- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Žena, která si šla lehnout a rok nevstala - Sue Townsendová

20. října 2016 v 10:34 | Upiirek |  S-V
Hlavní postavy: Eva, Brian, Briana, Poppy, Titánie, Ruby, Yvonne, Malý Brian, Alexandr

Děj se odehrává: v Anglii během let 2011 a 2012

V kostce: viz název :)

Název téhle knihy mě zaujal, takže jsem si jí hned vzala z poličky a brzy ji přečetla, protože mi čtení utíkalo. Hlavní postavou je Eva, která si po odjezdu svých nadaných ale nevychovaných dvojčat na univerzitu šla lehnout do postele a rozhodla se, že tak rok nevstane. Eva je vdaná za Briana, významného doktora astronomie, kterého přestala milovat minuty po svatbě, čemuž se díky jeho povaze není co divit. Náplní Evina života bylo v posledních 17 letech starat se o manžela a o děti, protože nikdo z nich by doma nehnul ani prstem a všichni očekávají, že ona bude udržovat všechno perfektní. A Eva na tom dřela a denně po všech uklízela, vařila, prala, starala se o dům i zahradu, a vůbec, měla plné ruce práce, aniž by věděla, proč se s tím vším dělá. Když tedy dvojčata odjela, chtěla si Eva jen na chvilku odpočinout v posteli, ale pak zjistila, že je jí v pohodlné postele dobře a že toho světa kde po ní jen každý něco chce a spočívá na ní tuna povinností se z ní vracet nechce. A tak zůstane v posteli.


Evino rozhodnutí, ať už vědomé nebo ne, není bez důsledků. Její manžel Brian (kterého nejsem schopná popsat jiným slovem než "kretén") je na ní naštvaný, protože mu neposluhuje a musí se sám postarat o své jídlo, oblečení a dům. Že by se staral o Evu a o to, proč vůbec leží a jak jí je, se opravdu říct nedá. Evě pomáhají s jídlem a podobně jiní lidé - její matka Ruby, Brianova matka Yvonne, umývač oken Petr, a její pomocník pro všechno Alexandr. Eva je nejraději sama, aby měla čas na přemýšlení a byla ochráněná od toho, aby od ní někdo něco chtěl, ale někdo jí musí nosit jídlo. V domě se střídá a potkává mnoho lidí, v neposlední řadě i Brianova milenka Titánie, kterou vykopl manžel a která se přišla představit. Evě Titánie příliš nevadí, jen nechápe proč by Brian připadal někomu jinému přitažlivý. Díky těmhle různorodým charakterům, před prázdniny doplněným dvojčaty Brianou a Malým Brianem, spolu s jejich nenáviděnou spolubydlící z univerzity Poppy, která se vetřela jejich otci jako jejich nejlepší kamarádka a nakonec i milenka, není v domě o bizarní situace a střetnutí nouze. V tom je právě síla téhle knihy, v situacích a postavách.

Osobně jsem si čtení užila, i když jsem doufala v happy end a konec je otevřený dobrým i příšerným interpretacím - v zásadě si konec domyslíte sami, ale možnost optimismu je celkem omezená. Postavy ve vás vyvolají celou řadu emocí a názorů, což je u knihy pozitivní. Přiznám se, že bych byla spokojenější, kdyby v knize někdo pořádně ztřískal Briana i Poppy a vtloukl jim trochu rozumu do hlavy, tyhle dvě postavy mě opravdu štvaly - než žít ve světě přeplněném lidmi jako oni, to bych taky radši zalezla do postele a už nevstala. Pak je tu Alexandr, seslaný jako anděl z nebe, ale i on má jen lidskou trpělivost. Briana a Malý Brian jsou nadaní, ale chybí jim porozumění toho, co je dobré a co špatné, a základní empatie. Titánie si jen něco namlouvá, což se nám daří čas od času všem, ale přes osm let je přece jen obdivuhodná hloupost. A pak je tu samotná Eva, zůstávající přes rok v posteli. Evino chování mi nepřišlo mimo po většinu času, její touha zůstat v posteli se dá chápat, i když je i často ukazovaná jako sebestředná. Až ke konci, kdy Eva není schopná se srovnat i s tou trochu světa, kterou k sobě pouští, se Eva ukazuje jako žena která je duševně v nepořádku. Ale udělejte si na ní názor sami, knížku vám doporučuji.

K zamyšlení: Myslíte si, že je Eva duševně nemocná? Vidíte v jejím konání smysl?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama