- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Dobrodružství Sherlocka Holmese - Arthur Conan Doyle

19. ledna 2017 v 20:51 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Sherlock Holmes, doktor John Watson

Děj se odehrává: na konci 19. století v Anglii

V kostce: případy Sherlocka Holmese a jeho kolegy Watsona

Po prvních dvou novelách o delších případech Sherlocka Holmese přišla shrnutí nejrůznějších kratších případů z doby před i po Watsonovo svatbě, která inspirovala hodně ze současného BBC seriálu o Sherlocku Holmesovi. Hned první povídka, Skandál v Čechách, nás seznamuje s ikonickou Irene Adlerovou, která svedla Českého krále a získala s ním inkriminující fotografii, která by mohla snadno králi zastavit svatbu se skandinávskou princeznou. Král tedy v anonymitě (kterou Holmes rychle prokoukne) požádá Sherlocka, aby fotografie získal. Sherlock sice zjistí, kde fotografie jsou, ale Irene s nimi bezpečně uteče dříve, než je on může pro krále získat. Irene je ale sama zamilovaná do svého nového manžela a nechce, aby fotografie vyšla na světlo světa, a proto slíbí, že se král nemá čeho bát. Irene je první žena, která Sherlocka dokázala přelstít, a on si ji proto považuje a schovává si fotografii jí samé na památku.


Povídka Inženýrův palec začíná, jak název napovídá, příchodem inženýra kterému chybí palec za doktorem Watsonem, aby mu pomohl postarat se o ruku - Watson ho samozřejmě vezme za Sherlockem, jakmile zjistí, že inženýrův příběh není jen jednoduchá nehoda. Inženýr Hatherley vysvětlí, že byl pozván na opravu hydraulického lisu, a byla mu nabídnuta velká suma peněz za to, že opravu provede v noci a o lisu se nikomu nezmíní. Inženýr souhlasil, protože opravdu potřeboval peníze. Po jízdě vlakem byl inženýr okamžitě posazen do kočáru bez výhledu, a po dlouhé cestě dorazil do domu, který si nestačil ani prohlédnout, než byl vnucen dovnitř. Uvnitř zjistil, že celý jene pokoj je změněn ve velký lis a pomohl ho opravit, dovtípil se ale, že se jedná o nekalou práci, a když se zeptá muže, který mu práci nabídl, ten ho v pokoji zamkne a lis spustí, takže inženýr jen těsně unikne rozmačkání. Při útěku musí vyskočit z okna, kde mu pronásledovatel sekáčkem usekne palec. Holmes se z vyprávění dovtípí, že se jedná o padělatele mincí, a vyrazí se je najít - dům ale vyhořel když lis rozmačkal olejovou lampu, od které chytly dřevěné stěny. Padělatelé bohužel stačili utéct.

Líbily se mi i ostatní příběhy, ale tady Vám popíšu už jen jeden, Strakatý pás. Mladá dívka Helen se bojí o svůj život, před pár lety přišla o matku, a před rokem já zemřela za záhadných okolností sestra. Obě žily se svým nevlastním otcem, doktorem, který dříve pracoval v Indii a přivezl si odtamtud podivné zvyky, jako například zvaní kočovníků na svůj pozemek, a také podivné mazlíčky, konkrétně geparda a paviána, které také nechává volně se pohybovat venku. Krátce před sestřinou smrtí se dům renovoval, a nyní Helen musí kvůli novým renovacím spát v sestřině bývalém pokoji. Helen si pamatuje, že před smrtí její sestra slýchala v nocích zapískání, a Helen slyšela minulou noc pískot, proto přijela za Sherlockem. Ten se s doktorem Watsonem vydá prozkoumat nebezpečný dům. Najde několik zvláštností, například ventilační otvor mezi dvěma pokoji, a šňůrku od zvonku který neexistuje. Holmes přesvědčí Helen, aby nechala jeho a Watsona schovat se v sestřině starém pokoji, aby mohli s jistotou odhalit nebezpečí. Ukáže se, že Helenin nevlastní otec pouštěl v noci skrze ventilační otvor do dívčího pokoje jedovatého indického hada, a přivolával ho pískáním, když se bál odhalení. Sherlock vyčeká hadovo vypuštění a praští ho svou holí, had se proto vrátí ventilací a naštvaně kousne svého vlastníka. Helenin nevlastní otec mohl žít z peněz, které odkázala Helen a její sestře jejich matka, ale jenom dokud žily s ním; proto se rozhodl se jich zbavit aby se nemusel bát, že se vdají a odejdou.

K zamyšlení: Irene Adlerová se objevuje na scéně jen v jediné povídce a Sherlocka přechytračí, přesto je z ní důležitá postava ve filmech i v seriálu - proč myslíte že to je?
 


Komentáře

1 Hanka | Web | 20. ledna 2017 v 9:46 | Reagovat

To je absolutně krásná klasika....knihy sira Doyla mám moc ráda!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama