- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Veronika se rozhodla zemřít - Paulo Coelho

2. února 2015 v 16:35 | Upiirek |  C
Hlavní postavy: Veronika, Zedka, Eduard, Mari, Dr. Igor

Děj se odehrává: v listopadu 1997 v Lublani, Slovinsko

V kostce: příběh o dívce, která se rozhodla zemřít

Veronika je čtyřiadvacetiletá dívka, která se rozhodne, že si vezme život. Je to hlavně protože věří, že její život už se bude jenom opakovat pořád dokola - ty samé zvyky, ty samé činy den za dnem, jen její tělo bude stárnout, tak proč tu nudu bez e smyslu neukončit?


A tak se Veronika předávkuje prášky na spaní a představuje si, že vlastně jen usne a bude to. Ale to se jí nepodaří. Ona se totiž probudí, a to ve Villete, psychiatrické léčebně v Lublani. Tady jí drží dlouho pod sedativy a bez vysvětlení, dokud se Veronika nevzpamatuje natolik, aby řádně vnímala své okolí. Pak jí její doktor, Dr. Igor, vysvětlí, že si přášky na spaní poničila srdce a zbývá jí maximálně týden života.

Veronika si původně říká, že tedy ve svém pokusu o sebevraždu uspěla, že to jen potrvá trochu déle než čekala. Ze začátku opravdu jen čeká na smrt, postupně se ale díky inspiraci od ostatních pacientů pouští do věcí, které nikdy předtím nezkusila a chtěla zkusit, protože teď když stejně umře už je jí jedno jestli jí ostatní budou soudit nebo ne, a v blázinci kde je ji nikdo nemůže nutit chovat se podle "normálních" norem. A tak Veronika hraje na piáno jako o život, masturbuje, mluví s ostatními upřímně a dokonce si dovolí i cítit, nenávist, chtíč, a nakonec i lásku k Eduardovi, schizofrenikovi který poslouchá její hru na piáno. Veroničia touha k životu se probouzí čím dál víc nyní, když je odsouzena zemřít.

Veronika není jediná pacientka, jejíž příběh je v knize popsán. Například Eduard má taky svůj příběh. Jako syn diplomata byl rodiči veden ke stejné kariéře a ke studiu na Americky vedené škole. Eduard se ale zajímal spíš o alternativní život, o krystaly a vonné tyčinky, a žilo se mu dobře. Pak měl ale nehodu na kole, a během dlouhého pobytu v nemocnici so četl knihu o různých svatých, které nějaká životní událost přivedla změila z úplně obyčejných lidí na neobyčejné, a z nichž mnoho mělo vidiny ráje. Eduard se rozhodl, že po své nehodě začne malovat své vlastní vize ráje, a tak se přihlásí na uměleckou školu a na slibnou kariéru po otci kašle. Rodiče ho nejprve nechají a doufají, že se zase vrátí do "normálu," pak ale zjistí, že Eduart to s kariérou malíře myslí vážně. To otci diplomatovi ničí kariéru, a on se rozhodne syna přesvědčit jakýmikoliv prostředky. Protože nic nefunguje, nakonec Eduardovi otec řekne, že pokud miluje jeho a matku, nechá malování a vrátí se ke kariéře. Eduarda tohle tlačení do života který nechce svedené na lásku úplně rozhodí, a skončí taky ve Villete.

A zemře tedy Veronika na konci? Nechám vás si knihu přečíst. Konec je snad ještě lepší než prostředek i začátek, rozhodně stojí za přečtení.

K zamyšelení: Jak moc vás omezuje podrobení se tomu, co je považováno za "normální"?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama