- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Rozum a cit a mořské příšery - Jane Austenová a Ben H. Winters

2. prosince 2015 v 12:52 | Upiirek |  Ostatní - víceautorské, sborníky atd.
Hlavní postavy: Elinor Dashwoodová, Marianna Dashwoodová, Edward Ferrars, plukovník Brandon, Willoughby, Margaret Dashwoodová, Lucy Steelová, pan John Dashwood

Děj se odehrává: ve Viktoriánské Anglii, sžírané mořskými příšerami všeho druhu a rozměrů

V kostce: Jak můžou Elinor a Marianna najít lásku, když jeden z jejich milovaných mužů je zasnoubený s mořskou čarodějnicí a druhý má po proklení na obličeji chapadla?

Anglie je v ohrožení. Moře už není bezpečné, od doby co se všichni mořští tvorové obrátili proti lidem, a nikdo neví proč - někteří to připisují kletbě, jiní Božímu trestu. Aby byla žena ve společnosti ceněná, musí umět nejen tančit a hrát na piáno, ale také mít silné plíce, být dobrá plavkyně a musí se umět ubránit, když jí nebo její blízké napadne hora tuňáků nebo něco horšího.


Tuhle knihu jsem si užila nejspíš proto, že se natolik lišila od originálu, že jsem často přemýšlela, co se stane. Taky mě bavilo to, že skoro pokaždé, když došlo na nějakou závažnou konverzaci, došlo k napadení příšerami, a zatímco Elinor se bránila, ti kdo s ní mluvili se soustředili na mluvení a bylo jim jedno co se kolem děje... Výborně to vypíchlo jejich sebestředné charaktery. Taky mě nadchnul nápad Podmořské ponorkové stanice Beta, která nahradila Londýn. Jak jinak bojovat proti příšerám než z moře? A jak jinak prokázat, kdo je z vyšší vrstvy, než zařídit drahé bydlení pod vodou, které je samo o sobě velmi nepříjemné a nebezpečné, ale které je žádané protože ne každý si ho může dovolit? A co teprve fakt, že ženy Dashwoodovy musí žít na malém nebezpečném ostrově, kde je společnost skutečně limitovaná ale kde je spousta nebezpečí, kterému je třeba se vyhýbat - například ostrov samotný.

Taky nezapomeňme na postavy, které se v téhle knize pozměnili k zajímavějšímu. Vezměme si třeba Willoughbyho, který je v knize hledačem pokladů, a který si přivábí Mariannu tím, že tajně přivolá chobotnici, od které ji může potom zachránit. Margaret, nejmladší sestra Dashwoodova, je jediná, kdo očekává probuzení Leviatana, a která se přidá k jeho vyznavačům, oholí si vlasy a vybrousí si zuby do špiček. A co plukovník Brandon, kterého zaklela mořská čarodějnice a přičarovala mu chapadla na obličej (a i jinam), takže je jeho snaha o získání Mariannina srdce ještě těžší? A navrch mě bavila manželka Johna Dashwooda, kterou John unesl z Afriky od jejího domorodého kmene, a která strávila svou část příběhu nenávistí ke všemu a všem koho potkala a snahou utéct zpět domů. Celkově jsem si knihu užila, kromě hlavní zápletky mě totiž mnoho věcí překvapilo a bavilo, a docela jsem se začetla, i když můj mozek u toho nemusel přemýšlet nad otázkami života, vesmíru a vůbec. Celkově knihu hodnotím jako pohodové čtení.

K zamyšlení: Kdybyste měli píšťalku na přivolávání chobotnic, na co by jste ji kdy použili?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama