde i přátele. Tím největším se stane Rudy Steiner, o pár měsíců starší kluk od vedle, který chce být jak atlet Jesse Owens, chodí s Liesel krást jídlo a sem tam nějakou tu knížku, a stále od ní chce polibek. Dostane ho bohužel až po své smrti. Dalším je pak Max Vanderburg. Max je Žid a proto se musí nutně schovat, aby neskončil v koncentračním táboře a v plynové komoře. Maxův otec zachránil Hanse v první světové válce, a Hans slíbil jeho rodině, že kdyby cokoliv potřebovali, tak jim pomůže. Proto se teď u jěho dveří objevil čtyřiadvacetiletý Max, hledající úkryt. Hans a Rosa okamžitě Maxe přijmou a ukryjí ho ve sklepě, i když je jim jasné, že kdyby ho gestapo našlo, bylo by i po nich. Maxe a Liesel spojují zlé sny a láska ke slovům a knihám. Max napíše Liesel dvě knížky a stráví spolu spoustu času mlčky, každý čtením něčeho jiného. A poslední velkou Lieselinou přítelkyní se stane starostova žena Ilsa Hermannová, smutná žena která kdysi přišla o syna, a která si zaplnila život velkou knihovnou, kde si Liesel občas může číst a nakonec, s vědomím a tichým Ilsiným souhlasem, ukrást i několik knih.

Život nění jednoduchý, a občasné sirény varující před bombovými útoky mu nepřidávají. Když se sousedi sejdou v nejhlubším místním sklepě aby přečkali nálet, Liesel se podaří všechny uklidnit čtením z jedné své knihy. Taky ukrývání Maxe stojí Hubermannovi a Liesel spoustu nervů a starostí, například když Max onemocní a oni musí vážně uvažovat o tom, co v případě nutnosti udělat s jeho tělem. Ale největší problém vznikne nakonec díky obrovské laskavosti Hanse, který si to nikdy neodpustí. Nacisté se rozhodnou, že Molchingem provedou průvod Židů. Ti jsou slabí a dávno přes okraj vysílení, a Hans se neudrží a jednomu muži dá kousek chleba, kterého mají Hubermannovi sami málo. Ale vojáci to vidí a zmlátí jak muže tak Hanse, a Hans si uvědomí, že od teď může u dveří kdykoliv očekávat gestapo. Proto Max odejde pryč, a Hubermannovi můžou jen doufat, že přežije; u nich doma mu teď ale hrozilo větší nebezpečí než venku. Později ho ale Liesel zahlédne v jiném průvodu chycených Židů.

Hans se mýlil. Gestapo nepřišlo. Místo toho mu přišlo povolání do války. Hans proto musel odjet pryč. Zhruba ve stejný čas byl povolán i Rudyho otec, protože odmítl vydat Rudyho. Naneštěstí pro rudyho otce Steinera, zůstal ve válce. Naneštěstí pro Hanse, ten si zlomil nohu při autonehodě a musel se vrátit domů. Proto byl v Molchingu, když byl bombardován, a když se sirény ozvaly pozdě. Celá ulice byla zničena, a zemřeli všichni, Hans a Rosa, Rudy a celá jeho rodina; jeho otec později říkal, že by dal cokoliv za to, aby nechal syna jít do války místo sebe, protože on by teď byl mrtvý a Rudy by možná žil. Jediný kdo přežil byla Liesel, která ve sklepě, kde dřív sedávala s Maxem, psala do prázdné knihy kterou dostala od Ilsy. Ilsa a její manžel jsou také ti, kdo se Liesel po bombardování ujmou, protože její domov i rodina už nejsou. Po konci války se Liesel ještě setká s Maxem, který přežil a vyhledal ji, a padnou si spolu do náruče a pláčou.

Smrt, vypravěčka, nám nakonec řekne, že to bylo ten den bombardování, kdy Liesel upustila knih kterou psala, svůj příběh o Zlodějce knih. Smrt ji zvedla a četla, mockrát dokola. Nakonec ji Liesel vrátila když se setkaly, teprve nedávno, v Sydney, kde Liesel zemřela s myšlenkami na svého manžela, tři děti a vnoučata.

K zamyšlení: Jak krutí dokážou být lidé, pokud i smrt se jich děsí?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama