- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Studie v šarlatové - Arthur Conan Doyle

23. listopadu 2016 v 12:21 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Sherlock Holmes, doktor John Watson, Jefferson Hope, Joseph Stangerson, Enoch Drebber, inspektor Lestrade, inspektor Gregson, Lucy Ferrierová, John Ferrier

Děj se odehrává: v roce 1881 v Londýně a v roce a v předchozích pětatřiceti letech v Americe

V kostce: První příběh o Sherlocku Holmesovi

V téhle knize se poprvé setkává John Watson, doktor a veterán navrátivší se do Londýna po svém zranění, s Sherlockem Holmesem, excentrickým detektivem povolávaným k případům, se kterými má policie problémy. Watson je z Holmese nejprve velmi zmatený, ale postupně se z nich stanou partneři ve vyšetřování, a Holmes vezme Watsona k případu, ke kterému ho přizve policie.


Případ se zdá policii nevyřešitelný - mrtvola Američana Enocha Drebbera se našla v jinak opuštěném domě, bez známky násilí na těle, ale s krví rozstříkanou po pokoji a se německým slovem pro pomstu napsaném krví na zdi. Inspektoři Gregson a Lestrade každý sledují jinou stopu, ale případ se jim nezdá, a proto povolali Holmese. Gregson věří, že vrahem je syn paní Charpentierové, u které si Drebber najímal pokoj. Drebber se choval negentlemansky k dceři paní Charpentierové, a její starší bratr ho proto opilého vyhnal z domu a sledoval, což vzal Gregson jako důkaz viny. Zatím co je mladý Charpentier ve vězení, stane se ale druhá vražda - Drebberův kolega Joseph Stangerson byl zabodnutý nožem ve svém hotelovém pokoji - což vylučuje Charpentiera. Inspektoři jsou v koncích, Holmes si je ale pozve domů, kde před nimi i Watsonem chytne vraha. Pozve si nahoru drožkáře s tím, že potřebuje pomoci s kufry, a najednou mu nasadí pouta a prohlásí, že jde o vraha, jistého Jeffersona Hopea. Ten se nejdříve snaží utéct, po chvíli to ale vzdá a ke všemu se přizná.

Druhá část knihy se týká příběhu vedoucího k tomuhle čase v Londýně a k obou vraždám. V Americe zemřela jisté Lucy matka, a ujal se jí John Ferrier, poslední žijící člen ze skupiny lidí, snažící se přežít v horkém suchém podnebí. Když už si John myslí že je po nich, jede kolem nich velká karavana mormonů, kteří je zachrání a přijmou mezi sebe s tím, že musí ctít stejnou víru. Skupina se usídlí a založí Salt Lake City, a John se stane celkem bohatým mužem díky svým praktickým schopnostem. John poctivě uctívá mormonské rituály, kromě jediného - nechce se oženit s mnoha ženami najednou proti jejich vůli. To nikomu nevadí až do té doby, kdy Lucy vyroste - to se přední Mormoni rozhodnou, že se Lucy musí oženit za jednoho z jejich synů, buď Josepha Stangersona nebo Enocha Drebbera. Lucy je ale zamilovaná do Jeffersona Hopea, ten ale není Mormon, a jejich svatba by byla brána jako urážka víry. V téhle době každý, kdo se nějak prohřešil proti víře, záhadně zmizel, nebezpečí pro všechny tedy bylo obrovské. Lucy, John a Jefferson se pokusí v noci utéct přes hory, ale když je Jefferson zrovna na lovu pro zásoby, Lucy a John jsou dostiženi mormony, John je zavražděn a Lucy je dovlečená zpět do Salt Lake City, kde se musí vdát za Drebbera, asi měsíc chřadne až nakonec zemře. Jefferson Hope ji nedokáže vysvobodit, přísahá ale, že je pomstí. Trvá mu to ale desetiletí, než oba muže vystopuje a zavraždí. Nechtěl to ale udělat hrubě, chtěl, aby věděli co je čeká, a aby rozhodl boží soud - proto připravil dvě pilulky, jednu jedovatou a jednu ne, ze které dal Drebberovi vybrat, a ten spolknul jed. Stangerson ale místo výběru Hopea napadl, a proto ho Hope zabodnul. Hope řekl, že mu nevadí jít do vězení, protože mu doktor řekl, že má aneurysma a čeká ho už jen pár dní života, že ale umře spokojený protože dokončil svůj úkol. Hope zemře v cele s úsměvem na rtech, a Sherlock vysvětlí Watsonovi svůj postup při zjišťování pravdy. Watson se rozhodne, že příběh zveřejní.

K zamyšlení: Co si myslíte o tom, že druhá polovina knihy se zabývá příběhem, který k vraždám vedl - dobrý nebo špatný nápad?
 


Komentáře

1 Hanka | Web | 24. listopadu 2016 v 15:47 | Reagovat

V případě této knihy je to dobrý nápad, neotřelý....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama