- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Vzpomínky na Sherlocka Holmese - Arthur Conan Doyle

22. února 2017 v 14:18 | Upiirek |  D
Hlavní postavy: Sherlock Holmes, doktor John Watson

Děj se odehrává: na konci 19. století v Anglii

V kostce: případy Sherlocka Holmese a jeho kolegy Watsona, a Sherlockův slavný konec

Tahle kniha obsahuje Watsonovy vzpomínky na předešlé případy jeho přítele Holmese, které se udály v nejrůznější dobu před i po Watsonově svatbě. Některé z nich vám tu představím, a nevynechám nejznámější poslední povídky, ve které nám Holmes představí profesora Moriartyho.


Hned první povídka, Stříbrný Lysáček, se mi líbila ze dvou důvodů: za prvé, je v ní vražda ale není v ní vrah, a za druhé se v ní slavná věta o psovi, která dala název Haddonově knize Podivný případ se psem. Holmes s Watsonem se vydali najít ztraceného závodního koně a favorita nadcházejícího závodu, Stříbrného Lysáčka. Lysáček se ztratil za jedné noci, a té samé noci byl zabit jeho trenér Straker tupým úderem do hlavy nedaleko od stájí. Holmes tedy hledá koně a vraha. Všechno nasvědčuje tomu, že viníkem je Simpson, nováček, který se vyptával na koně a ochomýtal se kolem stájí, Holmes tomu ale nevěří. Podaří se mu prokázat, že Straker vyvedl koně ze stáje, protože ho chtěl ochromit před závodem pro peníze, kůň ho ale kopnul do hlavy a tím ho zabil; Lysáček se pak toulal kolem a našel ho Silas Brown, vlastník sousedních stájí, který ho jednoduše přebarvil a schovával před závodem - když mu ale Holmes řekl, že ví co se stalo, Brown koně vrátí včas pro závod.

Řecký tlumočník je první povídka, kde Sherlock Watsonovi představí svého bratra Mycrofta, který je chytřejší než Sherlock, ale zato má méně energie, a proto tráví většinu svého života v klubu místo toho aby své myšlenky a vývody někomu prokazoval. Sherlock dokonce přizná, že se s Mycroftem občas musí poradit nad nejsložitějšími případy. V tomhle případě je to ale Mycroft, kdo má případ pro Sherlocka. Pan Melas, rodilý Řek a tlumočník, byl pozván k překladu do domu jednoho nového zákazníka, který ho vzal do svého domu v zakrytém voze a který ho donutil překládat konverzaci se zjevně mučeným Řekem, kterého chtěl Melasovo klient přemluvit k podepsání papírů, díky kterým by se svatbou Řekovo sestry získal i její jmění. Muž nepodepsal a Melas byl propuštěn domů jen s tím, že nikomu nesmí prozradit co prožil, jinak bude ve smrtelném nebezpečí. Melas ale vše vypoví Mycroftovi a posléze i Holmesovi, kteří se pokusí případ vyřešit. Nakonec zjistí, o koho jde a kde je jejich dům, ale naleznou pouze mrtvého Řeka a omráčeného Melasa, který byl unesen poté, co s bratry mluvil; vrah, jeho komplic a Řekova sestra jsou už dávno pryč. Později ale dorazí novinky z Maďarska, kde byli dva Angličané zavražděni, a Holmes věří, že šlo o pomstu Řekovi sestry.

Poslední případ, a zároveň poslední povídka sbírky, nevypráví o konkrétním případu. Místo toho v ní Sherlock přijde k Watsonovi domů a řekne mu o profesorovi Moriartym, kterého má Sherlock za kriminálního génia, který stojí za desítkami zločinů a zrůdností v Londýně, který se ale nikdy nenechal policií spojit s žádným z těch případů, a jehož mozek funguje stejně tak jako Sherlockův. Sherlock se mu konečně dostal na stopu a ví, že za tři dny bude schopný ho udat policii, Moriarty o jeho sledování ale ví a hrozí mu smrtí. Sherlock tedy musí uniknout, protože Moriarty je schopen se ho opravdu zbavit. Watson s Sherlockem se tedy vydají do Evropy, a o tři dny později policie chytí a usvědčí Moriartyho pomocníky a posluhovače, profesor sám ale unikl a Sherlock ví, že mu jde o život víc než předtím, protože Moriartymu zničil živobytí. Nakonec ve Švýcarsku dojde na známou scénu, kde se Sherlock a Moriarty střetnou u vodopádu. Watson se může jen dohadovat, že oba muži spolu zápasili a spadli dolů, a tím končí jeho vyprávění o Sherlocku Holmesovi. A nebo ne?
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama