- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Král ve žlutém - Robert W. Chambers

21. dubna 2015 v 17:24 | Upiirek |  CH-J
Děj se dehrává: v Americe a v Paříži

V kostce: deset povídek, odehrávajících se ve stejném období a částečně propojených

Tahle sbírka obsahuje deset povídek, mystických a většinově hororových. V asi polovině z nich se objevuje jako motiv kniha Král ve žlutém, fiktivní hra která přivádí své čtenáře k šílenství a kterou zapověděl stát i církev, ale lidé se k ní pořád dostávali a následně šíleli a umírali. Některé povídky také spojují stejné postavy nebo zmínky o nich. Několik povídek se točí kolem umělců, a jiné se zase jmenují po různých ulicích. Vybrala jsem pár povídek, co vám tu popíšu.


Maska je povídka o třech lidech, dvacetiletém vypravěči Alekovi, jeho příteli sochaři Borisovi, a Borisově osmnáctileté partnerce Genevieve. Oba muži milovali Genevieve, ale ona Alekovi dříve řekla, že miluje Borise, a tak zůstala s ním. na začátku povídky Boris ukáže Alekovi svůj záhadný objev: roztok, který promění živé věci okamžitě v kámen; takový roztok se sochaři samozřejmě hodí, jak jinak vytvořit perfektní kamennou růži, nebo třeba králíka? Boris udržoval roztok v bazénku v domě. Ovšem během příběhu se vše zvrtlo: Genevieve dostala hrozné horečky a bylo jí velmi zle celé dny, protože, jak sama prozradila Borisovi, nyní miluje Aleka a ne jeho. Boris to přijme, a stará se o Genevieve v jejích horečkách. Genevieve se ale nakonec vrhne do bazénku a zkamení, a Boris se zastřelí. Alek zdědí dům, ale kvůli vzpomínkám do něj dva roky nezavítá. Poté se tam nastěhuje, ale vyhýbá se místnosti s bazénkem a se zkamenělou Genevieve. Ale ukáže se, že Boris se mýlil: roztok nepromění život v kámen navěky, a Geneviéve se nakonec probrala, "zvedla zrůžovělou tvář ze svého mramorového lože a otevřela ospalé oči."

Další povídka, která se mi líbila, a která se celkem vymyká těm ostatním, je Demoiselle d'Ys. Vypravěč, Američan Philip, se v ní ztratí ve vřesovišti ve Francii. Narazí na slečnu, sokolnici, která před ním se svým sokolem zabije zajíce. Philip se představí a požádá o pomoc, a je pozván do zámku kde dívka bydlí, Chateau d'Ys. Zámek je jako ze středověku, lidé tam mluví starou francouzštinou, sokolničí a jezdí na lov, i oděv je historický. Philip se zde do Jeanne, oné slečny, zamiluje, ale poté, co si vyznají lásku, připlazí se zmije; Philip odmrští svou milou co nejdál, ale zmije ho kousne do kotníku. Když znovu otevře oči, je sám mýtině, Jeanne je pryč i se všemi sokoly. Došátrá se až ke kapličce, kde uvidí kříž, na kterém stojí MODLEME SE ZA DUŠI DEMOISELLE JEANNE D'YS, JEŽ SKONALA V ÚTLÉM VĚKU PRO LÁSKU K PHILIPOVI, CIZINCI. L.P. 1573.

Ulice Čtvera světových stran je jen kraťoučká povídka, ve které je hlavní postavou Severn, ke kterému do bytu se dostane cizí kočka. Severn se o ni postará a začne se vyptávat, komu by mohla patřit. Zjistí, že patří jisté dámě jménem Sylvia, která bydlí na druhém konci domu. Severn nikdy neřekne, co přesně se stalo, jen že se střetl s osudem a osud k němu nebyl milostiv, jméno jeho osudu bylo Sylvia. Severn vezme kočku a odnáší ji její majitelce. Na klepání nikdo neodpovídá, ale dveře se nakonec snad samy otevřou. Na kanapi tam leží bílá žena, a Severn ji rozpozná a řekne jí, že to je on. Pak ale pozná, že je mrtvá, a políbí ji. Kočka pak na jeho klíně zatíná a povoluje drápky až do rána.

K zamyšlení: Knihy dokáží lidi hodně ovlivnit. Dokáže ale kniha zabít?
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama