- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Bábovky - Radka Třeštíková

6. ledna 2017 v 12:04 | Upiirek |  S-V
Hlavní postavy: Rebeka, Karolína, Miluška, Johana, Saša, Květa, Nikola, Alena, Magda, Renata, Linda, Lenka

Děj se odehrává: v současnosti hlavně v Praze

V kostce: "dvanáct žen, dvanáct osudů propojených v jednom románu"

Tuhle knížku jsem si koupila z předních polic jednoho knihkupectví, kde mě nalákalo její hodnocení i to, že je o životech žen - proč si nepočíst a nenajít se s postavách, které procházejí nejrůznějšími životními etapami? Tak jsem to zkusila, ale mé pocity ze čtení jsou rozhodně smíšené. Čekala jsem, že některé příběhy budou temnější a některé veselejší, dočkala jsem se ale spíš jen těch temných, a to ve slušně depresivní dávce. Trochu mě mrzí, že tahle kniha zrcadlí temnější stránky života a ty dobré zanedbává, že v ní většina mužů podvádí a ubližuje ženám a ženy si to nechají líbit a nejsou zrovna vůdkyněmi vlastních životů. Kniha mi proto dala perspektivu, kterou sama neznám, se kterou se mi ale těžko soucítí ve více než jednom případě.


Kniha má dvanáct kapitol, každou o jiné ženě, a všechny jsou navzájem propojené (matky a dcery, zákaznice, kamarádky, zlodějky, milenky manželů a tak podobně), ke konci už není lehké se v tom všem orientovat. Každá z žen má svou vlastní historii, do které můžeme nakouknout, a svou vlastní současnost, a ty střípky současnosti z pohledu každé z nich tvoří dohromady jakýsi obrázek toho, co se teď všem děje a jak spolu vše souvisí. Kapitoly nemají často happy-end (i když občas ano), v jednom například milenka objeví že její ženatý milenec čeká dítě s manželkou, v jiném matka zjistí že její dítě vběhlo pod auto, a tyhle scénáře a jak se vyvrbily jsou občas vysvětlené až v dalších kapitolách jako střípky vědomostí ostatních žen - příběhy nejsou ucelené samy o sobě. Ani poslední kapitola se ničím neliší, dostala mě do falešného pocitu klidu, když se zdálo že si její vypravěčka našla nový smysl života a trochu štěstí, ale poslední stránka a půl to opět rozsekají a nechají čtenáře rozhodnout, jestli to vypravěčka vůbec přežije a bude šťastná nebo je po ní, a vzhledem k celkově depresivnímu nádechu celé knihy je těžké brát ten konec pozitivně.

Kniha byla pro mě zajímavá, a kdybych ji četla znovu, vezmu si k tomu papír a tužku a pěkně si zmapuju všechna spojení mezi hrdinkami, protože jich je tolik a lépe by se mi v příběhu orientovalo. Ale myslím si, že si Bábovky znovu nepřečtu, protože život sám o sobě a skutečné příběhy jsou depresivní dostatečně, a číst si navíc o fiktivních není už moc pro mě. Celkově bych řekla, že pokud máte rádi temnější čtení, tak je kniha pro vás, ale jestli hledáte oddechovku, tak hledejte i nadále.

K zamyšlení: Cítili jste s některými postavami, nebo vám naopak žádná nesedla?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama