- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Vyvolávač deště - John Grisham

3. září 2014 v 11:22 | Upiirek |  G-H
Havní postavy: Rudy Baylor, Deck, Bruiser Stone, Blackovi, slečna Birdie, Drummond, Kelly Rikerová

Děj se odehrává: v 90. letech v Americkém Memphisu

V kostce: začínající právník zjistí, jaká je právničina špína a život prostě nefér

Do téhle knihy jsem se začetla až po chvíli, ze začátku mi přišel protagonista, dostudovávající právník Rudy Baylor, velmi nesympatický, a bylo těžké sledovat jeho pohromy, od bankrotu přes ztrátu budoucí práce až po trápení ohledně bývalé přítelkyně, s něčím jiným než s pocitem že takový člověk si o moc víc nezaslouží. Nicméně, hlavně proto že se Rudy postavil na stranu práva a i přes své nehezké myšlenky o svých starých a nezámožných klientech se za ně byl co to šlo, jsem k němu na konci knihy cítila mnohem větší náklonnost.


V knize se motají dvě dějové linie. Ta hlavní se týká Rudyho právnické kariéry a v té vedlejší, jak jinak, jde o ženu. Začnu s tou hlavní. Rudy se blíží k dostudování práv a závěrečné zkoušce, po které bude opravdový právník. V jednom ze seminářů na který chodí má Rudy za úkol jít mezi důchodce a zdarma jim poskytnout právní rady. Tady se seznámí se slečnou Birdie, vdovou, která chce přepsat svoji závěť podle které má údajně přes dvacet milionů dolarů. Ukáže se, že to není pravda, ale Rudy jí stejně pomáhá dál, jako by to nevěděl. Slečně Birdie mu naopak pomůže, když je Rudy v bankrotu a má málo peněz - levně mu pronajme domek na svém pozemku, a Rudy za to pracuje jako zahradník. Měl by víc peněz, ale firma která slíbila ho zaměstnat po zkouškách byla pohlcena jinou, která na nějakého nováčka není zvědavá.

Druhými Rudyho klienty jsoui Blackovi. Jejich syn umírá na leukémii a pojišťovna Great Benefit už přes rok odmítá zaplatit za transplantaci kostní dřeně, která by jejich synovi ped rokem zachránila život, ale teď už je pozdě a on tak jako tak umře; jeho matka chce ale pojišťovnu odhalit u soudu. Tak se Rudy pouští do války. Je to špinavá hra, Rudy pracuje sám s Deckem, svým koncipientem kterého získal spolu s místem u firmy Bruisera Stonea, který krátce po najmutí Rudyho ale prchá, protože má na krku FBI. Rudy a Deck mají proti sobě obrovskou, mocnou a bohatou právní firmu, a jejich bohatého klienta pojišťovnu. Válka je tedy od začátku nevyrovnaná, nehledě na pravdu na Rudyho straně.

Menší dějová linie se týká Kelly Rikerové. Rudy potkal Kelly, mladou a už poněkolikáte zmlácenou manželem, v nemocnici, kde lovil klienty pro svoji pojišťovnu. Kelly a Rudy si ihned rozumí, ale Kelly to trvá dlouho, až do dalšího zmlácení, než se rozhodne konečně opustit manžela a být s Rudym. Manžel to ale zjistí a pokusí se Kelly i Rudyho zabít baseballovou pálkou; Rudymu se ale podaří ji vytrhnout a manžela praštit a tím zneškodnit - později zjistí, že ho nechtěně (skutečně?) zabil. Z vraždy je obviněna Kelly ale kvůli jejich minulosti a faktu, že manžil jí bil, jí všichni věřili sebeobranu a nešla ani před soud.

Kniha vrcholí, když se Rudyho přípdad Blackovi proti Great Benefit konečně rozhodne. Po douhé bitvě a po Rudyho předkládání mnoha a mnoha špinavých důkazů proti Great Benefit se porota rozhodne, že pojišťovna je vinna z usmrcení Blackovic syna, a že šidí stovky chudých klientů po celých Státech. Blackovým přiklepne rekordní odškodné padesáti milionů dolarů a Rudy je nejmldší právník, co kdy dokázal něco takového. Sláva a vítězství jsou opojné, ale netrvají dlouho. Další den vyhláís Great Benefit bankrot a veškeré jejich peníze jsou odčerpány jejich matčinou společností do zahraničí, a neexistuje šance, že by z nich kdy Blackovi nebo někdo jiný viděl ani dolar. Paní Blacková je ráda, že odhalila a zničila zákeřnou pojišťovnu, ale bohatí majitelé opět unikli i se všemi penězi. Rudy bere Kelly a odjíždějí spolu daleko od Memphisu, Rudy s rozhodnutím, že nechá svou právnickou licenci propadnout a už nikdy dobrovolně k soudu nepůjde.

K zamyšlení: dá se Rudyho výhra nad Great Benefit vůbec považovat za výhru?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama