- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Kniha Ester

25. srpna 2014 v 19:36 | Upiirek |  Bible
Tahle krátká kniha v sobě skrývá příběh, který by se dal krásně zfilmovat (a s největší pravděpodobností se to už i stalo). První dvě kapitoly se mi nelíbily kvůli tomu, jak zacházejí se ženami, ale zbylých osm (respektive sedm když nepočítám tu poslední kraťoučkou) dalo dohromady pěkný příběh.


Kniha začíná velkou, velkolepou a asi dost rozhýřenou hostinou krále Asvera. Po sdemi dnech oslav přikázl krát Asver, aby před něj a jeho spoluslavitele přivedli sluhové královnu Vasti, aby se mohl pochlubit jak je krásná. Královna to ale odmítne a Asver se naštve. Radí se se svými vévody, jak jí potrestat a co dál udělat, a na radu jednoho z nich jí tedy král zbaví titulu královny a, aby se v budoucnu předešlo podobným incidentům neposlušných manželek, nakáže král všem, "aby každý muž byl pánem domu svého" a žena ho poslouchala na slovo.

Král samozřejmě potřebuje manelku nahradit, a tak, zase díky radám od jiných, si svolá krásné panny z království, mezi nimi i Ester. Král si Ester zamiluje a udělá z ní královnu. Ester je Židovka, její rodiče jsou po smrti ale ona byla adoptována Mardocheusem, dalším Židem, který jí poradil neříkat králi o svém původu, a ona se jeho rady drží. Když se Mardocheus jednou doslechl, že královi sluhové usilují o králův život, prozradil to Ester, která krále Mardocheovým jménem varovala.

A pak se to všechno zamotalo. Král povýšil knížete Amana nad ostatní, a všichni lidé, před kterými se Aman objevil, se mu klaněli a padali před ním na kolena. To ale nedělal Mardocheus, který podle svého náboženství nemohl uctívat nějakého člověka tak jako uctívá Boha. A protože Aman je pěkný syčák, rozhodl se, že se nepomstí jen Mardocheovi, ale vem Židům, a vydá rozkaz je všechny pobít v celé zemi. Mardocheus to ví a poprosí Ester, aby se u krále přimluvila, a ta to nakonec udělá - pozve krále i Amana na dvě hostiny; až na té druhé odhalí, co vlastně chce. Aman mezitím plánuje, že Mardochea pověsí na šibenici, aby dal příklad ostatním. Ale král si mezitím vzpomene, že existuje muž, který ho varoval před úklady jeho sluhů, a nechá ho zvelebit. Když mu pak druhého dne Ester řekne, co Aman plánoval nejen pro Mardochea ale pro všechny Židy, král se rozčílí a nechá Amana pověsit na tu samou šibenici, kde měl původně viset Mardocheus.

A aby se to všechno zakončilo, na Esteřinu žádost král zruší příkazy na zabití Židů, a dokonce dá Židům dva dny, ve kterých naopak jim povolí pobít lidi, kteří to s nimi mysleli nejhůř. To se taky stane, a z těch dvou dnů se stane pro Židy každoroční svátek.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama