- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Hrabě Monte Christo - Alexandre Dumas

26. července 2015 v 8:55 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Edmond Dantes - Hrabě Monte Christo, Abbé Faria, Mercedes, Danglars, Fernand Mondego, Villefort, Caderousse, pan Morrel, Maxmilián Morrel, Haydée, Bertuccio, Albert de Morcerf, pan Noirtier, Benedetto, Luigi Vampa

Děj se odehrává: v první polovině 19. století, převážně ve Francii

V kostce: muž neprávem odsouzený se po čtrnácti letech vrací z vězení, aby se pomstil

Tato slavná kniha ja internetu popsána tolikrát, že není důvod detailně rozebrat celý děj. V krátkosti je to o Edmondovi, mladém námořníkovi, který má zrovna povýšit na kapitána a vzít si milovanou snoubenku. Místo toho je ale obviněn z konspirace proti králi a napomáhání návratu Napoleona Bonaparte, a je zavřený v odlehlém vězení. Tady ho abbé Faria naučí všemu co zná o světě a svěří mu tajemství pokladu na ostrově Monte Christo. Po čtrnácti letech Edmond uteče, poklad najde, a pustí se do hledání svch blízkých, odměňování těch co mu byli věrní a chtěli mu pomoci, a hlavně trestání těch, co ho do vězení dostali, a tím odsoudili jeho otce k smrti hladem a navrch ukradli jeho snoubenku. Na závěr Edmond přemýšlí, jestli nezašel příliš daleko, a mizí ze scény s nadějí, že bude v životě zase šťastný.


Kniha mě mile překvapila. Znala jsem příběh už dávno, ale i přesto čtení zcela pohltilo mou pozornost a já často se zatajeným dechem čekala, co se stane. A konec mě nakonec překvapil ještě víc, protože všechny ty filmové verze a tak podobně samozřejmě celý příběh zjednodušují, ale navíc mění i konec, což je škoda. Knihu bych rozhodně doporučila k přečtení.

Je několik věcí, které mě v knize zasáhly. Za prvé, jeden z prvních Edmondových činů po návratu z vězení mě nemile zaskočil. Edmond našel svého bývalého zaměstnavatele, pana Morrela, který je na pokraji zkrachování. Místo okamžité pomoci s ním Edmond hraje hry a předstírá, že Morrel opravdu zkrachuje, a nakonec mu bohatě pomůže až těsně před tím, než se Morrel sám málem zastřelí. Edmondova pomoc je skvělá, je dobré vědět že mu nejde čistě jen o pomstu, ale jeho způsob mi byl velmi nemilý. Chápu, že z hlediska spisovatele co chce čtenáře držet napnuté je to dobře napsané, ale z hlediska chápání Edmonda se mi to prostě nelíbí. Za druhé, je tu postava pana Noirtiera, která mě úplně fascinuje. Tenhle muž se na začátku nepřímo účastní Edmondova uvěznění. Po Edmondově návratu je ale Noirtier paralyzovaný po mrtvici, nemůže mluvit a může hýbat jen očima. I přes tuhle zřejmou nemohoucnost se Noirtier stane jedním z hlavních aktérů, aktivně se podílejících na osudech ostatních postav. I z tohohle důvodu si myslím, že kniha je vhodná pro dnešní pracovníky ve zdravotnictví, aby viděli, že už v 19. století se lidé chovali k těm méně šťastným všemožnými způsoby, ale že člověk po úrazu či po nemoci nejen může zdravě myslet, ale může se aktivně podílet na svém životě i životech ostatních kolem něj. A za třetí je tu Haydée, jedna velká neznámá, kolek které se točí tolik myšlenek že ani nevím kde bych je měla začít formulovat. Co si myslíte vy?

K zamyšlení: Lidský systém spravedlnosti jistě není perfektní, ale existuje pro něj mnoho důvodů. Myslíte, že má člověk právo vzít na sebe roli soudce a kata když věří, že někdo jiný uniká spravedlnosti?
 


Komentáře

1 Lucka | Web | 26. července 2015 v 9:07 | Reagovat

Knihu jsem nečetla, ale film se mi moc líbil. :) Možná až budu mít čas, tak zabrousím do půjčovny a zkusím si ji přečíst. :)

2 Upiirek | Web | 26. července 2015 v 20:37 | Reagovat

[1]: Doporučuji :) a který film jsi viděla? Je jich hodně :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama