- Užijte si čtení - Přispějte článkem - TUDY KE KNIHÁM - Kometnujte -

Dobrá znamení - Terry Pratchett a Neil Gaiman

20. března 2017 v 14:29 | Upiirek |  Ostatní - víceautorské, sborníky atd.
Hlavní postavy: Azirafal, Crowley, Adam Young a jeho gang, Agnes Nutterová, Válka, Hlad, Znečištění, Smrt, Anatéma Novotriková, Newt Pulsifer, Shadwell, madam Tracy, Pes

Děj se odehrává: v době nadcházející apokalypsy, v 90. letech, převážně v Anglii

V kostce: Apokalypsa přichází a nebe s peklem se chystají na rozhodující bitvu - ale syn pekla, který to má celé začít, se někam ztratil

U téhle knížky jsem se dost nasmála. Hlavními postavami jsou anděl Azirafal a démon Crowley, kteří jsou na zemi od jejího počátku (asi 6000 let zpět, kdy ji Bůh strovřil), a kteří mají trochu problém s apokalypsou, která se má konečně stát. Nebe i peklo si přejí apokalypsu, při které se mezi nimi konečně rozhodne tom, kdo je silnější - co na tom, že při jejich bitvě lidstvo zahyne. Azirafal a Crowley, kteří měli trochu problémy s pravidly od úplného začátku, ale mají svět rádi. Crowley miluje svého Bentleyho, rychlou jízdu, a Azirafal sbírá první vydání jedinečných knih, a oba mají rádi lidi, protože jsou lidi schopní velkého zla (Crowley) i dobra (Azirafal).


Protože byli Azirafal a Crowley na zemi spolu od samého začátku, vyvinuli mezi sebou jisté pouto, kterému by se skoro dalo říkat přátelství. Když tedy Crowley dostane za úkol doručit syna antikrista do kláštera, kde ho satanistické jeptišky vymění za lidské miminko, a on má vyrůst do jedenácti let a pak začít apokalypsu, Crowley se svěří Azirafalovi a společně přijdou s plánem, jak to možná zastavit. Oba vyšlou k chlapci vyslance své strany, chůva na něj má pekelný vliv a zahradník nebeský vliv, čímž mu dají možnost vyrůst tak, jak si sám zvolí, a zároveň se zavděčí svým šéfům. Má to ale háček - ďábelské dítě bylo zaměněno za jiné miminko než ce čekalo, a tak oba soustředí síly na špatné dítě.

Skutečný syn pekla, kterého lidští rodiče pojmenovali Adam, si mezitím hraje se svým gangem na vsi, a netuší že by měl spustit konec světa. A když ten čas nastane, Adama sice napadne, jaké by to bylo, kdyby mohli s gangem dětí vládnout světu a celý ho začít znovu, dokonce i začne s plánováním, ale nakonec zjistí on i jeho kamarádi, že o tom přece svět není, a že by to nemělo smysl. I když se s Adamem a jeho gangem hádá Smrt, Válka, Hlas a Znnečištění, a posléze i Belzebub a Metatron, vysoce postavené bytosti z nebe a z pekla, Adam jim všem vysvětlí, že žádnou apokalypsu začínat nebude. Nebe a peklo mezi sebou možná chtějí vybojovat poslední válku a jeden druhého konečně porazit, ale kde je v tom zábava? I Adam ví, že kdyby s gangem nadobro prorazili gang kluků, se kterými nevychází, najednou by byla nuda. A navíc by při tom zemřelo spousta lidí, kteří si zaslouží žít a hodně se toho naučit, aby se o sebe a svoji planetu bylo schopni lépe postarat. A tak apokalypsa nakonec není, a Azirafal s Crowleym si můžou i nadále užívat světa takového, jaký je.

Samozřejmě jsem toho tu hodně vynechala. Vůbec jsem například ani nezmínila čarodějnice a jejich vymítače, pekelného psa, nebo osud jeptišky, která omylem zaměnila špatné děti. Kniha je plná vtípků a skvěle napsaná, doporučovala bych si ji přečíst, abyste o to všechno nepřišli :)

K zamyšlení: Boží plán - myslíte si, že nějaký je, a jaký je?
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama