- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Cesta ke štěstí - Dalajláma a Howard C. Cutler

18. února 2016 v 11:29 | Upiirek |  Ostatní - víceautorské, sborníky atd.
V kostce: Americký psychiatr zpovídá Dalajlámu o tom, jak být šťastný a jak aplikovat Dalajlámovi způsoby a postoje pro moderního západního člověka

Tahle knížka je sice už skoro dvě desetiletí stará, zdá se mi ale, že je toho v ní mnoho co můžeme stále použít ke svému dobru. Kniha má pět částí, rozdělených dále na kapitoly. První část hovoří o smyslu života - o tom, proč jsme na světě. Dalajláma pevně věří tomu, že smysl našeho života je usilovat o to být šťastný, a to pro každého člověka. Dalajláma zároveň považuje štěstí za základní lidský pocit, a negativní emoce jako vztek nebo smutek jsou na ně spíše nabalené než aby byli naší přirozenou součástí - v knize je o tom několik argumentů které sem nebudu přepisovat. Štěstí se dá získat z mnoha zdrojů, a Dalajláma doporučuje vnímat sám sebe a kultivovat to, co nám štěstí přináší, a zároveň se postupně zbavovat toho, co nám ho bere. Člověk by se taky měl srovnávat spíše s těmi méně šťastnými či úspěšnými než je sám, aby se tak mohl cítit spokojený sám se sebou, a podobně by si měl člověk vážit toho co má, spíš než aby toho chtěl vždycky víc. Dalajláma taky rozlišuje štěstí od rozkoše, která je naplněná skrze smysly - třeba při jídle nebo při sexu - ale nepřináší nutně štěstí.


Druhá část knihy se zabývá soucitem, empatií a lidskou vřelostí. Dalajláma věří, že soucit je základní lidská vlastnost, kterou bychom měli pěstovat, a která nám pomůže jak vycházet s jinými lidmi tak být sami šťastní. Soucit se objevuje ve všech částech knihy, stejně jako štěstí. Co se soucitu týče, Dalajláma vidí empatii jako jednu z cest k němu, a učí nás i několik cvičení a meditací o tom, jak naši empatii prohlubovat. Dalajláma mluví i o důvěrnosti a intimitě, která se většinou objevuje hlavně v partnerských vztazích, a o tom, že pocit důvěry a sounáležitosti můžeme získat i mimo vztah, od přátel a lidí kolem nás. Dalajláma nemá nic proti tomu, aby lidé byli v partnerských vztazích, ale nabádá nás, abychom věděli, na čem vztah stavíme, a aby to bylo na spojení dvou lidských bytostí spíše než na romantice nebo na rozkoši.

V další části se probírá utrpení, a jak je transformovat aby bylo menší a dávalo nám smysl. Dalajláma uznává, že náboženství často pomáhá s překonáním utrpení, mluví ale také o dalších metodách - například přípravě a naučení se o druzích utrpení, které mohou člověka potkat, aby na ně byl lépe připraven. Také je dobré si uvědomit, že když trpíme, často myslíme jen na to jak je nám hrozně a proč zrovna my, ale ve skutečnosti každý člověk na světě kvůli něčemu trpí, a mnoho lidí bude mít podobné zkušenosti jako my - uvědomění, že v tom není člověk sám, může také pomoci. A taky změna úhlu pohledu může být velmi užitečná - když se podíváte na něco, co ve vás vyvolává vztek, z jiné perspektivy, třeba zjistíte, že vám to otevřelo mnoho nových příležitostí, a nápodobně každý nepřítel, který prošel vaším životem, vám dal možnost něco se naučit - nicméně i Dalajláma uznává, že tenhle vděk a pohled na věc je praktický jen do jisté míry, a pokud vám někdo neustále ubližuje, může pro vás být nejlepší od nich odejít. Vnímat situaci z pohledu jedince, společnosti, světa a podobně může taky pomoci vidět se v jiném světle, a na závěr ještě hledání rovnováhy a vědomá snaha vyhýbat se extrémním výkyvům nálad může být pozitivní.

Čtvrtá část je o překonávání překážek. Jednou z největších překážek bývá náš postoj ke změně, změna je ale nutnou součástí života. Dalajláma nám dává návod krok za krokem, jak dělat pozitivní změny v našem životě: nejdříve se musíme vzdělat a naučit, co je pro nás pozitivní, jako v první části. Dále následuje pěstování přesvědčení, že změna by pro nás byla opravdu dobrá, poté přichází odhodlanost, a z ní vyvstává naše jednání, a nastává změna. Je důležité v sobě vyvolat nadšení, na což také existují pomůcky. Je ale důležité být realista a neočekávat zázraky přes noc, jakákoliv trvalá změna vyžaduje čas. Dále se nám také dostává pomoci s běžnými negativními pocity: vztek a nenávist se dají překonat za pomoci a pěstování tolerance a trpělivosti, strach a úzkost se dají přebýt správnou motivací, na nízké či vysoké sebevědomí platí upřímnost, a sebenenávist se zase dá řešit pomocí přemýšlení o našich úspěších a našem potenciálu jako lidských bytostí - samozřejmě je tohle velmi zjednodušené.

Poslední a nejkratší část se zabývá náboženstvím a spiritualitou, nebo taky duševnem. Dalajláma říká, že Buddhismus funguje dobře pro něj a pro Tibeťany, ale že žádné náboženství se nehodí pro úplně všechny lidi na světě, a že je proto důležité abychom měli různá náboženství, aby mohli lidé sledovat to, které je jim nejvíce prospěšné v jejich cestě za štěstím. Dalajláma ale také říká, že náboženství není ani zdaleka tak důležité jako to čemu říká základní duševno - základní lidské vlastnosti jako dobrota, laskavost, soucit a péče. Víra v ně je podle Dalajlámy základ pro každého, ať už je pobožný nebo ne. A proto je důležité tyto vlastnosti si pěstovat.

Kniha se podle mě hodí každému, kdo nad štěstím a vlastním životem trochu přemýšlí. Líbilo se mi, že Dalajlámovi názory jsou v ní prezentovány psychiatrem, který nám zároveň říká o svých zkušenostech s klienty a o výzkumech v oblastech, o kterých Dalajláma mluví. Ale nejdůležitější je, myslím si, přemýšlet při čtení sám o sobě a říkat si, co pro vás platí a funguje a co ne, a meditovat nad tím, jak můžeme svůj život žít co nejlépe.

K zamyšlení: Souhlasíte, že každý člověk touží po tom být šťastný?
 


Komentáře

1 anchovickal | Web | 19. února 2016 v 18:47 | Reagovat

To může být zajímavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama