- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Řeky Londýna - Ben Aaronovitch

4. dubna 2016 v 9:31 | Upiirek |  A
Hlavní postavy: Peter Grant, Inspektor Nightingale, Lesley, Henry Pyke, Punch, Molly, Beverly Brooksová, Matka Temže, Otec Temže, Tyburn

Děj se odehrává: V současnosti v Londýně

V kostce: Magie existuje, a novopečený policista Peter Grant se nejen stává prvním učněm po 70 letech, musí se taky rovnou vypořádat se dvěma obrovskými, přímo vražednými, magickými problémy

Peter hlídá místo jednoho obzvlášť podivného případu, kde někdo urazil muži hlavu z těla kdo ví čím, když ho osloví průhlední postava, zjevně duch, a podá výpověď o tom co viděla. Peter neví co s tím, výpověď se ale ukáže shodovat s realitou. Peter má jen málo času přemýšlet o tom, jestli přichází o rozum, když ho osloví policejní inspektor Nightingale, poslední lidský čaroděj v Londýně, a udělá z Petera jak svého konstábla tak svého magického učně. Z vyšetřované vraždy se vyklube jen začátek série podivných násilných vražd, páchaných pokaždé někým jiným a z jiného důvodu. Peter a Nightinagale se snaží přijít na co, kdo nebo co je za tím, jaká konkrétní magie je ve hře, a po té, co je Nightingale postřelený a hospitalizovaný, je na lovení zákeřného revenanta který za tím vězí Peter sám. Vzhledem k tomu, že sotva zvládnul pár kouzel, a magie není exaktní věda které se dá jednoduše porozumět, má Peter před sebou velmi těžký úkol.


Kromě problémů s vražedným duchem/revenantem se Peter také musí pokoušet usmířit Matky Temži a Otce Temži, dva bohy (nebo alespoň nesmírně silné bytosti ztělesňující londýnskou řeku) a jejich rodiny, stávající se ze všech přítoků, kteří se začali svářit a jejichž možný boj by mohl zničit jak rovnováhu magie tak velké množství životů. Oba Matka a Otec Temže mají na starost jinou část řeky, a mají mezi sebou prastaré dohody, ale jejich mladší děti jsou méně svolné nechat se omezovat nějakými staletými svazky a dohodami, a tak dochází k nepokojům, které je třeba vyřešit jak moderně, tak tradičně, aby bylo vyhověno celým rodinám.

Zkusila bych vám popsat, co se v knize děje, ale upřímně, je to tak komplikované že to budu muset číst znovu abych tomu sama rozuměla, a kdo ví jestli to bude pak dávat smysl nebo ne. Kniha je ale dobrá, autor nahazuje vtipné hlášky a přirovnání, zatímco zručně kombinuje moderní Londýn se starobylými tradicemi, vzpomínkami a bytostmi. Čtení jsem si užila a těším se na další díl, jak na víc informací o magii, která je v téhle knize neskonale komplikovaná, tak na zábavné chvilky s nelidskou služebnou Molly, na další zápletky s londýnskými řekami, a na šílenou kombinaci policejní byrokracie a magického vyšetřování.

K zamyšlení: Měli bychom se k našim řekám chovat lépe? A jak by se to dalo prakticky udělat?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama