- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Zlatý kompas - Philip Pullman

10. ledna 2017 v 10:57 | Upiirek |  P-R
Hlavní postavy: Lyra, Pantalaimon, Roger, lord Asriel, paní Coulterová, Iorek Byrnison, Iofur Rankinson, Lee Scoresby, John Faa, Serafina Pekkala

Děj se odehrává: ve světě podobném našemu, ale s daemony, čarodějnicemi a ozbrojenými medvědy

V kostce: výborná temná fantasy kniha

Tahle kniha je prvním dílem trilogie Jeho temné esence, jejíž hrdinkou je dvanáctiletá Lyra, dívka vyrůstající na Oxfordské univerzitě v područí nejrůznějších profesorů. Lyřin daemon je Pantalaimon - v tomhle světě má totiž každý daemona v podobě zvířete, proměnlivého pro děti a v podobě jediného zvířete pro dospělé. Lyra nemá rodiče, jen strýce lorda Asriela, který univerzitu občas navštíví. Při jeho poslední návštěvě Lyra omylem zjistila, že se ho univerzitní Mistr pokusí otrávit, a strýce zachrání. Ten jí za to nechá schovanou sledovat jeho přednášku pro profesory, o Prachu, a jiných světech za Polární září. V Lyře to vzbudí víc otázek než odpovědí, je to začátek její cesty.


Lyra má na univerzitě kamaráda, sluhova syna Rogera. Jenže v této době se po celé Británii začínají ztrácet nejrůznější děti, a jednoho dne zmizel i Roger. Lyra se ho pokusila marně najít. Později téhož dne se na univerzitu dostaví několik vzdělaných žen, mezi nimi také paní Coulterová, která svou řečí a inteligencí Lyru úplně očaruje. Mistr univerzity poté Lyře nabídne, že může odejít s paní Coulterovou a bydlet u ní, a Lyra po té nabídce přímo skočí. Ještě než odejde, Mistr jí dá alethiometr, typ zlatého kompasu, který odpoví na jakoukoliv otázku tomu, kdo ho umí číst - Lyra se ho má naučit číst a nikomu o něm neříct.

Lyra tráví s paní Coulterovou měsíce, ale místo slíbené cesty na sever a zkoumání Prachu jsou spolu pouze v Londýně, kde paní Coulterová dělá z Lyry upravenou slečnu místo neurvalého výrostka. Lyra se cítí víc a víc nesvá, ale paní Coulterovou neopustí až do jedné osudové party, kde se Lyra smísí s hosty a zjistí, že paní Coulterová je zakladatelka a vůdce skupiny únosců dětí, kteří dostali Rogera a další děti, a kteří s nimi experimentují daleko na severu, aby zjistili více o Prachu. Lyra si uvědomí, že jí paní Coulterová nikdy nechtěla vzít na sever, a že to není tak dobrá žena jako ze začátku vypadala, a proto uteče. Tak se dostane k Romunům, kteří plánují cestu na sever na záchranu dětí. Romuni vědí o Lyře víc, než ona sama, například to, že je dcerou paní Coulterové a lorda Asriela, kteří jsou nyní nepřátelé kvůli zásadní neshodě ohledně Prachu. Lord Asriel je na přání paní Coulterové uvězněn a hlídán ozbrojenými medvědy rovněž na severu, a Lyra plánuje osvobodit jak děti tak i jeho.

Při přípravách na cestu saněmi dále na sever se jeden z Romunů pokusí spojit se svojí starou známou, čarodějnicí Serafinou Pekkalou, která by mohla pomoci, tak je ale se svým klanem zrovna daleko; Romuni ale dostanou tip, že ve městě je držen ozbrojený medvěd, který by jim mohl pomoci. Medvěd se jmenuje Iorek a poté, co mu Lyra pomůže získat zpět svoji zbroj, jí slíbí pomoci při jejím úkolu. Romuni také získají za zaměstnance Leeho Scoresbyho, který má s sebou složený balón. Tihle dva pak s Romuny a Lyrou cestují na sever, skupina je ale napadena a Lyra je unesena do pevnosti, kde jsou ostatní vězněné děti - to co se tady provádí je kruté, děti jsou zkoumány a po jednou jsou odříznuty od svých daemonů, některé zemřou rovnou a jiné přečkají jen pár dní než je pozdě. Lyra tu najde i Rogera, zatím stále celého s jeho daemonem. Lyra začne plánovat útěk, při jedné výzkumné výpravě po budově je ale chycena a Pantalaimon je od ní málem odtržen - jediné co proces zastaví je paní Coulterová, která dorazí v poslední chvíli a Lyru zachrání, nenechala by své dítě projít tím čím ostatní děti.

Lyra stále plánuje útěk pro sebe i ostatní děti, a to se jí podaří když dorazí Iorek, Lee a zbytek Romunů spolu s čarodějnickým klanem Serafiny Pekkaly. Lyra, Roger a Iorek se dostanou do Leeho balónu a letí na sever zachránit Asriela, taženi čarodějnicemi, ale jsou opět napadeni a Lyra z balónu vypadne a je znovu zajatá, tentokrát ozbrojenými medvědy. Medvědy vede Iofur, král který pomocí kouzel a triků nechal vyhostit právplatného vůdce Iorka, a který si ze všeho nejvíc přeje být člověkem a mít vlastního daemona. Lyra toho využije a přesvědčí Iofura, že ona je Iorkův démon zajištěn paní Coulterovou, a že pokud Iofur porazí Iorka v boji jeden proti jednomu, stane se jeho démonem, po čemž on touží. Iofur proto nedá Iorka, který rychle dorazí aby zachránil Lyru, zabít ostatními medvědy, místo toho se utkají medvěd proti medvědovi, Iorek zvítězí a vrátí se na svůj právoplatný trůn.

Lyra se vydá najít lorda Asriela, dát mu alethiometr a říct mu, že je volný. Roger, který mezitím také dorazil, jde s ní. Asriel vysvětlí Lyře podstatu Prachu - církev věří, že Prach je ztělesnění prvotního hříchu. Paní Coulterová se chce prachu zbavit oddělením démonů od lidí, protože v dospělosti každý člověk s démonem Prach přitahuje. Lord Asriel ví, že Prach přichází z jiných realit za Polární září, chce proto vybudovat most mezi světy skrze Polární záři, najít prvotní zdroj Prachu a zničit ho v zárodku. Asriel pošle Lyru spát, ale probudí jí jeho sluha poté, co Asriel sebere Rogera a odvede ho pod Polární záři - Asriel totiž potřebuje k vytvoření mostu velké množství energie, a to je uvolněno právě když se od sebe násilně oddělí dítě a daemon. Asriel Rogera oddělí od jeho daemona a tím ho zabije dřív, než ho Lyra stačí zastavit, a vydá se přes most do Polární záře a dál. Lyra s Pantalaimonem se rozhodnou, že když tolik lidí, co tvrdí, že Prach je špatný, dělá tolik hrozných věcí aby ho zastavili, pak Prach musí být ve skutečnosti dobrý, a proto se rovněž vydají po mostě do jiné reality Prach ochránit.

K zamyšlení: Co o skutečném světě jste se naučili čtením Zlatého kompasu?
 


Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 11. ledna 2017 v 21:38 | Reagovat

to znám

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama